Etkinlik & Life Style

Gerçek Hikayeler: En İlginç ve Etkileyici Belgeseller

Gerçek Hikayeler: En İlginç ve Etkileyici Belgeseller

Yaşamın farklı türlerini ve farklı perspektiflerini ele alan belgeseller, kurgusal tekniklerin kullanıldığı bir sinema yöntemi. İnsandan doğaya uzaydan mutfağa kadar sayısız konuya eğilen belgesel türü oldukça geniş bir içerik yelpazesine sahip. Kimi zaman uçsuz bucaksız okyanuslar kimi zaman gezegenler kimi zamansa tarihte iz bırakan sanatçılar. İzlerken öğrenmeye var mısınız? İşte en ilginç belgeseller ve konuları.

Netflix Belgesel Önerileri

Dizi ve film arşiviyle dünyanın en çok tercih edilen platformu olan Netflix belgesel kategorisi içerisinde de birçok seçenek sunuyor. İşte en çok izlenen Netflix belgesel önerileri.

Planet Earth

En ilginç belgeseller listesinde ilk durağımız Planet Earth. 9.4 Imdb puanına sahip olan Planet Earth, BBC yapımı bir doğal yaşam belgeseli. 2006 yılında yayımlanan İngiliz yapımı belgesel, BBC’nin en yüksek bütçeli doğa belgesi olarak biliniyor. İki sezonluk belgesel dizisi yüksek çözünürlük kalitesiyle de türünde bir ilke imza attı. Dünyanın bitki örtüsünü ve yaban yaşamını ekranlara getiren Planet Earth, 4 Primetime Emmy ödülünün de sahibi. Toplamda 11 bölümü bulunan belgesel içerisinde yaşadığımız gezegen hakkında bir rehber niteliği taşıyor.

Africa

Afrika yaban yaşamını detaylarıyla anlatan Africa belgeseli, 9.0 Imdb puanına sahip. Afrika kıtasının insan eli değmemiş coğrafyalarına uzanan belgesel, 2013 yılında BBC tarafından yayımlandı. İngiliz yapımı olan Africa belgeselinin toplam bölüm sayısı ise 6. Afrika’nın vahşi yaşamı, insanları ve kültürü arasında nefes kesici bir yolculuğa hazır mısınız? Kalahari, Savana, Kongo, Burun, Sahra ve Gelecek bölümleri ile Afrika’yı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Pacificium: Return to the Ocean

Hayvan belgesel önerileri arasında öne çıkan Pacificium: Okyanusa Dönüş belgeseli dört bilim insanının Peru’ya uzanan yolculuğunu ekranlara getiriyor. Kara, deniz ve hava keşifleriyle Peru sahillerini arşınlayan araştırmacılar, okyanusların gizemli dünyasını aktarıyor. 2017 yılında yayımlanan belgesel renkli balıklardan vahşi su altı canlılarına kadar birçok detayı izleyicilerle buluşturuyor.

Amazon Prime Belgesel Önerileri

Dizi ve film projeleriyle kısa sürede milyonlarca abone kazanan Amazon Prime, belgesel kategorisinde de onlarca yapımı ekranlara taşıyor. Dünyaca ünlü starların yaşamlarından futbol sahalarına gastronomiden uzay araştırmalarına. Aradığınız tüm kategoriler Amazon Prime belgesel önerileri ile bir araya geliyor.

Maradona: Uğurlu Hayal

Amazon Prime orijinal yapımı olan Maradona: Uğurlu Hayal belgeseli 7,2 Imdb puanına sahip. Dünyaca ünlü futbol efsanesi Arjantinli futbolcu Maradona’nın hayatına odaklanan belgeselde sporcunun kariyer basamakları bir bir aktarılıyor.  Belgeselde Diego Armando Maradona’dan ‘’Maradona’’ya evrilen futbol yıldızının Arjantin, Barselona ve Napoli’de geçirdiği dönemleri izliyoruz.

Antartica: A Year on Ice

Coğrafya belgesel önerileri arasında yer alan Antartica: A Year on Ice yönetmenliğini Anthony Powell’ın yaptığı 2013 yapımı bir belgesel. 7,6 Imdb puanına sahip olan yapımda Antartika kıtasının zorlu yaşam koşulları aktarılıyor. Kuzey Kutbu’nun bembeyaz coğrafyasını gözler önüne seren bu buz gibi belgeselde yerlilerle yapılmış olan röportajlara da yer veriliyor.

McQueen

Amazon Prime’ın en çok izlenen belgesellerinden biri olan McQueen, moda dünyasının ikon ismini ekranlara taşıyor. Tasarımcı Alexander McQueen’in özel hayatına ve kariyerine dair tüm detaylara değinen belgesel 7,8 Imdb puanına sahip. 2010 yılındaki intiharıyla gündeme bomba gibi düşen başarılı tasarımcının konu edildiği belgeselde McQueen’in kişisel çekimleri, yakın çevresiyle yapılan röportajlar ve defilelerinin arka planında geçen olaylara kadar pek çok detay bulunuyor.

