Bira Yazıları

Bira ve Kızartma: Kızarmış Yiyecekler Birayla Neden İyi Gider?

bira ve kızartma

Bira ve Kızartma! Patates kızartması, kızarmış tavuk, sigara böreği, cips, herhangi bir maddenin panelenip kızartılmış hali… Soğuk bir biranın yanında hepsine bayılıyoruz. (Veya hepsinin yanında soğuk bir biraya bayılıyoruz.) Peki neden kızarmış yiyecekler birayla iyi gidiyor? Birayı açınca beynimizde kımıldanmaya başlayan kızartma çağrıları, sadece alışkanlıktan gelen bir şartlanma mı yoksa gastronomik bir açıklaması var mı?
İkisi de.

Bira ve Kızartma Neden İyi Gidiyor?

Bir Tat, Bir Doku

Hadi duyusal bir yolculuğa çıkalım. Akbilleri ben basıyorum.

Fıkır fıkır sesler duyuyorsunuz. Önünüzde altın rengi bir sıvı, baloncuklar mütemadiyen dipten yüzeye bir hareket içerisinde. Ağzınıza götürüyorsunuz, sesler kulaklarınıza doluyor. Gevrek bir dokuyla karşı karşıyasınız, hatta bu dikenli hissiyat belki de damağınızı acıtıyor. Lezzeti tüm ağzınızı sardı bile.

Neyden bahsediyorum? Biradan mı, kızartmadan mı?

Fark etmez. Tüm gazlılığıyla önünüzde dans eden bira, bir kızartma tenceresi için müthiş bir alegori değil mi? Ayrıca, gevrek kelimesini hem sek ve asiditesi yüksek içecekler hem de çıtır yiyecekler için kullanmamızın bir anlamı olmalı.

Bira ve kızartma; ses, doku, ve görüntüleri ile aklımızda özdeşleşmiş öğeler.

Bira ve Kızartma: Bir Yağ ve Asit Hikayesi

Edebiyatı bir kenara bırakalım. Patates kızartması ve bira eşleşmesiyle şampanya ve havyar eşleşmesi temelde aynı prensiple çalışıyor desem nasıl karşılarsınız?

Bir avuç kızartmayı ağzınıza attınız, yuttunuz. Damağınızı kaplayan bol miktarda bir yağ ve tuz var. Ardından bir yudum bira geldi, gazıyla asidiyle hop diye tüm yağı ve tuzu temizledi gitti. Bir sonraki lokmaya hazırsınız. Bu sonsuz bir döngü.

Birer Bira Daha?

Bira ve kızartma, fiziksel olarak da gerçekten çok iyi gidiyor. Peki, bu konuda beynimizi gıdıklayan harici pazarlama çabaları yok mu? Olmaz mı?

Bar yemeklerini şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Patates kızartması, ellerindeki her şeyi kızartıp koydukları bar sepetleri, acı sosla kaplı kızarmış kanatlar, yağlı hamburgerler, ve hatta patlamış mısır… Hepsinin ortak noktası, yağlı, tuzlu ve bazen de acı olmaları.

Bir şeyleri fritöze atıp servis etmek hem çok kolaydır, hem de bira satışlarını arttırır. Kızartma ve bira arasında girdiğiniz sonsuz döngü, her barın rüyasıdır.

blank

Yazar: BERK FİDAN

Yazıyı Okuduğun İçin Sana Bir Hediyemiz Var

Yazıyla ilgili olduğunu düşündüğümüz bu ürün senin için %10 indirimli

Faydalanmak için önce ürünü sepetine ekleyebilir sonrasında %10 indirimli kuponu tanımlamak için alttaki butona tıklayabilirsin.