Etkinlik & Life Style

Outdoor Yaşam ve Yemek Kültürü

Outdoor Yaşam ve Yemek Kültürü | Outdoor Yaşam Ne Demek?

Türkçe karşılığı “açık hava” ya da “dış mekan” olan outdoor kelimesi, aslında tam anlamıyla “Bir yer bulalım dünyadan uzak.” demek. Doğayla iç içe, şehirden uzak bir yaşamı niteleyen outdoor yaşam kültürü, kendi dinamiklerine uygun aktivitelere, yemeklere hatta giyim tarzlarına sahip. Uzun yaşamın sırlarını barındıran outdoor yaşam tarzının derinliklerine inmeye ne dersiniz? Bu yolculukta soluklanmak için doğanın mutfağına konuk olacaksınız. İşte outdoor yaşam ve yemek kültürüne dair her şey.

Outdoor Yaşam Ne Demek?

Doğa sporlarına ilgi duyanlar, sabah yürüyüşlerinden vazgeçemeyenler, birasını rüzgarı hissederek yudumlamayı sevenler… Hepsinin tek bir ortak noktası var: Açık hava. Daha stressiz ve sağlıklı bir yaşamın mümkün olduğu outdoor yaşam stili, aslında tanımı kişiden kişiye göre değişebilen bir kavram. Temelinde egzersizin, sağlıklı yiyeceklerin ve doğanın yer aldığı yaşam kültüründe amaç açık havayı asıl yaşam alanının içerisine dahil edebilmek. Bu bir evin geniş bir bahçeyle, verandayla, barbekü alanıyla belki de bir terasla tamamlanması olabilir. Outdoor yaşam kültürü fiziksel konumun değişmesiyle de başlayabilir. İşte outdoor aktiviteleri denilen alt başlık da burada devreye giriyor.

Balıkçılıktan “backpacking”e, binicilikten “trekking”e kadar birçok outdoor yaşam aktivitesi bulunuyor. Aslında doğanın ve açık havanın eşlik ettiği her aktivite outdoor yaşam kültürü içerisinde kendisine ait özel bir yere sahip. Tüm fiziksel aktivitelerse tek bir ortak temele dayanıyor: Ruhsal yenilenme. Günümüzün en büyük yanılgısı ise outdoor teriminin sadece doğa sporlarıyla ilişkilendirilmesi. Outdoor yaşam tarzını benimsemek için sporcu olmak gerekmiyor. Grup etkinliklerinde kolektif bilince sahip olmak ve doğayı sevmek yeterli. Şehir yaşamının giderek zorlaştığı bugünlerde outdoor yaşam stiline olan talep de giderek artıyor. Yürüyüş, kayak, kampçılık, bisiklet, piknik, rüzgar sörfü ve onlarca farklı alternatif. Açık havanın sunduğu sayısız aktivitenin olmazsa olmazı ise hiç kuşkusuz “yemek”ler.

Açık Havada Yemek Kültürü

Açık havanın en keyifli hali: Masa başında yapılan uzun sohbetler. Büyük bir kısmı yapımı kolay yiyeceklerden oluşan outdoor yemek kültürü, tatlılardan sandviçlere kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Peki, doğanın mutfağında pişen en favori lezzetler neler?

Outdoor Yaşam & Ateş Başı Sohbetleri: Çikolata Kaplı Marshmallow & S’mores

Outdoor yemek önerileri deyince belki de ilk akla gelen atmosfer, ateş başında kızaran marshmallowlar ve uzun gece sohbetleri. Hiçbir uğraş gerektirmeyen marshmallowları hazırlamak için yapmanız gereken tek şey çubuklara dizmek. Küçük bir dipnot: Sohbete dalıp marshmallowlarınızı yakmayın. Ayrıca ateşin ısısından faydalanarak çikolatalarınızı kolaylıkla eritebilir ve çikolata kaplı marshmallowlar yapabilirsiniz. Bu eşsiz lezzet, outdoor aktivitelerinde size enerji verecek. Marshmallowla yapabileceğiniz bir diğer lezzetse yıllardır süren bir Amerikan geleneği: S’mores. Ateşte kızarttığınız marshmallowlarınızı ve bir parça çikolatayı iki bisküvi arasına koyarak s’mores hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz bisküvi yerine graham krakeri tercih edebilir ve daha orijinal bir lezzet yakalayabilirsiniz. Kamp ateşini ananas, muz ve tatlı kabak kızartması yapmak için de değerlendirebilirsiniz.

Ekmek Arası Binbir Lezzet: Sandviçler

Kimi zaman yorucu hale gelebilen outdoor aktivitelerinin ardından yemek yapmak için uzun uğraşlar vermek istemiyorsanız en kolay çözüm binlerce kombinasyonuyla ön plana çıkan sandviçler. Outdoor yaşamın önemli bir parçası olan yemek kültüründe sandviç hemen hemen her etkinliğe eşlik ediyor. Hindi fümeli, ton balıklı, tavuklu, yumurtalı, jambonlu ve peynirli gibi pek çok sandviç çeşidini doğa koşullarında kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şeyse sandviç hazırlarken kullanacağınız malzemelerin raf ömrü. Dilerseniz yiyeceklerinizi muhafaza edebileceğiniz özel taşıma çantalarını da tercih edebilirsiniz. İyi muhafaza edilmemiş yiyecekler doğada geçireceğiniz sürenin kısalmasına neden olabilir, bizden söylemesi.

