Bira Yazıları

Bira İçmek Akşamdan Kalmaya İyi Gelir Mi?

Bira İçmek Akşamdan Kalmaya İyi Gelir Mi?

“Çivi çiviyi söker” sözünü hepimiz duymuşuzdur. Genel düşünce, akşamdan kalma uyandığımızda içilen bir biranın bizi rahatlatacağı yönünde. Peki içki içmek akşamdan kalmaya gerçekten de iyi gelir mi? Hangover uyandığımızda bir bira içmek iyi bir fikir mi?

Akşamdan Kalma Nedir ve Neden Olur?

Akşamdan kalma durumu, çok içtikten sonra yaşadığımız semptomların geneline verdiğimiz bir ad. Baş ağrısı, mide bulantısı, susuzluk, ışığa ve sese hassasiyet gibi semptomlarla kendini gösteriyor.

Tabii akşamdan kalmanın başlıca sebebi, fazla içki içmek. Alkol kan damarlarımızı genişletir, midemizi rahatsız eder; vücudumuz alkolü metabolize ederken bolca su kullanır. Özellikle de bu susuzluk, bizi rahatsız eden faktörlerin başında gelir.

Hangover nedir, ne iyi gelir; daha önce burada daha genel bir şekilde bahsetmiştim.

Bira İçmek Akşamdan Kalmaya İyi Gelir Mi?

Türkçe’de “çivi çiviyi söker” diyoruz, İngilizce’de “hair of the dog” diyoruz, bu düşünceyi destekliyoruz. Gerçekten de ufak bir miktar içki içmek, hangover semptomlarımızı kısa bir süreliğine hafifletebilir. Kimi kahvaltı birası yapar, kimi içkili brunch’larda çareyi Bloody Mary ve Mimosa’da arar.

Ancak akşamdan kalmaya karşı bir çözüm olarak daha fazla içki içmek, ancak geçici bir çözüm olabilir. İçtiğimiz daha fazla içki bizi daha da çok dehidre eder, vücudumuza daha çok yük bindirir. Üstelik bunun bir alışkanlık hale geldiği durumda içine gireceğiniz içki içme döngüsünden bahsetmiyorum bile.

Akşamdan kalmayken içki içmek kulağa her ne kadar eğlenceli gelse de, sürdürülebilir olmayan ve geçici bir çözümdür. Bolca su içmek ve hızlıca bir şeyler yemek, hatta ilk başta hangover olacak kadar içmemek daha doğru olur.

Akşamdan kalmak ile ilgili daha çok bilgi hemen burada.