Bira Yazıları

Cin Tonik Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cin Tonik Nedir ve Nasıl Yapılır?

#cintonik #kokteyl

Havalar hepten ısınırken, biz de Cin Tonik’in efervesan dünyasına ufak bir tatile çıkıyoruz. Cin Tonik nedir, Cin Tonik nasıl yapılır; bu hafta bunları inceliyoruz.

Cin Tonik Nedir?

Cin Tonik Nedir ve Nasıl Yapılır?Cin Tonik, cin ve toniğin birleşimiyle oluşan bir kokteyldir. Tabii ki sizi bu cevapla bırakmayacak, bu kokteylin geçmişine götüreceğim.

İngiliz kolonilerine gidiyoruz, tabii burada da yolumuz Hindistan’a ve türlü türlü tropik bölgeye düşüyor. İngiliz askerler ise sıtmadan kırılıyor. Cin Tonik’in kökeni, tam da buraya yani sıtmaya dayanıyor.

Toniğe imza acılığını veren ana madde kinin, aynı zamanda sıtmaya karşı da oldukça etkili. Zaten toniği de ilk aşamada keyif için tüketmiyoruz. Diğer acı maddelerde olduğu gibi, yani mesela bitter kafeini uyandırıcı etkisi için tükettiğimiz gibi, kininli toniği de sıtmaya karşı özellikleri için tüketiyoruz. 

İngiliz askerler acı toniği şeker ve limonla daha damağa hitap eden bir hale getirirken, biraz da kumanyalarındaki cinden katıyorlar. Hem sıtmadan korunuyor, hem C vitamini alıyor, hem de kendilerince bir kokteyl içiyorlar.

Tabii acı acı diye bahsederken, o dönemdeki toniklerin şu andakinden çok daha bitter olduğunu akılda bulundurmakta fayda var. Toniği şu anda fonksiyonel bir içecek olarak kullanmadığımız için, toniklerdeki kinin oranları epey düşük. 

Cin Tonik Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cin Tonik Nasıl Yapılır?

Aslında yapımı en kolay kokteyllerden biri Cin Tonik. Malzemeleriniz soğuk olduğu ve bolca buz kullandığınız sürece bir Cin Tonik tarifini batıramazsınız.

Cin tonik genelde 1 birim cine 2 birim tonik oranında yapılıyor. Ancak daha sert bir içki için bire bir, daha tonik odaklı bir içki için ise bire üç oranında yapabilirsiniz. Herkesin cin toniği kendine.

Tercihen uzunca bir bardağı ağzına kadar buz dolduruyor, üstüne 1 birim cin ekliyoruz. (Bir birim genelde 60 ml gibi bir miktara denk düşüyor.) Ardından iki birim, yani bu hesapla 120 ml, de tonik ekliyoruz. Birkaç damla limon sıkmak, bardağın içine bir dilim limon atmak, bardağı salatalıkla süslemek gibi dokunuşlar hep kokteylimizi güzelleştiren detaylar. Ben bir dal taze biberiye iliştirme fikrine karşı da hiç boş değilim.

Tonik Alkollü Mü?

Son olarak, merak edenler için buna da değinelim. Hayır, tonik alkollü bir içecek değil. Acılaştırılmış ve aromatize edilmiş bir gazlı içecek. Zaten bu çıkarımı toniğin fiyatına ve satıldığı raflara bakarak da yapmak mümkün.

Bira kültürü ile ilgili diğer tüm yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız