Etkinlik & Life Style

Türkiye’de Oldukça Popüler Olmaya Başlayan Açık Mikrofon Etkinlikleri

Açık Mikrofon İstanbul Etkinlikleri | Açık Mikrofon Nedir?

İhtiyacın olan tek şey bir mikrofon. Sonrasında sahne senin. İster şiir oku ister şarkı söyle ya da en iyi şakalarınla izleyiciyi güldür. Açık mikrofon etkinliklerde mikrofon gerçekten de her şey için açık.

Açık Mikrofon Nedir?

Seyircilerin sahneye çıkarak çeşitli performanslar sergiledikleri etkinliklerin genel adı: Açık mikrofon. Programdan önce listeye adını yazdıran katılımcıların sahneye çıkmasıyla gerçekleşen açık mikrofon etkinliklerinin odağında müzik ve komedi sanatları yer alıyor. İngilizce open mic/open mike olarak adlandırılan yeni nesil eğlence kültürü; pub, gece kulübü, tiyatro ya da komedi kulübü gibi birçok sahnede gerçekleştirilebiliyor.

Canlı performansların sergilendiği açık mikrofon etkinlikleri belirli temalar ya da etkinlik türleri özelinde düzenlenebiliyor. Şiir gecesi, stand up, rock performansları… Genellikle düşük giriş ücretlerine sahip olan etkinliklerde çekilişler, bahşiş şapkaları ve temaya özel hediyeler yer alıyor. Amatör sanatçıların kendisini göstermesine olanak tanıyan açık mikrofon etkinlikleri ünlü sanatçıların katılımıyla renkli anlara da imza atabiliyor. İster izleyici olun ister konuşmacı kahkaha garantili açık mikrofon gecesinden keyifle ayrılacaksınız.

Açık Mikrofon Etkinlikleri

Müzik temalı açık mikrofon takvimlerini genellikle gelişmeye çalışan amatör müzisyenleri dolduruyor. Açık mikrofon sayesinde seyirci karşısında canlı performans sergileme şansı yakalayan müzisyenler bu sayede sahne deneyimi de kazanıyor. Şarkıcılar ve söz yazarları için oldukça iyi bir çıkış sahnesi olan açık mikrofon, farklı insan profillerinin yorumlarını almak için de eşsiz bir platform. Öyle ki bu sahneler kimi zaman insanların kişisel tecrübelerini ya da gündelik hayatlarını anlatmak için kullandıkları alanlara da dönüşebiliyor.

Stand up kariyerine giriş yapmak isteyen amatör komedyenler de tıpkı müzisyenler gibi açık mikrofon sahnelerinden yararlanabiliyor. Genellikle komedi kulüplerinde ve barlarda gerçekleşen stand up geceleri, komedyenlerin seyirciyi okumasına yardımcı oluyor. İngilizce ‘’show and go’’ yani ‘’göster ve git’’ olarak adlandırılan bu formatta performanslar 5-10 dakika arası sürüyor. En kısa sürede en etkili olmayı başarmak üzerine tasarlanan açık mikrofon, kendini kanıtlamak ya da bir şeyler paylaşmak isteyen her katılımcı için açık.

Popüler Açık Mikrofon Etkinlikleri

Kolay formatı, düşük maliyeti ve yüksek katılım oranıyla son yılların en popüler etkinlikleri arasında yer alan açık mikrofon dünyanın her yerinde düzenleniyor. Öyle ki bu format Open Mic UK ile 10 binden fazla kişinin katıldığı bir yarışmaya bile dönüşmüş. ABD’de de düzenlenen Blues Night etkinlikleri de bu kültürü en popüler yansımalarından biri. Peki Türkiye’nin en popüler açık mikrofon etkinlikleri neler?

BKM Mutfak Açık Mikrofon

1994 yılında Yılmaz Erdoğan’ın girişimleriyle kurulan Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), eski Mıstık Sineması’nın güncel sahibi aslında. İstanbul’da yaşanan sahne sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan BKM ekibi 2006 yılında kendi skeçlerini yazıp oynayan yeni bir ekip kurdu: BKM Mutfak. Çok Güzel Hareketler Bunlar isimli programla çıkış yapan BKM Mutfak; Büşra Pekin, Eser Yenenler, İbrahim Büyükak, Metin Yıldız, Murat Eken, Oğuzhan Koç ve Şahin Irmak gibi birçok başarılı oyuncu yetiştirdi. Yeni oyuncular ve yazarlarla yolculuğuna devam eden BKM Mutfak’ın ses getiren bir diğer projesi ise BKM Mutfak Açık Mikrofon. 6 farklı komedyenin sahne aldığı etkinliklerde 2 perdeye ayrılmış 10-15 dakikalık performanslar gerçekleştiriliyor. Amatör ve profesyonel komedyenlerden oluşan kadrolar, her Çarşamba BKM Mutfak Çarşı’da ve her Perşembe BKM Mutfak Kadıköy’de sahne alıyor.

