Etkinlik & Life Style

Kültürel Keşif: Long Weekend İçin En İncelemeye Değer Rotalar

Kültürel Keşif: Long Weekend İçin En İncelemeye Değer Rotalar

Uzatılmış ya da uzun hafta sonu olarak tanımlanan long weekend, hafta sonu yapılan tatil kaçamaklarını belirtmek için kullanılan bir terim aslında. Kısaca hepimizin bildiği hafta sonu kaçamakları olarak da adlandırabiliriz. Cuma-Pazartesi arasını kapsayan en az üç günlük long weekend programları şehirliler için eşsiz bir tatil alternatifi. Peki hafta sonu nerelere gidilir? İşte şehirden uzaklaşmadan tatil yapabileceğiniz büyüleyici hafta sonu rotaları.

Bolu: Abant Gölü

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı olan Abant, İstanbul’a 270 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bu da yaklaşık üç buçuk saatlik bir araba yolculuğuna denk geliyor. İstanbulluların gözde hafta sonu rotaları arasında yer alan Abant, büyüleyici doğası ve donanımlı tesisleriyle eşsiz bir alternatif. Peki Abant’ta hafta sonu nerede kalınır? Abant Gölü ve çevresinde konaklamak için tercih edebileceğiniz birçok otel ve bungalov ev bulunuyor.

Büyük Abant Oteli, Abant Palace Hotel, Abant Lotus Otel, Aden Boutique Otel ve Abant Hitit Otel ise bölgenin en popüler işletmelerinden birkaçı. Tabiat parkı olarak koruma altına alınan Abant Gölü ve çevresi endemik bitki çeşitliliği ve yaban yaşamıyla da oldukça özel bir bölge. Hafta sonu kaçamağı için tercihiniz Abant ise Yedigöller Milli Parkı ve Abant Doğal Yaşam Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul: Adalar

Şehrin içinden uzaklaşmadan da tatil yapmak mümkün. Nasıl mı? Marmara Denizi’nin kuzeyinde yer alan Prens Adaları ya da yaygın ismiyle İstanbul Adaları, şehrin içerisinde yeni bir yaşam alanı sunuyor. 9 farklı adadan oluşan adalar takımının beşinde yerleşim bulunuyor. Bunlar Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Sedef Adası. Kalan dört adada ise (Sivriada, Kaşık Adası, Yassıada ve Tavşan Adası) düzenli bir yerleşik yaşam bulunmuyor.

‘’Hafta sonu nereye gitmeli?’’ diyenlerdesiniz rotanızı Büyükada’ya doğru çevirebilirsiniz. Büyükada, İstanbul Adaları içerisinde en büyük yüzölçümüne ve nüfusa sahip. Ada içerisindeki konaklama ve restoran işletmeleri de buna bağlı olarak çok daha gelişmiş. İstanbul ışıklarını karşınıza alarak unutulmaz bir hafta sonu geçirmek isterseniz Büyükada otelleri iyi bir seçenek olabilir. Sergüzeşt Otel, Anastasia Meziki Butik Otel ve Ada Palace ise bölgenin en popüler işletmeleri. Küçük gezinizde Aya Yorgi Kilisesi, Adalar Müzesi, Rum Yetimhanesi ve Reşat Nuri Güntekin Evi gibi popüler noktaları da ziyaret edebilirsiniz.

Sakarya: Sapanca

Hafta sonu nereye gidebilirim? Cevabımız doğası, konumu ve işletmeleriyle dizilere kadar konu olmuş olan Sapanca. Sakarya ilinde yer alan ilçe İstanbul’a yaklaşık 135 kilometre mesafede yer alıyor. Arabayla sadece 2 saat 20 dakikalık bir yolculuk yaparak Sapanca’ya ulaşabilirsiniz. Sapanca Gölü ve çevresinde yer alan donanımlı işletmeler bölgeyi hafta sonu rotaları arasında ön plana çıkarıyor.

Butik oteller, bungalovlar ya da beş yıldızlı oteller gibi tercih edebileceğiniz birçok konaklama alternatifi bulunuyor. World Deluxe, Gölevi Resort, Göldibi Suits ve Siesta Bungalov bölgenin öne çıkan tesisleri arasında yer alıyor. Peki Sapanca’da nereye gidilir? Long weekend için Sapanca’yı tercih ettiyseniz uzun yürüyüşler ve bisiklet turları yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bağdat Caddesi, Ormanya, Sapanca İl Ormanı Tabiat Parkı, Justinianus Köprüsü, Kırkpınar ve Kartepe Kayak Merkezi ise bölgede ziyaret edebileceğiniz noktalardan birkaçı.

