Bira Yazıları

Alkol Isıtır Mı?

Alkol Isıtır Mı? Charles Joughin Nasıl Kurtuldu? Alkol İnsanı Isıtır Mı?

Kışın çıkmadan atılan shotlar, “Al abi ısınırsın” diye uzatılan viskiler… ‘Alkol ısıtır’, hayatımızda çok net doğru olarak kabul ettiğimiz şeylerden biri. Peki gerçekten de alkol ısıtır mı? Aslında burada cevap, gerçeklik olarak neyi kabul ettiğinizle ilgili.

Alkol İnsanı Isıtır Mı?

Hayır. Objektif olarak baktığımızda, alkol insanı ısıtmaz. Tam tersi; alkol, vücut sıcaklığımızı düşürür.

İçki içtiğimizde cilt damarlarımız genişler, vücut yüzeyimize kan akışı artar. Böylece ısındığımızı hissederiz. Bununla birlikte, vücudumuzdaki ısının daha fazlasının yüzeye ulaşması, vücut ısımızı kaybetmemize sebep olur. Yani biz daha sıcak hissederken aslında daha da soğuruz.

Alkol İçerek Isınmakla İlgili Efsaneler

Arama kurtarma yapan St. Bernard köpekleri, boyunlarındaki minik fıçılarda insanları ısıtmak için brandy taşırlar.

Bu hikaye, 1820’de çizilen bir resme dayanıyor. 17 yaşındaki Edwin Landseer, Alpine Mastiffs Reanimating a Distressed Traveler adlı bir resim çiziyor. Bu resimde, bir gezgini kurtarmaya çalışan iki St. Bernard görüyoruz. Birinin de boynunda minik bir fıçı var.

Toplumsal hafızamızdaki bu imge, işte tam da bu resimden geliyor. Yoksa donmak üzere olan birine bir de içki içirmek, cinayete eşdeğer olurdu herhalde.

Titanik’in aşçısı, bir şişe viski içerek donmaktan kurtulmuş.

Pasta şefi Charles Joughin, gerçekten de Titanik’in batışını bol miktarda içkiyle karşılamış. Kimi kayıtlara göre viski, kimine göre konyak, kimine göre dört beş kadeh, kimine göre iki şişe… Ve gerçekten de, bir tekne onu kurtarana kadar dondurucu soğukta saatlerce yüzmüş.

Burada, alkolün ısıtmasından ziyade verdiği cesaretin etkili olduğu söyleniyor. Ki kendisi içip içip bir kenarda oturmamış, gemi batarken uzunca bir süre insanlara yardım etmiş. Zaten dirayetli bir insanmış.

Sonrasında SS Oregon batarken de gemideymiş ve Birinci Dünya Savaşı’nda savaşmış. Kendisi için hayatı en yüksek zorluk seviyesinde yaşamış diyebiliriz 🙂

Alkol ısıtır mı? Artık net bir şekilde biliyoruz, alkol bizi gerçekte ısıtmıyor. Ancak ısınmış gibi hissetmemizi sağlıyor. Bu hissiyat güzel, ama içkinin bu özelliğini ateş başında otururken veya sıcak evimizde değerlendirmek en iyisi.

blank

Yazar: BERK FİDAN