Bira Yazıları

Dry January: Alkolsüz Ocak

Dry January Nedir? Dry January Ne Demek? | Alkolsüz Ocak

Kendinizi nasıl bir içici olarak tanımlarsınız? Sosyal? Asosyal? Eksper? Nasıl tanımlarsanız tanımlayın, eğer bu işlerle bir bira blogu okuyacak kadar ilgileniyorsanız büyük ihtimalle bir mola iyi gelebilir. Dry January’nin amacı da aslında bu. Peki Dry January Nedir?

Dry January Nedir?

Dry January, Ocak ayı boyunca alkol kullanımını askıya alan bir hareket. 31 ‘kuru’ gün ile hem bize iyi geliyor, hem de irademizi sağlamlaştırıyor. Hiç içki içmeden geçirilen bir ay, gerçekten de sağlıklı hissettirse gerek.

2011 yılında Emily Robinson, Şubat ayında gerçekleşecek bir maratona kaydoluyor. Antrenmanlarını kolaylaştırmak için de, Ocak ayını ‘kuru’ geçirmeye karar veriyor. Enerjisi artıyor, daha iyi uyuyor, kilo veriyor… 2012’de Alcohol Change UK’e katılan Emily Robinson, bir yıl sonra 2013’te de ilk Dry January kampanyasına önayak oluyor.

Kampanyaya katılanlar üzerinde 6 ay sonra yapılan çalışmalara göre, on kişiden yedisi alkol tüketimini daha risksiz bir düzeye indiriyor. Birçok ‘tehlikeli’ düzeyde içici, Dry January’den sonra hayatlarına düşük riskli içiciler olarak devam ediyorlar.

O günden bu yana, Ocak ayı belirli kitleler tarafından ‘kuru’ geçiriliyor. Son birkaç yılda, kampanyaya ‘resmi olarak’ katılanların sayısı her yıl yüz binin üzerinde oluyor. İçki markaları Ocak aylarında alkolsüz ürünlerinin iletişimlerini daha yoğun olarak yapıyorlar, barlar bu aya özel çeşit çeşit alkolsüz biralar stokluyorlar ve hatta özel mocktail menüleri hazırlıyorlar.

Dry January kampanyasının 2022’de uzatılmış hali ise Sober Spring, yani Ayık Bahar. Bu kampanya da bizi alkolden 3 ay boyunca uzak tutuyor.

Ocak ayını ‘kuru’ geçirenler, enerji olarak tamamen yenilendiklerini söylüyorlar. Gerçekten kendinizi tazeleyip, alkol toleransınızı sıfırlayıp, baştan başlamak için güzel bir yol olsa gerek.

Ocak’ın yarısı geçti, ancak ilginiz çekerse siz de birçok kişinin yaptığı gibi Ocak’ın sadece yarısını ‘kuru’ geçirebilirsiniz. Daha önce deneyimlediyseniz, deneyimlerinizi bizimle Instagram’dan paylaşmaktan da çekinmeyin!

blank

Yazar: BERK FİDAN

Köpüürt Ev Barı

13.250,0015.000,00
Benim de evimde ufak bir bar köşesi olsun diyenlerdensen Köpüürt Ev Barı imdadına yetişmek için burada! Evinde bar deneyimi yaşayabilmen için gerekli olan ne varsa senin için ince ince düşündük, tüm ayrıntılarıyla tasarladık. İster evin sevdiğin köşesinde keyfini Köpüürt istersen ağırladığın misafirlerine barmenlik yap. Köpüürt Ev Barı'nı, hayatına yapacağın renkli bir dokunuş olarak düşün. Not: Ürün sipariş üzerine üretilir, 21 iş günü içerisinde kargoya verilir. Ayrıntılar için lütfen bizimle [email protected] e-posta adresi üzerinden ileşime geç🍻

Dekoratif Pano / Chill’n Home

460,00
Evin en keyifli köşesi hem de en işlevlisi olmasın mı? Ahşap Dekoratif Pano - Chill'n Home ile keyfi köpüürtmek artık tek bir yerde. Üstelik kendine aldığın gibi sevdiklerine de şahane bir hediye olarak düşünebilirsin.

3D Modelleme – Tell to Beer (Gandalf Figürü)

120,00800,00
5günün şafağında beni bekle!  Şafakta doğuya bak ! Biranı al ve keyfine bak ! Miğfer Dibi'nde biralar her zaman soğuk... Şimdi vakti! Elimize konan birayı açalım ve köpüürtelim...

Bira Musluk Başlığı / Hold the Tap (3D Modelleme – Tiki Figürü)

59,90
Hem dekoratif hem işlevsel! Evinin en güzel köşesinde yer alabilecek Tiki figürü ile tarzına tarz kat! Bira musluk başlığı olarak da kullanılabilen ürün ile, fıçı biralarını doldururken de içerken de keyifle köpüürt...