Açık Mikrofon Stand Up Gecesi

Etkinliğe İstanbul Beyoğlu’nda yer alan Efsahne Beyoğlu ve Mecidiyeköy’de yer alan Profilo Kültür Merkezi Batı Stüdyo Sahne ev sahipliği yapıyor. Profesyonel ya da amatör komedyenlerin sahne alabildiği etkinliklerde izleyiciler için hazırlanmış özel sürprizler de bulunuyor. Her akşam altı komedyenin sahne aldığı Açık Mikrofon Stand Up Gecesi’nde performanslar 15 dakikalık perdelerle gerçekleştiriliyor. Tek kişilik gösterilerin en eğlenceli yanı ise seyirci ve komedyen arasındaki muzip iletişim. Her gün farklı komedyenlerin sahne aldığı program izleyicilere her seferinde yeni hikayeler ve espriler sunmayı başarıyor. Bu özel gecede anlatıcı ya da izleyici olmaksa tamamen sana kalmış.

Açık Mikrofon Kahkaha Bayramı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşecek olan komedi etkinliği: Açık Mikrofon Stand Up. Kahkaha Bayramı olarak tanımlanan etkinlik 4 Şubat 2023 tarihinde Besa Sahne Cevahir Salon B’de gerçekleşecek. Cevahir Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı gecede Türk komedi sektörünün yükselen isimleri sahne alacak. Programda Güldür Güldür’de yaptığı gösterilerle tanınan ve Uykusuz dergisi yazarlarından Alpay Erdem ve Sabit Kanca filminin yazar ve oyuncu ekibinden Volkan Kantoğlu yer alıyor. EYS Şov ve BKM Mutfak stand up gösterilerinde sahne alan Doğan Tunçel ve Emre Can Çalışkan ve yazar-komedyen kimliğiyle tanıdığımız Barbaros Uzunöner de performans sergileyecek sanatçılar arasında. Başarılı komedyenlerin en iyi hikayelerini bir araya getirecek olan gece, salonu kahkahalarla doldurmak için hazırlanıyor. Komedi bayramınız şimdiden kutlu olsun!

Boğaziçi Komedi Kulübü

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve mezunları tarafından kurulan stand up kulübü, yeni nesil komedyenlerle deneyimli komedyenleri aynı sahnede buluşturuyor. 8 dakikalık setlerle sahne alan komedyenlere her hafta farklı bir MC eşlik ediyor. Performans sergilemek için yapman gereken tek şeyse biletini almak ve sahne için ismini yazdırmak. Ben sadece izlemek istiyorum diyenlerdenseniz, Boğaziçi Komedi Kulübü’nün kahkahalara da ihtiyacı olacak. Her Perşembe Dunia Kadıköy sahnesinde gerçekleşen açık mikrofon gecelerinde sınırlı sayıda kontenjanın olduğunu da hatırlatalım. Boğaziçi Komedi Kulübü farklı formatlarla da seyirci karşısına çıkıyor. 4’lü Stand Up Gecesi ismini verdikleri organizasyonda 4 farklı komedyen 20’şer dakikalık performanslar sergiliyor. Ayrıca kulüp ‘’Gülmek Yakışır’’ mottosuyla yola çıkan İngilizce stand up gösterileri de düzenliyor. Uluslararası komedyenlerin öğrencilerle buluştuğu etkinliklerden haberdar olmak için Boğaziçi Komedi Kulübü’nün Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın.

TuzBiber Stand Up

Bağımsız komedyenleri bir araya getiren komedi kulübü TuzBiber, stand up sanatının özgürce icra edilebildiği bir sahne ve platform sunuyor. 2015 yılından bu yana yüzlerce komedyenin sahne aldığı TuzBiber düzenlediği açık mikrofon gecelerinde amatör sanatçılara da şans veriyor. ‘’Ajdar ile Shakespeare’e aynı mesafede duruyoruz.’’ diyen TuzBiber ekibi, tek kişilik gösterilerden açık mikrofona, İngilizce stand up’tan talk şovlara kadar birçok performansa ev sahipliği yapıyor. Herkesin 5’er dakika sahne alabildiği açık mikrofon etkinlikleri ise Kadıköy Aylak Adam sahnesinde gerçekleşiyor. TuzBiber’in desteğiyle sahneye çıkmak için tek yapmanız gereken kapıda isminizi yazdırarak bilet almak. Komedi kulübünün bir diğer popüler projesiyse TuzBiber 6’lı. En iyi komedyenlerin 15’er dakika sahne aldığı geceler her pazartesi, çarşamba ve cuma günü Aylak Adam’da düzenleniyor. Etkinliğin en güzel yanıysa sahne alacak komedyenlerin şov anına kadar açıklanmaması.

Şişe koymak için KANGURU CEPLİ HOODIE’nizle konuşmaya başlamadan önce güldürmeye ne dersiniz? Açık Mikrofon’daki yeni destekçiniz eğlenceli ürünleriyle Köpüürt ailesi.