Etkinlik & Life Style

Alternatif Müzik Severler için Yakın Tarihlerdeki Konserler

Alternatif Müzik Severler için Yakın Tarihlerdeki Konserler | 2023 Konserleri

Belki de incelemesi en keyifli müzik listesi: Yaklaşan Alternatif Müzik Konserleri. Önümüzdeki sezonda gündemi meşgul edecek konserleri incelemeye geçmeden alternatif müziğin perde arkasına ve enlerine kısaca bir göz atalım. Sizi yaklaşan konserlerden önce alternatif müzikte sneak peek turuna davet ediyoruz!

 Alternatif Müzik 101

Alternatif müzik nedir?’ sorusu aslında sektörde tam olarak bir karşılığı bulunmayan bir soru. Fakat kısaca ana akım müzik anlayışına dahil olmadan özgün ve bağımsız müzik üreten tüm eserler olarak tanımlanabilir. Son dönemlerde çıkan her türlü grubun ve sanatçının ‘alternatif’ olarak adlandırılması yeni bir müzik türünün kapılarını araladı. 1980’lerin underground müzik kültüründen ortaya çıkan yeni akım, birçok başarılı müzisyenin sesini duyurmasına da olanak sağladı. 

1990’larda asıl popülerliğini kazanan alternatif müzik; alternatif rock, kolej rock, grunge, indie ve new wave gibi bağımsız alt türlerle birlikte gelişmeye devam etti. Linkin Park, Nirvana, Radiohead, The Neighbourhood, Imagine Dragons ve Pink Floyd alternatif müziğin dünyaya kazandırdığı sanatçılardan sadece bazıları…

Türkiye’de 90’lı yıllarda popülerlik kazanmaya başlayan alternatif müzik kültürü, asıl ününü 2010’lu yıllarda elde etti. Yeni jenerasyonun alternatif müziğe olan ilgisi ve artan sosyal medya kullanımı alternatif müziği Türkiye’nin ana akım raflarına taşımayı başardı. Hikayeli sözleri ve sakin alt yapısıyla kısa sürede elle tutulur bir kitle elde etmeyi başaran yeni akım, müzik grubu kültüründe de gelişmelere sahne oldu. Alternatif müzik adına oluşturulan çalma listeleri her ay yepyeni sanatçılara kapılarını aralarken milyonlarca dinleyiciye ulaşmayı da başardı. Müzisyenlere özgür alan tanıyan alternatif müzik akımı; Yüzyüzeyken Konuşuruz, Son Feci Bisiklet, Adamlar, İkiye On Kala, Perdenin Ardındakiler, Evdeki Saat ve DKTT gibi birçok değerli grubu müziğe kazandırdı.

Müzikte 2023 Kış Sezonu:
Yaklaşan Alternatif Müzik Konserleri

Tut elimi, bur’dan gidelim

‘’Olmaz’’ demeden, dinle beni bi’

Alternatif kültürün tarihi ve enleri arasında müziğin nabzını tuttuğumuza göre sahnelere dönebiliriz. Yeni sezonun merakla beklenen alternatif müzik konserleri için sizlere liste oluşturduk İşte yaklaşan alternatif müzik konserleri.

Bir duman karası: Emir Can İğrek

Türkiye Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen erkek pop sanatçısı.

Alternatif-pop müziğin başarılı solo isimleri arasında yer alan Emir Can İğrek, 2023’e konserlerle hızlı bir giriş yapacak. 27 Ocak Cuma günü Mask Beach İstanbul sahnesinde olacak. 22.00’da başlayacak olan etkinliğin kapı açılış saati ise 20.30.  Alternatif müziğin sevilen ismi, 2023’ün ikinci sahnesi içinse Jolly Joker Bursa sahnesinde Bursa’daki sevenleriyle buluşacak.

DKTT: Dolu Kadehi Ters Tut

Aylık ortalama 3 milyonluk dinlenmeyle Türkçe alternatif müziğin yükselen ismi.

2014 yılında Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay tarafından kurulan Dolu Kadehi Ters Tut ilk albümleri Polonya’nın Başı Bela’da ile müziğe hızlı bir giriş yaptı. Yapma N’olursun ve Aldattın mı? gibi hit parçalara imza atan DKTT’un yayımlanmış 5 albüm çalışması bulunuyor. Ayrıca ikili alternatif müziğe Gitme, Madem, Hiç İyi Değilim, Neyin Nesi ve Aldattım gibi birçok başarılı parça da kazandırdı. 2022’nin en çok dinlenenleri arasına girmeyi başaran DKTT, kış sezonunda da konserlere ara vermeden devam ediyor. İkili, 20 Ocak Cuma günü Ankara AAALKIŞ FEST sahnesinde dinleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Salman Tin & BKE: KÖFN

2022’nin en çok dinlenen şarkısı Bi’ Tek Ben Anlarım’ın sahibi.

