Bira Yazıları

Bira En Hızlı Nasıl Soğutulur?

Bira En Hızlı Nasıl Soğutulur? Buz Kovasında & Peçete ile Bira Soğutmak

Bira soğutmak bazen çok hayati bir mesele haline gelebiliyor. Mesela sıcak bir gün eve geldiniz, yolda planlar yapılmış, açalım biraları keyif yapalım denmiş. A aaa o da ne, evde bira var ama buzdolabına atmamışsınız. Veya büyük misafir ağırlayacaksınız, hepsini buzdolabına aynı anda atamayacağınız kadar çok bira tüketilecek. Böyle durumlar için hızlı bira soğutma yöntemleri, altın değerinde. Peki bira en hızlı nasıl soğutulur?

Bira En Hızlı Nasıl Soğutulur?

Bira soğutmanın en bariz yöntemi, tabii ki de buzluğa atmak. Ama burada size “Biranızı buzluğa atın, hızlı soğur” diyecek de değilim. Bir tanesini şarapçıların da sıkça kullandığı çok daha hin iki yöntemden bahsedeceğim.

Buz Kovasında Hızlı Bira Soğutmak

Bu aslında şarap dünyasında epey bolca kullanılan, ama nedense diğer disiplinlere o kadar da aktarılmamış bir teknik. Büyük ihtimalle birayı zaten hep servis sıcaklığında sakladığımız ve servis esnasında saatlerce soğuk tutmamız gerekmediği için bu aktarım sekteye uğramış.

Bu iş için büyükçe bir kovaya ihtiyacımız var, tıpkı bunun ve bunun gibi. Kovamızı, aldık, gerçekten neredeyse ağzına kadar buz doldurduk. Öyle kolanıza atar gibi 3-4 küpten bahsetmiyorum, bu kovada bir buz kütlesi oluşturacağız.

Bira En Hızlı Nasıl Soğutulur? Buz Kovasında & Peçete ile Bira Soğutmak

Sonra bu buzların üstüne güzelce tuz döktük. Tuz, suyun donma derecesini düşürdüğü için buzlar hafifçe erimeye başladı. (Karlı buzlu yolların tuzlanma mantığını düşünün.) Elimizde şimdiden hafif sulu bir karışım var.

Ardından da, birazcık su ekliyoruz. Hedefimiz şu: bu hala bir buz kovası, içi buz dolu, ama içine rahatça bir şeyler sokup çıkartabiliyoruz ve o buz gibi su içine koyduğumuz şeyin her yerine temas ediyor. Elinizi soktuğunuzda, aşırı buzlu bir suya sokmuş gibi hissetmelisiniz.

Bu buz banyosuna biralarımızı koyduktan 20-30 dakika sonra, basbayağı buzluktan çıkmışçasına soğuk biralar elde edeceğiz. Şişelerin buzlu suya tamamen girmesi önemli, belki ancak boyunları dışarıda kalabilir.

Bu yöntemi hem hızlıca soğutmak istediğimiz içecekler için kullanabilir, hem de partilerde insanları buzdolabımıza hiç sokmadan salonda buz gibi bira servis edebiliriz. Öyle bir durumda devasa bir buz kovası gerekirse; manavdan bir adet sebze kasası rica edin, içine çöp poşeti geçirip, kasayı büyükçe bir buz havuzu haline getirin.

Peçeteyle Bira Soğutmak

Evet, peçeteyle.

Biranızı aldınız, ki bu yöntem teneke kutularda bir tık daha iyi çalışıyor, etrafına ıslak bir kağıt havluyu güzelce sardınız. Şimdi az önce ne yapmıştık; işi soğuk havaya bırakmadan, suyun iletkenliğini kullanarak ısı transferini hızlandırmıştık. Burada da benzer bir ilerleyiş olacak.

Islak peçeteyi sardığımız birayı buzluğa koyduğumuzda, önce o peçetenin taş gibi donduğunu fark edeceğiz. O, artık biramızı tamamen sarmalayan bir buz kütlesi. Biramızın soğumasına büyük ölçüde destek olacak.

Buz kovası kadar hızlı bir yöntem değil, ama bu şekilde de yaklaşık 30 dakikada epey soğuk bir bira elde etmemiz mümkün.

Çok daha deneysel yöntemlerle matkap ve sıkıştırılmış hava falan kullanmadan, biranızı hızlıca soğutabileceğiniz iki pratik yöntem bunlar. Umarım birinizin acil bira isteğini veya sürpriz misafirini böylece kurtarmışızdır. 🙂

blank

Yazar: BERK FİDAN