Etkinlik & Life Style

Modern Dekorasyonlar İçin İlham Veren Öneriler

Modern Dekorasyonlar İlham Veren Öneriler | Modern Oda Dekorasyonları

Modern dekorasyonlar; bordolardan beyazlara parlak kumaşlardan desensiz alternatiflere… Krallıklardan modern döneme kadar pek çok kez değişim geçiren ev dekorasyonu 21. yüzyılla birlikte yepyeni bir pencereye taşındı: dekorasyonda özgürlük

Etnik dokulardan avangart tasarımlara kadar tüm dekorasyonların kabul gördüğü 21. yüzyılda dikkat edilen tek şey ‘estetik’ algısı. Her şeyin bir arada uyumlu gözükmesine dayanan modern dekorasyonlar, temelinde birkaç küçük kural barındırıyor: Baz olarak açık renkler kullanmak, ferah bir atmosfer oluşturmak ve fazla eşyalardan kurtulmak. He bir de, biraz da bitki. Artık gönül rahatlığıyla süslü vazolarınızı, ahşap mobilyalarınızı ya da desenli halılarınızı kullanabilirsiniz. Kataloglarda fazla oyalanmamak için gelin konuyu biraz daha detaylandırılır.

21. Yüzyıl Bakış Açısıyla Modern Dekorasyonlar

Son dönemin popüler trendleriyle modern dekorasyon biraz karmaşık bir hal almış olsa da odak noktası hala aynı: Huzurlu bir ortam yaratabilmek. Bunun için de minimalizmin büyüsünden yararlanmak şart. Evlerimizi oldukça karmaşık bir hal alabilen gündelik hayattan kaçabilmek için kullanırız aslında. Televizyon karşısında rahatlamak, yatak odasında güzel bir uyku uyumak ve banyoda ferahlatıcı bir duş almak. Tüm streslerinizden küçük bir ev günüyle kurtulabilirsiniz. Tabii bunun için ilk önce enerjisi yüksek bir ortam oluşturmak gerekiyor. Ama nasıl? Gelin birlikte 21. yüzyıl bakış açısıyla modern bir oda dekore edelim.

Minimalizmi Merkeze Koyun

Modern bir oda dekorasyonu yapmanın ilk kuralı sadelik algısına bağlı kalmak. Aslında 2020’lerin bakış açısına göre abartılı olandan değil fazla olandan kaçınmak. Tüm odanın bir bütün olarak gözükmesi için açık tonlarda bir duvar rengi tercih edebilirsiniz. Beyaz olması şart değil fakat açık tonlar ortamı olduğundan daha ferah gösterecektir.

İkinci Adım: Geometrik şekilleri dekorasyona dahil etmek. Bu noktada dengeli olmak çok önemli. Geometrik süsleri kararında kullanarak ortamı kolaylıkla boyutlandırabilirsiniz. Fakat geometrik formlarda aşırıyı kaçmak odayı 3 bilinmeyenli denkleme de çevirebilir. Bu fikri çok alışılmış bulduysanız odayı botanik bahçeye çevirmeyi de deneyebilirsiniz. Üçüncü adımsa eşyaların konumu. Perde, koltuk, yatak başlığı ve halı gibi eşyaların odanın doğru yerinde durması çok önemli. Yanlış dekorasyon odanın olduğundan daha küçük ve boğucu gözükmesine neden olabilir. Bu yüzden ortam planının incelikle yapılması gerekir.

Peki ya modern dekorasyonda desenleri kullanmak yanlış mı? Aslında bu soruya birkaç yıl önce evet cevabını verebilirdik. Yoğun desenlerden kaçınmak, detaylı süs eşyaları kullanmamak, düz renkler tercih etmek… 2010’lara kadar oldukça geçerli olan bu kurallar, 2020’lere girilmesiyle birlikte biraz değişti. Yeni dönemin algısına göre göz estetiğine uyan tüm materyaller modern dekorasyonla birlikte kullanılabilir. Yani bembeyaz salonun içerisinde etnik desenli bir halı, krem tonlarının hakim olduğu bir odada ahşap yatak başlığı ya da tek renk dekore edilmiş bir banyoda desenli fayanslar. Hayal etmesi oldukça kolay değil mi?

Modern Dekorasyonlar ve Renkler: Kontrasta Dikkat Edin

Dekorasyonda renk skalasını belirleyen şey aslında o dönemin mevcut popüler renkleri oluyor. Fakat yazı akışında da bahsettiğimiz gibi yeni dönemin modernlik algısında popüler olandan çok uyumlu olan kabul görüyor. Beyaz mobilyalar kullanarak dekore ettiğiniz yatak odanızın bir duvarını parlak turuncu ile odak noktası yapabilirsiniz. Siyah çerçeveler ve belki de siyah demirden bir yatak başlığı. Kontrastı en basit şekliyle dekorasyona yansıtan bilmeniz için küçük bir öneri. Biraz daha ileri gidelim mi?

Günümüzde dekorasyon tarzında tezatlık oluşturmak da oldukça yaygın bir stil. Yani modern çizgide mobilyalarla etnik eşyaları ya da klasik mimariye sahip bir ortamla modern mobilyaları karıştırmak gibi. Kulağa biraz karmaşık gelse de 2020’lerin cesaretinin dekorasyona yansıyan en güzel şekli diyebiliriz. Bu kadar cesur adımlarla başlamak istemiyorsanız desenli çerçeveler, otantik abajurlar ya da klasik sehpalar işinizi görebilir. Klasik bir ortamı moderne yaklaştırmaya çalıyorsanız renkli camlar, monokrom desenler ve pop-art tablolarla işe başlayabilirsiniz.

