Bira Yazıları

Arjantin Bardak Adı Nereden Gelir?

Arjantin Bardak Nedir? Adı Nereden Gelir? Arjantin Bira Bardağı Nedir?

2022 Katar Dünya Kupası, geçtiğimiz Pazar günü Arjantin’e gitti. Hazır dünya Arjantin’in ve Messi’nin başarısını konuşurken, gelin biz de Arjantin bardağı bir inceleyelim. Adı hakkında elimizde net bir bilgi yok. Ancak bir rivayet var ki, geçmiş bir Dünya Kupası’na ve Arjantin’e dayanıyor; bu yazıyı daha da mükemmel bir eşleşme haline getiriyor. Peki Arjantin bardak adı nereden geliyor?

Arjantin Bardak Nedir?

Arjantin bardak, kulplu cam bira bardağına deniyor. Genellikle Arjantin lakabını, bu bardağın 70cl’lik devasa boyu için kullanıyoruz.

Bu tipteki bardaklara İngilizce’de beer mug diyoruz. Bir litrelik versiyonu ise Almanya’da Mass(Maß) adıyla geçiyor, Oktoberfest’te dosta güven düşmana korku salıyor.

Arjantin Bardak Nedir? Adı Nereden Gelir? Arjantin Bira Bardağı Nedir?Bira içilebilecek en ideal bardak Arjantin mi, tabii ki değil. Ama zaten bu bardağın da aromayla, lezzet profiliyle ilgili bir iddiası yok. Kocaman Arjantinleri göndere çekip hunharca tokuşturmak, şüphesiz çok keyifli. Arjantin de tam bir festival, tam bir kutlama bardağı.

Arjantin Bardağın Kökeni

Kökeni hakkında kesin bir kaynağımız yok. Yalnızca ortamlarda konuşulan sağlam bir rivayetimiz var. Bu rivayet de 1978 Arjantin Dünya Kupası’na dayanıyor.

Bu bardaklar, 1978 Dünya Kupası öncesinde Efes Pilsen tarafından bolca piyasaya sürülmüş. Maç keyfinin doyasıya yaşandığı birahanelerde de, yine doyasıya bira içmek için tercih edilmiş. Hem Kupa Arjantin’de gerçekleşmiş, hem Kupa’yı Arjantin kazanmış. Yıla Arjantin damgasını vurunca, rivayet o ki bu bardak da Arjantin bardağı diye anılmaya başlamış.

Açıkçası, benim için inandırıcılığı düşük bir rivayet. Kulplu cam bira bardakları, 1978’den epey önceye dayanıyor. Belki o yıldaki atmosferi ben tahayyül edemiyorumdur ancak, bu bardakların adının köklü bir şekilde değişmesi için yerin göğün Arjantin olması gerekiyor.

Ancak Efes bu bardakları bir anda olağandan daha popüler bir hale getirdiyse, makul bir senaryo olabilir tabii ki.

blank

Yazar: BERK FİDAN