Etkinlik & Life Style

Türkiye’nin E-spor Alanında Yakaladığı Başarılar

E-Spor Turnuvaları: Türk Takımlar & Türk Oyuncular | E-Spor Nedir?

E-spor Nedir?

Profesyonel organizasyonlar tarafından düzenlenen video oyunu turnuvalarının genel adı: E-spor. Stratejiden aksiyona, nişan almadan dövüşe kadar pek çok kategorinin yer aldığı karşılaşmalarda diğer spor dallarında olduğu gibi profesyonel oyuncular yarışıyor. Siberatlet (cyberathlete) adı verilen oyuncular, milyonlarca kişinin izlediği canlı yayınlarda kendi e-spor takımlarını temsil ediyor. League of Legends, PUBG Mobile ve Valorant gibi dünyaca ünlü oyunların oynandığı e-spor turnuvalarında Türk E-spor takımları da yer alıyor.

Türkiye’de E-spor

Türkiye’nin bilinen ilk e-spor takımı Dark Passage adıyla 2003 yılında kuruldu. Counter Strike için bir kadro oluşturan takım, 2012 yılında League of Legends için de ayrı bir ekip oluşturdu. Starcraft 2, FIFA ve Point Black oyunlarıyla ön plana çıkan Dark Passage, sadece kadın oyuncuların yer aldığı Dark Passage Ladies takımını ise 2013’te kurdu.

Teknolojik gelişmeler ve sosyal platformların etkin kullanımı zaman içerisinde e-spor sektörünü merkez haline getirdi. Twitch ve Youtube Gaming gibi yayın platformlarının popülerlik kazanmasıyla birlikte birçok bağımsız e-spor takımı kuruldu. E-spor ve oyun ajansı Gaming in Turkey’in 2021 raporuna göre Türkiye’deki aktif oyuncu sayısı 42 milyondan fazla.

Türkiye, en önemli kırılmayı 2015 yılında yaşadı: Beşiktaş’ın alt yapısında yer alan Beşiktaş ESK’nin kurulması. Bu önemli gelişmeyi 2016 yılında kurulan Galatasaray ESports ve Fenerbahçe ESports takımları takip etti. Spor kulüplerinden gelen resmi destekle giderek kitlesini genişleten e-spor, Türkiye’yi uluslararası e-spor turnuvalarına da taşıdı. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2014 yılında alınan kararla oyunculara e-sporcu lisansı verilmeye başlandı. 2018 yılında ise Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’ndan (2011) sonra ikinci resmi kurum olan Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu kuruldu.

Türkiye’nin En Popüler E-spor Takımları ve Başarıları

2021 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki lisanslı oyuncu sayısı 8.000’den fazla. Profesyonel e-spor takımlarında yarışan oyuncular, dünya çapında yapılan e-spor turnuvaları kapsamında Türkiye’yi temsil etmeye devam ediyor. Önemli başarılara imza atan e-spor takımları öyle geniş bir kitleye sahip ki izlenme oranları dünyaca ünlü spor liglerini yakalamayı başarıyor. Peki, Türkiye’nin en çok takip edilen e-spor takımları hangileri?

Papara: SuperMassive

SuperMassive ya da kısaca SUP, Hakan Baş ve Kaan Karamancı tarafından 6 Ocak 2016 tarihinde kuruldu. FabFabulous, Thaldrin, Stomaged, Achuu, Naru ve Dumbledoge’un yer aldığı ilk kadro, Volkswagen Arena’da gerçekleşen 2016 Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Finali’nde şampiyonluk elde etti. Bu gelişme sayesinde Meksika’da gerçekleşen IWCI turnuvasına katılmaya hak kazanan SuperMassive, 8 ülke arasından birinci oldu. Galibiyetle birlikte Çin’de gerçekleşen MSI turnuvasına gitmeye hak kazanan ekip, turnuvadan şampiyonlukla ayrıldı.

Bu başarı, Türkiye’nin uluslararası e-spor turnuvaları kampsamında kazandığı ilk galibiyet olarak tarihe geçti. SuperMassive, 2020 Worlds Dünya Şampiyonası’nda ise Mad Lions’ı yenerek 5 maçlık seride bir büyük bölge takımını yenen ilk küçük bölge takımı olarak büyük bir başarı elde etti. League of Legends, VALORANT ve PUBG Mobile ise SuperMassive takımlarının aktif olarak yarıştığı oyunlar arasında yer almakta.

Vadinin Kartalları: Beşiktaş Esports

Türkiye’nin üç büyükleri arasında e-spor dünyasına ilk adımı atan Beşiktaş Esports, Ocak 2015’te kuruldu. 2015 Uluslararası Özel Turnuva’da Türkiye’nin ilk e-spor kulüplerinden biri olan HWA Gaming’i yenerek ilk şampiyonluğunu elde etti. Bir profesyonel spor kulübünün açtığı ilk e-spor kulübü olan Beşiktaş Esports, katıldığı ilk Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi turnuvasından da birincilikle ayrıldı. Bu başarıyla 2015 League of Legends, Uluslararası Wild Card Turnuvası’na katılmaya hak kazanan Beşiktaş ESK, Brezilya takımı INTZ’yi mağlup ederek ilk global başarısını da elde etti.