Dünyanın Favori Outdoor Lezzeti: Barbekü

Açık hava ve yemek kültürünün tartışmasız en sevilen kesişim noktası: Barbekü. Dünyanın hemen hemen her yerinde kendisine özgü stillerle sofralara taşınan barbekü, outdoor aktivitelerinin de vazgeçilmez lezzeti. Köfte, soslu tavuk, ciğer şiş, steak, hamburger köftesi ve çok daha fazlası. Aklınıza gelen tüm lezzetleri barbekü ile tatlandırabilirsiniz. Patlıcan, biber, domates ve kabak gibi birçok sebzeyi de barbeküde pişirerek eşlikçi olarak servis edebilirsiniz. Konserve olarak satın alabileceğiniz mezelerse barbekü sofralarınıza konuk olması gereken favori outdoor atıştırmalıkları arasında yer alıyor. Hafta sonunuzu balıkçılıkla değerlendiriyorsanız, taze balıklarınızı barbeküde pişirerek lezzetli akşam yemekleri hazırlayabilirsiniz. Balık sofralarının vazgeçilmezi olan alkollü içeceklerinizi de sırt çantanıza atmayı unutmayın. Bizden küçük bir uyarı: Açık havada çarpabilir, dikkat.

Kolay Taşıma & Yoğun Lezzet: Konserveler

Outdoor yaşam tarzının yemek kültürüyle birlikte ilerleyebilmesi aslında konserve kullanımının artmasıyla da ilişkili. Yiyecekleri uzun süre boyunca muhafaza edebilen konserveler, outdoor aktivitelerinin en zahmetsiz öğününü masalara taşıyor. Hemen her yiyeceğin konserve formunun bulunabilmesi ise konserve yiyeceklerin outdoor kültüründe oldukça popüler olmasını sağlıyor. Genellikle teneke kutularda satışı yapılan konserve gıdalar birtakım olumsuz yorumlarla da karşılaşmakta: Yer kaplaması ve ağır olması. Fakat yemek hazırlama süresini minimuma indirdiği için hala en çok tercih edilen yiyecekler arasında yer alıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birçok alternatifin üretildiği yemek sektöründe artık vakumlanmış poşetlerde satılan konserve gıdalara ulaşmak da mümkün. Meyve, sebze, et, balık, garnitür ve her türlü hazır yemek. Aklınıza gelebilecek her lezzetin konservesini doğadaki mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

Outdoor Mutfak: Açık Havada Nasıl Yemek Yapılır?

Sandviçlerden konservelere… Açık havada ısı kullanmadan hazırlayabileceğiniz birçok yemek alternatifi bulunuyor. Peki, ya sıcak lezzetler? Açık havada yemek pişirmek için birkaç ekipmana ihtiyacınız olacak. Ocak işlevini sağlaması için portatif gaz sobası, propan tüp, ısıya dayanıklı eldiven ve ateş ızgarası. Temel malzemelerin ardından dökme demirden yapılmış pişirme kapları, tavalar ve cezveler gibi materyalleri temin edebilirsiniz. Keskin bıçaklar, maşa, spatula ve çatal-bıçak takımı; çok amaçlı açacak, su arıtma sistemi, su ısıtıcısı ve soğutucu çanta ise doğa mutfağında ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerden sadece bazıları. Temizlik içinse sünger, aluminyum ovalayıcı ve sabun gibi temel malzemeleri almayı unutmayın.

Açık havada yemek hazırlamak için gereken materyaller; aktivitenin türüne, yapıldığı yere, kişi sayısına ve bir dizi özel faktöre göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden outdoor dünyasına adım atmadan önce detaylı bir yemek planı yapmak işleri kolaylaştıracaktır. Yiyeceklerin korunması için gereken depolama araçlarının temin edilmesi, katılımcıların alerjen durumlarının öğrenilmesi, etkinlik süresince yetecek besinlerin depolanması… Outdoor etkinliklerinde yoğunlaşan fiziksel aktiviteler, enerji açığının daha kısa sürede hissedilmesine neden olur. Bu nedenle etkinliğin süresine ve zorluğuna uygun bir beslenme planı yapmak eğlencenin hız kesmeden devam etmesini sağlar.

Outdoor yaşam stilinin favori lezzetlerini birlikte inceledik. “Nedir?”, “Nasıl yapılır?” sorularına cevap aradık. Gerekli olan pek çok malzemeye outdoor ürünler sayfasından ulaşabilir ve outdoor aktivite planlarınız için en uygun materyalleri sağlayabilirsiniz. Doğayı hissetmek ve vücudunuzun ritmini yakalamak için rotanızı belirlediyseniz yola çıkmak için hazırsınız. Yemek konusunda kararsız kalırsanız nereye döneceğinizi biliyorsunuz.