Bira Yazıları

Bira Vegan Mı?

Bira Vegan Mı? Bira Neden Vegan Olmaz? Biradaki Hayvansal Gıdalar

Bira vegan mı? Pek çok bira sever için cevabı epey bariz bir soru olabilir. Ancak istisnaları da düşündüğümüzde, bu soruyu cevaplamak o kadar da kolay değil.

Bira çoğunlukla vegandır. Biraya hayvansal bileşenler eklendiği durumda ise, bu bileşenleri bazen kolayca ayırt edebilirken bazen de tamamen gözden kaçırabiliriz.

Biraya Eklenen Hayvansal Gıdalar

Biraya eklenen hayvansal gıdalar, eğer bira reçetesinin bir parçası olarak (yani biranın bir malzemesi olarak) eklendiyse, onları fark etmemiz çok daha kolay olacaktır. Burada süt, tereyağlı karamelli şekerlemeler, bal ve istiridye gibi içerikler karşımıza çıkabilir.

Bira Vegan Mı? Bira Neden Vegan Olmaz? Biradaki Hayvansal Gıdalar

Bu içerikler, içindekiler bölümünde kendilerini bize belli edecektir. Ön etikette de adları geçebilir, ancak bu her zaman o malzemelerin biranın içinde olduğu anlamına gelmeyebilir. Örneğin Oyster Stout türündeki bir bira büyük ihtimalle istiridye içerecektir, ancak Creamy Toffee Ale gibi adlandırılmış bir bira illa ki o malzemeleri içermeyip yalnızca lezzetlerini çağrıştırıyor da olabilir.

Endişeli okurlar için iyi haber ise, Türkiye’de bizim böyle deneysel biralardan çok uzakta oluşumuz. Market rafındaki bir birada büyük ihtimalle bunlardan hiçbiri karşınıza çıkmayacak.

Bira Vegan Mı?
Bira Üretimi Esnasında Kullanılan Hayvansal Ürünler

Bu ürünleri içindekiler bölümünde göremeyiz. Burada iki çözümümüz olabilir. Bira üreticisi, vegan ürün sertifikası almıştır veya üründe hayvansal bir bileşen kullanılmadığını arkada belirtmiştir. (Hayvansal ürün kullanıldığını da belirtmiş olabilir.) Veya üreticinin danışma hattını arar, sorarız.

Bir diğer seçeneğimiz ise barnivore.com sitesini ziyaret ederek, tüketeceğimiz birayı sorgulamak. Kendilerinin Türkiye’ye özgü bir kategorisi yok, ancak en azından global biraları buradan sorgulayabiliriz. (Birçok ithal biranın yanında Efes gibi yerli büyük üreticilerin de vegan dostu olarak işaretlendiğini görebiliriz.)

Durultma ve filtrasyon sırasında kullanılan ürünler, jelatin gibi hayvansal kökenli bileşenler içerebilir. Bu malzemeler, filtrasyonun sonunda geride kaldıkları için biranın içeriği olarak kabul edilmez ve içindekiler kısmına yazılmazlar. Benzer şekilde, şişenin içindeki sıvı tamamen vegan iken etiketi yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcı hayvansal kökenli bir ürün olabilir. Nihai üründe bulunmasalar da neticede üretim sırasında kullanıldıkları için, bu üretilen birayı vegan olmayan bir hale getirir. Aynı durum, şarap için de geçerlidir.

blank

Yazar: BERK FİDAN