2016’da anlaşmaları biten ve dağılan takım, popüler e-spor takımı SuperMassive adıyla yeniden bir araya geldi. Bu gelişmenin ardından Oyun Hizmetleri’ne sponsor olan kulüp, Beşiktaş Oyun Hizmetleri adı altında yeniden kendi oyuncularını toplamaya başladı. 2018’de tekrardan Şampiyonluk Ligi’ne yükselen takım, 2019’da bugün bilinen adıyla Beşiktaş Esports oldu. Takım, 2019 CS: GO Dreamhack Showdown’dan birincilik, 2022 PUBG Mobile Pro League Avrupa Bahar Şampiyonası’ndan ise ikincilikle ayrıldı. Beşiktaş ESK’nin güncel takımları ise şöyle: VALORANT, PUBG Mobile, FIFA Ultimate, LoL, FIFA Pro Clubs, NBA2K22, VALORANT Female ve PUBG Mobile Female.

BigBossLayf: BBL Esports

BigBossLayf ya da bilinen ismiyle BBL Esports Temmuz 2020 tarihinde kuruldu. Ünlü Twitch yayıncıları Ferit Karakaya (wtcN), Kemalcan Parlak (Kendine Müzisyen), Şükrü Şentürk (Uthenera) ve Okan İlker Demirel (oid) tarafından kurulan BBL, VALORANT ile birlikte çıkış yaptı. Yayıncıların sahip olduğu kişisel kitlelerini beraberinde taşıyan BBL Esports, en fazla hayran kitlesi ile adından bahsettiren e-spor takımlarından biri.

Güncel olarak VALORANT ve PUBG: Battlegrounds turnuvalarına çıkan BBL Esports, VALORANT First Strike Türkiye Büyük Finali’nde 3-0’lık bir galibiyet elde ederek Türkiye’nin ilk Valorant First Strike Türkiye şampiyonu oldu. PUBG: Battlegrounds kadrosuyla PCS 7 turnuvasında 8. sırada yer alan BBL, en büyük turnuvalardan biri olan PUBG Global Championship 2022’ye katılmaya hak kazandı. E-spor kulübünün dünyada 36. sırada yer alan BBL Queens isimli bir kadın VALORANT takımı da bulunuyor.

Lion KinGS: Galatasaray Esports

Galatasaray Spor Kulübü tarafından Kasım 2016’da kurulan Galatasaray Esports, ilk sezonunda başarısız olarak küme düştü ve ligden ayrıldı. 2019’da Şampiyonluk Ligi’ne geri dönen Galatasaray Esports, yeni transferleriyle birlikte 2019 Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi’ni 5. sırada tamamladı. Yaz Mevsimi’nde ise yarı finale yükselerek sezonu 3. sırada tamamladı.

Olaylı 2020 sezonundan sonra geri dönen takım 2021 Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi’nde finale yükseldi ve Nasr Esports’u yenerek ilk kez şampiyonluk koltuğuna oturdu. Bu başarıyla Türkiye’yi 2021 League of Legends Dünya Şampiyonası’nda temsil etme hakkı kazanan Galatasaray Esports, 3-2’lik bir mağlubiyetle play off turunda elendi. Takım, 2022 Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi’ni ise ikinci olarak tamamladı. Galatasaray Esports’un güncel olarak turnuvalara katıldığı takımlar ise VALORANT, PUBG Mobile, FIFA ve NBA2K ve EFootball.

Giderek büyüyen sektör ile birlikte yeni profesyonel oyuncular, takımlar ve milyonlarca izleyici bu serüvene dahil oldu. Dijital dünyadaki başarısıyla dikkat çeken yerli e-spor takımları Türkiye’de ve globalde sayısız başarıya imza attı. Dark Passage, Fenerbahçe Esports, FUT Esports, Fire FLUX Esports, Eternal Fire ve Parla Esports bilinen takımlar başarılı Türk e-spor takımlarından bazıları. Teknoloji, oyun ve yayıncılık sektörlerinde yaşanan büyük gelişmelerse takipçilerini e-spor dalının geleceği konusunda heyecanlandırmaya yetiyor.

İster oyuncu ister izleyici olun bir e-spor karşılaşmasını en güzel kılan şey hiç kuşkusuz bir bardak bira ve biraz atıştırmalık. Köpüürt’ün özel tasarımı olan ahşap çerezlik ile oyun masanızda samimi bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bardak altlığı, magnet açacak ve çok daha fazlası… Oyun sırasında ihtiyacınız olabilecek ürünler için mağaza bölümünü inceleyebilirsiniz.