Çanakkale: Assos

Uzun bir araba yolculuğunu göze aldım diyorsanız ‘’Hafa sonu nerelere gidilir?’’ sorusuna son noktayı koyabiliriz. Çanakkale’nin Behram ilçesinde yer alan Assos, tarihi M.Ö. 7. yüzyıla uzanan bir antik kent. İstanbul’a yaklaşık 450 kilometre mesafede bulunan Assos’a 6 saatlik bir araba yolculuğu yaparak ulaşabilirsiniz. Peki bölgede sizleri neler bekliyor? Assos sakin bir tatil bölgesi olmasına rağmen büyüleyici bir denize sahip. Antik kentin sularında yüzmek isterseniz liman bölgesine kurulmuş küçük bir plaj da yer alıyor. Dilerseniz Kadırga Koyu’nu ya da çevredeki plajları da tercih edebilirsiniz.

Behramkale, Assos Antik Kenti, Athena Tapınağı, Antik Liman ve Murat Hüdavendigar Camii ise Assos’un turistik ziyaret noktalarından bazıları. Şehrin seyir tepelerinden gün batımını izlemek, Antik Liman’da rakı balık yapmak ve Köy Kahvesi’nde manzaraya karşı bir bardak kahve içmek gibi sayısız aktivite Assos’un tarihi topraklarında sizleri bekliyor.

Balıkesir: Ayvalık

İstanbul’a yaklaşık 400 kilometre mesafede yer Ayvalık, Balıkesir’in en güzel ilçelerinden biri. Ortalama 5 saatlik bir araba yolculuğu yaparak Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Kış aylarında da yoğun bir nüfusa sahip olan belde, yaz aylarında sağladığı gelirle ülkenin en büyük turizm kaynaklarından biri. Sarımsaklı, Altınova, İğdeli, Patriça ve Ortunç gibi birçok plaja sahip olan Ayvalık tertemiz sahilleri ve berrak suyuyla da ünlü bir bölge. Otelden pansiyona kadar birçok konaklama alternatifi sunan Ayvalık’ta ziyaret edebileceğiniz turistik destinasyonlar da mevcut.

Cunda Adası, Ayazma Kilisesi, Saatli Cami, Taksiyarhis Kilisesi ve Şeytan Sofrası bölgenin en ünlü noktalarından birkaçı. Long weekend için tercihiniz Ayvalık ise Balıkesir’in zengin mutfağından lezzetler deneyimlemeyi unutmayın. Ayvalık tostu, Girit leblebisi, sakızlı dolma, lor tatlısı, koruk suyu ve daha birçok yöresel lezzet. Ayvalık’ta sadece tatile doymayacaksınız.

İstanbul: Şile

Hafta sonu rotaları arasında belki de en popüler tatil rotası: Şile. Marmara’nın kuzeyinde Karadeniz kıyılarında yer alan Şile, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri. Son yıllarda turistik bir misyon kazanan ilçe özellikle hafta sonu kaçamaklarının uğrak noktası. Bölgede konaklayabileceğiniz birçok donanımlı işletme bulunuyor. Konukların en çok tercih ettiği opsiyon ise bungalov evler. İstanbul’dan uzaklaşmadan kısa bir tatil yapmak için Şile’den daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz. Şile Feneri, Şile Kalesi, tarihi ahşap evler, Kavala Parkı, Ağlayan Kaya Caddesi ve Saklıgöl ise ziyaret edebileceğiniz noktalardan birkaçı.

Şile tertemiz sahil şeridiyle de şehirlilerin gözdeleri arasında yer alıyor. İlçenin en popüler plajları ise Ayazma Plajı, Kumbaba Plajı, Uzunkum Plajı ve Akçakese Halk Plajı. Doğayla iç içe bir tatil hayal ediyorsanız Şile kamp alanları da bir seçenek olabilir. Bölgede sahil ve orman kampı için tercih edebileceğiniz birçok tesis bulunuyor. Kısaca Şile her bütçeye uygun bir long weekend rotası.

İstanbul’un yorucu kalabalığından ve yoğun iş programından uzaklaşmak için küçük hafta sonu kaçamakları yapmak şart. Biraz dinlenmek ve motivasyon kazanmak için hafta sonu rotaları rehberimize bir şans verebilirsiniz. Tatil deneyiminizi özelleştirmek için Köpüürt’ün özel tasarım ürünlerini incelemeyi unutmayın. Plaj havlusundan sırt çantasına kadar aradığınız her şey mağaza bölümünde. Hafta sonunda bira keyfiniz hiç eksilmesin.