2022 yılına damgasına vuran ikili KÖFN, müzikal çalışmalarına 2017 yılında başladı. Bi’ Tek Ben Anlarım isimli single çalışmalarıyla Spotify’da yaklaşık 105 milyon dinlenme elde eden KÖFN, Tepeler ve ROCKSTAR isimli iki albümün sahibi. 2019 yılında yayımlanan Güneşe Dokundum isimli single çalışmalarıyla ilk kitlesel başarısını elde eden KÖFN, bugünlerde alternatif müziğin nabzını tutan başarılı isimler arasında. Elektronik/dans türündeki şarkılarıyla tanınan ikili Ocak 2023’te IF Performance Hall Beşiktaş İstanbul’da dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Vokalist Salman Tin ve aranjör Bilge Kağan, yeni yılın ilk günlerinde sevilen şarkılarını sahneye taşıyacak. 18 Şubat Cumartesi günü 22.00’da gerçekleşecek konserin kapı açılış saatiyse 21.00.

Alternatif Müzik Konserleri ve
Esmeye devam eden ‘Kavak Yelleri’: Pinhani

Alternatif sahnenin eskimeyen ismi.

2006 yılında yayımlanan albümleri İnandığın Masallar ile müzik dünyasına giren Pinhâni grubu, 16 yıldır alternatif müzik sahnesinin en sevilen isimleri arasında yer alıyor. Bugüne dek 8 stüdyo albümü ve 2 live albüm kaydeden Pinhâni, 2022 Şubat ayında yayımlanan Bilir O Beni isimli singlelarıyla yılın en çok dinlenenleri arasında girmeyi başardı. Alternatif müziğin yanında eski türküleri de sahnelerine taşıyan müzik grubu, geleneksel müziğin başarılı temsilcileri arasında yer alıyor. Ankara, Samsun, Denizli, İzmir, Uşak ve Balıkesir. 2022 yılını konserlerle kapatmaya hazırlanan Pinhani, 2023’ün ilk sahnesini ise İstanbullularla paylaşacak. 13 Ocak Cuma günü gerçekleşecek konserin ev sahibi IF Performance Hall Beşiktaş. Hele bi’ gel!

Akustik müziğin yeni kalesi: Sedef Sebüktekin

2019’un en çok dinlenen müzisyenlerinden.

‘’Periler böyle şarkı söylüyor olsa gerek.’’ dedirten büyüleyici bir ses: Sedef Sebüktekin. Dinleyenleri her seferinde bambaşka hikayelere sürükleyen derin şarkılarıyla son dönemin en başarılı müzisyenleri arasında yer alıyor. Sen İstersin, Ara, Kayboluyorum, Çıplak ve Unutmam Lazım gibi parçalarıyla listelerin başına yerleşen sanatçı, son single çalışması Uyu’yu Temmuz ayında yayımladı. DKTT ile birlikte seslendirdiği Gitme isimli şarkıyla 90 milyondan fazla dinlenerek 2022 Yılın Şarkıları listesinde yer almayı başardı. Alternatif müziğin başarılı sesi Sedef Sebüktekin, 27 Ocak Cuma günü İzmir Arena, 28 Ocak Cumartesi günü Bursa Suare sahnesinde olacak. Konserler, KerkiSolfej Organizasyon’un katkılarıyla saat 21.00’da.

Nabıcaz, Ryok, Fikret Ertan: Alternative Night

Alternatif müziğe doyacağınız eşsiz bir müzik organizasyonu.

Türkçe alternatif müziğin yükselen isimleri Nabıcaz, Royk ve Fikret Ertan aynı sahnede buluşuyor. Tuzak isimli single çalışmasının sahibi Fikret Ertan, Olmaz mı?’nın sahibi Nabıcaz ve Sen Uyu Ben İzlerim’in sahibi Ryok. Alternatif müziğin başarılı sesleri 11 Ocak Çarşamba günü Blind İstanbul sahnesinde dinleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Alternative Night isimli özel etkinlik, konukları eşsiz bir müzik deneyimine davet ediyor. Sanatçılar sevilen şarkıları ve sürpriz sahne şovlarıyla izleyicileri alternatif müziğin dünyasına sürüklüyor. Nabıcaz, Ryok ve Fikret Ertan müzik hiç kesilmeden art arda 21.00’da Blind sahnesinde. Kapı açılışı ise 20.00’da.

Konserlerde tarzınızı konuşturmaya ne dersiniz? Kombininizi Kopuurt’ün Here to Chill özel şapkalarıyla tamamlayın, alternatif müzik etkinliklerinin yıldızı siz olun!