Bira Yazıları

Dünyadan Sarhoş Yemekleri

Alkolle Yenen Yemekler Hangileri? - Dünyadan Sarhoş Yemekleri

Sarhoş yemekleri, biraz çeviri bir tabir olsa da, aslında tam olarak adının çağrıştırdığı şey. Cuma akşamı gece 2’de bardan çıkarken yemeye gittiğimiz yemeklerden bahsediyorum. Biz işkembeye, kokorece, belki tantuniye düşüyoruz. Peki başka ülkeler sarhoşken neler yiyor? Dünyada alkolle yenen yemekler hangileri?

Hangi Ülke Sarhoşken Ne Yiyor?
Alkolle Yenen Yemekler

1. Almanya – Currywurst

Bir tepe patates kızartması, üstünde dilimlenmiş sosis; üstelik bunların hepsi körili ketçaplı bir sosla kaplı. Almanya’da alkolle yenen yemekler arasında Currywurst gerçekten ikonik bir sarhoş yemeği. (İstanbul’da pek güzel bir örneğini Beyoğlu’nda Bordel yapıyor, ve Currywurst sinsice İstanbul’un sarhoş yemekleri arasına da girmeye başlıyor.)

Alkolle Yenen Yemekler Hangileri? - Dünyadan Sarhoş Yemekleri

2. Kanada – Poutine

Bu yazıda birçok örüntü fark edeceksiniz. Bu da onlardan biri. Yine bir tepe patatesle başlıyoruz, üstüne gravy ve cheese curds ekliyoruz. Almanya ile Kanada arasında 6.746 km var ama sarhoş yemekleri hemen hemen aynı formatta.

3. Japonya – Ramen

Sarhoşken eli çorbaya uzanan bir tek biz değiliz. Japonya’da da sarhoşlar geceyi yoğun bir et suyu içerisindeki eriştelerle kapatıyorlar.

4. İtalya – Porchetta

İtalya’da alkolle yenen yemekler listesinde, Porchetta… Bir domuzun karın bölgesinden kemikleri çıkarıyoruz, mis kokulu otlarla rulo yapıyoruz ve derisi çıpçıtır olana dek pişiriyoruz. Yağlı, tuzlu, gerçekten sağlam bir sarhoş yemeği. Üstelik karın bölgesinde kalmaz da biraz daha içeriye girersek, biz de kokoreçle çok benzer bir formata yaklaşıyoruz. İşin özünde tuz ve yağ yiyoruz.

Alkolle Yenen Yemekler Hangileri? - Dünyadan Sarhoş Yemekleri

5. ABD – Pizza

Pizzanın ikinci kere icat olunduğu yer ABD’de, sarhoşlar tabii ki de hemen yağlı bir dilim pizzaya uzanıyor. Karbonhidrat üstünde yağlı malzemeler kategorisinden, kendisini Currywurst ve Poutine ile aynı sepete koyabiliriz.

Sarhoşken Canımız Neden Zararlı Şeyler Çekiyor?

Gece boyunca içtiklerimiz kan şekerimizle pinpon oynarken, bardan kalktığımızda aklımızda tek bir düşünce oluyor: aç karnımıza bir şeyler koymak… Çabuk yoldan doymaya bakıyoruz. Bir yandan da “Beni çok kötü kullandın, azıcık yağlaman lazım.” diyen bir midemiz var. İyice uyuşmuş zihnimiz, zaten buharda pişmiş brokoli gibi narin bir lezzet değil, “Ben buradayım!” diye bağıran tuzlu ekşi bir şeyler istiyor. Hal böyle olunca, sarhoş yemeklerini çok temel bir şekilde şöyle kategorize edebiliyoruz:

1. Karbonhidrat üstünde yağlı tuzlu malzemeler: Currywurst, Poutine, Pizza…
2. Yağlı tuzlu çorbalar: Ramen, İşkembe, Paça…
3. Baharatlı yağlı tuzlu proteinler: Porchetta, Kokoreç, Tantuni…

Şimdi saçma bir dünya barışı söyleminde bulunmak istemiyorum ama, farkındaysanız en savunmasız anımızda hepimiz neredeyse aynı yiyeceklere uzanıyoruz. (Irkçı şeytan arkadaşlarınıza karşı bu savunma ile de gidebilirsiniz.)

blank

Yazar: BERK FİDAN