Köpüürt Ev Barı

13.250,0015.000,00
Benim de evimde ufak bir bar köşesi olsun diyenlerdensen Köpüürt Ev Barı imdadına yetişmek için burada! Evinde bar deneyimi yaşayabilmen için gerekli olan ne varsa senin için ince ince düşündük, tüm ayrıntılarıyla tasarladık. İster evin sevdiğin köşesinde keyfini Köpüürt istersen ağırladığın misafirlerine barmenlik yap. Köpüürt Ev Barı'nı, hayatına yapacağın renkli bir dokunuş olarak düşün. Not: Ürün sipariş üzerine üretilir, 21 iş günü içerisinde kargoya verilir. Ayrıntılar için lütfen bizimle [email protected] e-posta adresi üzerinden ileşime geç🍻

Dekoratif Pano / Chill’n Home

460,00
Evin en keyifli köşesi hem de en işlevlisi olmasın mı? Ahşap Dekoratif Pano - Chill'n Home ile keyfi köpüürtmek artık tek bir yerde. Üstelik kendine aldığın gibi sevdiklerine de şahane bir hediye olarak düşünebilirsin.

3D Modelleme – Tell to Beer (Gandalf Figürü)

120,00800,00
5günün şafağında beni bekle!  Şafakta doğuya bak ! Biranı al ve keyfine bak ! Miğfer Dibi'nde biralar her zaman soğuk... Şimdi vakti! Elimize konan birayı açalım ve köpüürtelim...

Bira Musluk Başlığı / Hold the Tap (3D Modelleme – Tiki Figürü)

59,90
Hem dekoratif hem işlevsel! Evinin en güzel köşesinde yer alabilecek Tiki figürü ile tarzına tarz kat! Bira musluk başlığı olarak da kullanılabilen ürün ile, fıçı biralarını doldururken de içerken de keyifle köpüürt...

Ahşaptan Şaşmayın

Bu konuda hemfikir olmak için aynı jenerasyondan olmamıza gerek yok. Ahşap aksesuarlar ve mobilyalar ortamın enerjisini dengelemek için en kolay çözüm. Büyük bir yemek masası, bir orta sehpa, kitaplık ya da şifonyer. Daha küçük dokunuşlar yapmak isterseniz çerçeveler, biblolar ya da raflar kullanabilirsiniz. Ahşap doku, sıcak alt tonlu bir atmosfer oluşturmak için modern dekorasyonlar için tercih edebileceğiniz en kullanışlı malzeme. Bu doku pek de favorim değil diyenlerdenseniz tuğla duvarları ya da taş görünümlü sehpaları tercih edebilirsiniz. Dekorasyonda doğadan bir parça kullanarak modern dekorasyona yeni bir yorum getirin.

Sanatın Hissedildiği Bir Atmosfer Yaratın

En soğuk ve karanlık ortamı bile kolaylıkla geri kazandırabilirsiniz. Çözüm çok basit: En sevdiğiniz tabloyu asın. Sanatın modern dekorasyonlar üzerindeki gücü azımsanamayacak kadar fazla. Özellikle odanın verdiği enerjiyi ve mesajı keskinleştirmek için uygulanabilecek en sağlıklı yöntem. Bembeyaz bir odayı renkli tablolarla süslemek ya da en sevdiğiniz mottolarla doldurmak odaya sanatsal bir derinlik kazandırmanızı kolaylaştırır. Bunu küçük biblolarla ya da komidini süsleyen çerçevelerle de sağlayabilirsiniz.

Tüm bu sanatsal ortamı net enerjisiyle göze çarpan deri materyallerle düzenleyebilirsiniz. Deri bir koltuk ya da sandalye tercih ederek hem şık hem de modern bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Son kozumuz ise 2020’lerle dekorasyonun vazgeçilmez bir ögesi haline gelmiş mumlar. Şekil ve renk konusunda tamamen özgürsünüz. Sadece altın sarısı devasa şamdanlardan kaçının, bize yeter.

Modern Dekorasyon: Işıklandırma ve Ayna kullanımı Önemli

Modern dekorasyonun yıllardır değişmeyen olmazsa olmaz unsuru: Aynalar. Özellikle daha küçük odalarda ortamı boyutlandırmak için aynalardan yararlanabilirsiniz. Ayna seçiminde çok daha cesur kesimleri tercih etmek modern-klasik dengesini sağlamak için iyi bir anahtar olabilir. Işıklı, yıldız şeklinde, üç parçalı ya da belki de bir tavan aynası. Seçim tamamen sizin.

Işıklandırma konusunu ise modern dekorasyonun assolisti olarak görebilirsiniz. En son düşünülse de dekorasyonun en önemli unsuru. Modern dekorasyonda iyi bir ışıklandırma oldukça önemlidir. Avize seçimindeyse temelden beri üzerinde durduğumuz konu denge devreye giriyor. Ortamın rengini, büyüklüğünü ve mimari yapısını göz önünde bulundurarak aydınlatmadan alınabilecek maksimum verimi hesaplamalısınız. Ortamın düzgün aydınlatılması daha ferah ve aydınlık bir ambiyans yakalamanıza yardımcı olur. Gün ışığından fazlasıyla yararlanıyorsanız bu konu için endişelenmenize gerek yok. Doğrudan avize seçimine geçebilirsiniz.

Tüm bu püf noktalar ışığında hayallerinizdeki odayı dekore etmeye bir adım daha yakınsınız. Mobilyalarınızı seçerken kalabalıktan kaçının yeter. Ferah ve aydınlık bir oda, birkaç küçük dokunuşla modern bir dekorasyona kavuşacaktır. Daha fazla alternatif için Kopüürt’ün birbirinden özel tasarımlarını mutlaka incelemelisiniz. Bira tutkunlarını birkaç küçük sürpriz bekliyor!