Disney Belgesel Önerileri

2019 yılında kurulan ve 2022’de Türkiye faaliyetlerine başlayan Disney+, geçmiş yıllara damga vuran orijinal yapımları ve yeni projeleriyle konuşulmaya devam ediyor. Animasyonlar, film serileri ve kült diziler. Disney+’ın iddialı olduğu bir diğer kategori ise hiç kuşkusuz belgeseller. Meraklıları için Disney belgesel önerileri.

Cosmos: Yeni Dünyalar

9.1 Imdb puanıyla listenin zirvesinde yer alan Cosmos: Yeni Dünyalar, serinin üçüncü belgeseli olarak 2020’de yayımlandı. National Geographic ve Fox Brodcasting Company ortak yapımı olan Cosmos, yayımlanan 13 bölümüyle Disney+’ın favori içerikleri arasında yer alıyor. Belgeselde dünyaya ve yaşanabilecek yeni gezegenlere dair teoriler aktarılıyor. En çok izlenen uzay belgesellerinden biri olan Cosmos: Yeni Dünyalar’ın sunucu ise Neil deGrasse Tyson.

Deha

En ilginç belgeseller sıradaki durağımız Deha. 8,3 Imdb puanına sahip olan Deha, 3 sezonluk biyografik bir belgesel. National Geographic yapımı olan Deha’nın ilk sezonunda fizikçi Albert Einstein, ikinci sezonunda Pablo Picasso ve üçüncü sezonunda Aretha Franklin ekranlara geliyor. Konuk aldığı isimlerin hayatlarına dair birçok detay ve gizemi paylaşan belgeselde Seth Gabel, Antonio Banderas ve Samantha Colley gibi yıldız isimler yer alıyor. 171 ülke 45 dil ile milyonlarca insana ulaşan Deha, Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard tarafından yönetildi.

Dönüm Noktası

Orijinal ismi ‘Origins: The Journey of Humankind’ olan belgesel 2017 yılında National Geographic tarafından yayımlandı. Tarihi belgesel önerileri arasında yer alan Dönüm Noktası, Jon Silva’nın başarılı sunumuyla ekranlara geliyor. 8 bölümlük belgeselde para, internet, ulaşım ve iletişim gibi insanlık tarihinde büyük değişimlere neden olmuş dönüm noktalarına değiniliyor. Tüm bu keşifler nasıl gerçekleşti? Dönüm Noktası ile varoluşun kanıtlarına ve kültürel evrime daha yakından bakacaksınız.

Youtube Belgesel Önerileri

Dijital video kültürünün belki de ilk kalelerinden biri olan Youtube, Premium özelliği ile birçok yenilik getirdi. Herkesin ulaşabildiği videoların yanında Youtube Orijinalleri adını verdiği yeni bir kategorinin temellerini attı. Youtube Premium ile gelen bu özel kitaplık sayesinde birçok dizi ve filme ulaşabilirsiniz. İşte Youtube Orijinalleri arasında ön plana çıkan Youtube belgesel önerileri.

BTS: Burn The Stage

Son yılların en çok dinlenen müzik grubu BTS, ‘Burn The Stage’ ile Youtube izleyicisinin karşısına çıkıyor. 2018 yılında yayımlanan Youtube özel belgeselde grubun 2017 yılında yaptıkları The Wings Tour’unun sahne arkasını izliyoruz. 8 bölümden oluşan 1 sezonluk belgesel üyelerle yapılmış röportajlar, sahne şovları ve sahne arkası işleyişi gibi birçok detayı kayda alıyor. ARMY’ler için özel olarak düzenlenmiş olan konser belgeselinin Imdb puanı ise 9,1.

TRT Belgesel | Anadolu’da Yaşam

Birçok özel kanalı bir araya getiren Youtube, bu anlamda çeşitliliğin en fazla olduğu platformlardan biri. 1,38 milyon aboneye sahip olan TRT Belgesel ise, Youtube’un en çok takip edilen belgesel kanalları arasında yer alıyor. 2022’de yayımlanan Anadolu’da Yaşam isimli belgesel 45 dakikalık bölümleriyle Anadolu coğrafyasında bir yolculuğa davet ediyor. Yayımlanmış 2 sezonu ve toplam 17 bölümü bulunan Anadolu’da Yaşam, coğrafya belgesel önerileri listelerinin başında yer alıyor.

Doğada Doğaçla | Toprak Altında Yaşam

Youtube’un en çok izlenen belgesel kanalları arasında yer alan Doğada Doğaçla, yayımladığı videolarla bir milyondan fazla izlenme elde ediyor. Köy yaşamı ve çobanlık kültürü gibi konuları işleyen kanalın güncel abone sayısı ise 165 bin. Doğada Doğaçla, Toprak Altında Yaşam bölümünde pirinç hasadının başladığı zamanlara ışık tutuyor. Harman döneminde ‘yerköm’ adı verilen yerlerde kalan köylülerin gündelik yaşamları detaylarıyla anlatılıyor.

Netflix, Amazon Prime, Disney+ ve Youtube. Son dönemlerin en çok kullanılan video içerik platformlarında belgesel arayışına çıktık. En ilginç belgeseller ve en çok izlenen içerikleri sizler için listeledik. Arkadaşlar arasında belgesel izleme partisi düzenlemek için tam zamanı. İhtiyacın olan her şey Köpüürt’ün mağaza bölümünde!