Bira Yazıları

Bira Neden Tuvalet Getirir?

Bira ve İdrar: Bira Neden Tuvalet Getirir? Bira İçince Neden Tuvalet Gelir?

Bira İçince Neden Daha Sık Tuvalete Gideriz?

“Bira hamallık abi.” Bu sözün en büyük dayanaklarından biri, uzunca bir bira sofrasında defalarca tuvalete gidiyor oluşumuz. Bira hamallık mıdır tartışırız, ama ben şimdi burada size “Yok, aslında tuvalete daha sık gitmiyoruz.” diyecek değilim. Gidiyoruz çünkü. Bunu hepimiz deneyimledik. Peki bira içince neden daha sık tuvalete gideriz? Malt, su, maya, şerbetçiotu; bunlar birleşince ne oluyor da sohbet zırt pırt bölünüyor? Aslında burada biranın özel bir niteliğinden ziyade, alkolden bahsedeceğiz.

Bira ve İdrar: Alkol

Ben tıptan değil, biradan anladığım için hepimizin anlayacağı şekliyle söyleyeceğim. Alkol bir idrar söktürücüdür. Okuduğum kadarıyla bunun daha doğru açıklaması ise şöyle:

ADH denen Antidiuretic hormonumuz, idrar üretimimizi yönetiyor, yeri geldi mi salgılanıp idrar üretimini durduruyor. Alkol de işte bu hormonun salgılanmasına engel oluyor, böbreklerimiz durmaksızın harıl harıl çalışmaya devam ediyor. Vücutta ne su bulursa idrara çeviriyor.

Çok içtiğimiz gecelerin sabahında kurumuş Süngerbob gibi kaskatı uyanmamız da, dehidrasyon kaynaklı akşamdan kalma baş ağrılarımız da işte bu kafayı bulup mıntıkasını terkeden ADH’nin suçu.

Neden Bira?

Asıl suçlu alkol, peki. İyi de neden diğer içkileri içtiğimizde bu kadar tuvalete gitmiyoruz? Burada da sıvı tüketim hacmimizden bahsetmek gerekiyor. Başka hiçbir içkiyi, bira kadar yüksek hacimde tüketmiyoruz. (Yani en azından tüketmediğinizi umuyorum.) En baba şarap içtiğimiz gece bir litrenin altında, viski gibi yüksek alkollüler içtiysek de en kötü senaryoda bile yarım litrenin altında bir içki tüketimimiz söz konusu. Benzer bir gecede rahatça 2-4 litre bira tüketmiş olabiliyoruz.

“İçtiğiniz her içki için bir bardak da su için.” diye öğütlemeyi çok severiz. Bunu öğütleyen birçok içki uzmanıyla birlikte içtim, hiçbirimizin de gerçekten bu kadar su tükettiğine şahit olmadım. Ama bana öyle geliyor ki, içtiğimiz her bir kadeh viski için yarım litre de su tükettiğimiz bir sofrada, yine en az bira içtiğimizdeki kadar tuvalet yolunu tutacağızdır.

blank

Yazar: BERK FİDAN