Bira Yazıları

Hangover: Akşamdan Kalma Nedir?

Akşamdan Kalma (Hangover) Nedir? Akşamdan Kalmaya Ne İyi Gelir

Yeni bir içiciyseniz veya çelik gibi bir iradeniz varsa, belki de daha önce hiç akşamdan kalmamış olabilirsiniz. Geri kalanımız için ise bambaşka bir tablo söz konusu. İçince ertesi sabah başımız ağrıyor, midemiz bulanıyor, bunu biliyoruz. Peki akşamdan kalma tam olarak neden olur? Akşamdan kalmaya ne iyi gelir?

Akşamdan Kalma Nedir?

Akşamdan kalma durumu, çok içtikten sonra yaşadığımız semptomların geneline verdiğimiz bir ad. Susuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları, mide bulantısı, ışık ve sese hassasiyet, yüksek tansiyon… Bunların hepsi akşamdan kalma paketi içinde gelebiliyor, tabii herkes kendi hangover’ını kendine göre yaşıyor.

Akşamdan Kalma Neden Olur?

Akşamdan kalmanın ana sebebi, içki içmektir. Peki bu nasıl olur?

Alkol, vücudumuzdaki suyu hunharca kullanır. Yaşadığımız büyük sıvı kaybı susuzluğa, susuzluk da akşamdan kalmaya yol açar.

Alkol, bağışıklık sistemimizi tetikler. Böylece konsantrasyon ve hafıza problemleri yaşarız.

Alkol, kan damarlarımızı genişletir. Bu, baş ağrılarına yol açabilir.

Alkol, midemizi etkiler. Mide asidimiz artar, mide boşaltımımız gecikir. Bunlar karın ağrısına ve mide bulantısına yol açar.

Akşamdan Kalma Olmamak İçin Ne Yapmalı?

  • Yemek yiyin. İçmeden önce, içerken, ve içtikten sonra. Midenizi ne kadar dolu tutarsanız o kadar iyi.
  • Bolca su için. En azından her bir içki karşılığında bir bardak da su içmeye çalışın. Susuzluk, akşamdan kalmanın en büyük sebeplerinden biri.
  • Limitlerinizi zorlamayın. Kendinizi bilin, ve yavaş için.

Akşamdan Kalmaya Ne İyi Gelir?

  • ÇİVİ ÇİVİYİ SÖKER. Akşamdan kalma, hafif derecede bir alkol yoksunluğudur. Dolayısıyla sabah içeceğiniz bir içki, sizi rahatlatabilir. Sonsuz bir döngüyü desteklediği için bu çözümü yılda bir iki kere yapılacak hangover brunch’lara saklayalım. Hem burada aslen akşamdan kalmalığı tedavi etmiyoruz, sadece biraz daha geciktiriyoruz.
  • BOLCA SU. Alkol sebebiyle bolca idrar ürettiniz, hatta iş hangover raddesine geldiyse gece belki de kustunuz… Acilen kaybettiğiniz suyu geri koymanız gerekiyor.
  • KARBONHİDRATLARA EVET. İçki içmek kan şekerinizi düşürür. Hele bir de akşamı sadece atıştırmalıklarla geçiştirdiyseniz, hızlıca kana karışacak bir şeylere ihtiyacımız var. Eğer bir şey yiyemeyecek kadar kötüysem benim tercihim iyice kızarmış bir dilim ekmek yanında bir bardak portakal suyu oluyor.
blank

Yazar: BERK FİDAN