Etkinlik & Life Style

Sevenleri için Şubat Elektronik Müzik Etkinlikleri Listesi

Elektronik Müzik Etkinlikleri 2023, Şubat | Elektronik Müzik Konserleri 2023

150 yıllık bir geçmişe sahip olan elektronik müzik, ilk kez 19. yüzyıl müzisyenleri tarafından ortaya çıkarıldı. Uzun bir süre müzik marketlerinin arka raflarında bekleyen müzik türü, 21. yüzyılla birlikte geniş bir kitle kazandı. EDM festivalleri, dünyaca ünlü DJ’ler ve sayısız alt türle birlikte ilerleyen bu müzik türü günümüzde en çok dinlenen tarzlardan biri haline geldi. Peki, nasıl? Şubat ayı elektronik müzik etkinlikleri takvimine geçmeden önce elektronik müziğin tarihi gelişimine hızlıca bir göz atalım.

Elektronik Müzik 101: 19. Yüzyıldan Günümüze

Elektronik müzik ilk defa telharmonium (dynamophone) adı verilen bir müzik aleti kullanılarak yapıldı. 19. yüzyılın sonlarında Thaddeus Cahill tarafından icat edilen alet, 20. yüzyıl müzisyenleri için de ilham kaynağı oldu. Aslında bir elektromekanik müzik cihazı olan telharmonium, 12 adet ton diskinden oluşuyor. Diskler üzerinde bulunan farklı boyutlardaki çıkıntılarsa 12 farklı notanın oluşmasını sağlıyor. 7 ton ağırlığındaki bu elektronik cihaz, bilgisayarın icadına kadar elektronik müzik üretimine zemin hazırladı.

Sayısız alt türe ayrılan elektronik müzik, 1950’lerden sonra özellikle Japonya ve ABD’de gelişim gösterdi. Synthesizer’ların geliştirilmesiyle birlikte krautrock, synth-pop, disko, hip hop, new wave ve EDM gibi alt türler doğdu. 1990’larla birlikte üretim maliyeti giderek düşen elektronik müzik, geniş kitlelere yayılarak popüler kültürün bir parçası haline geldi. 1989’da Almanya’da kutlanmaya başlayan Love Parade ise 1 milyon kişinin katılımıyla elektronik müzikte festival kültürünün doğmasına zemin hazırladı. Günümüzde sayısız festivalin ve müzik etkinliğinin ana temasını oluşturan EDM, milyonlarca dinlenmeye ulaşan başarılı DJ’leri tüm dünyaya tanıttı.

Yerli ve yabancı birçok DJ, Şubat 2023’te sahneleri renklendirmeye hazırlanıyor. Dünyanın en popüler müziğine kulak vermek için Şubat ayı elektronik müzik etkinlikleri listesine göz atmayı unutmayın.

Elektronik Müzik Etkinlikleri 2023, Şubat: Ünlü Rock DJ’i Nikki Wild

İkonik tarzı ve müziğiyle başarılı projelere imza atan DJ Nikki Wild, “Benimle Söyle” programında yaptığı jürilik ile tanınırlık kazandı. 80’ler rock ve pop müziğini harmanlayarak eşsiz bir müzik şöleni sunan Wild, Türkiye’nin başarılı rock’n’roll temsilcilerinden biri. 90’lı yıllardan bu yana DJ kabinlerini terk etmeyen Nikki Wild, hayranları tarafından One Man Band olarak tanımlanıyor.

Glam rock ve 80’ler rock müzik sevilen ismi Nikki Wild, rock müzikle de eğlenmenin mümkün olduğunu vurguluyor. DJ setleriyle yüzlerce insana rock müzik ruhunu aşılayan sanatçı, 10 Şubat 2023 Cuma günü Blind İstanbul sahnesinde sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

R&B ve Leftfield Electronica: Emir Taha

R&B, soul, leftfield electronica ve trap tarzlarını Anadolu ezgileri ile harmanlayan Emir Taha, eşsiz müziğiyle Türkiye’nin parlayan isimleri arasında yer alıyor. “Huyu Suyu” isimli single çalışmasıyla yaklaşık 50 milyon dinlenme elde eden genç müzisyen, dünyaca ünlü plak şirketlerinin dikkatini çekmeyi başardı. Detonate ve Al Shux gibi başarılı prodüktörlerle çalışan Emir Taha, Türkçe ve İngilizce sözleri harmanladığı özgün tarzıyla global bir kitle kazandı. “7 Cigs”, “Faydası Yok”, “Kendine Gel”, “Bad Reception” ve “Baka Baka” sanatçının en sevilen parçaları arasında yer alıyor.

Yaşamını Londra ve İstanbul arasında sürdüren Emir Taha, 17 Şubat 2023 Cuma akşamı Babylon sahnesine konuk olacak. Kültürleri harmanlayarak dünyaya Türk müziğini duyuran başarılı sanatçı, sahnede yeni single’ı Astigmat’ı da seslendirecek.

HEREAFTER: BeeGee & Gaia Ekho

Müziğin evrenselliğine odaklanan müzik oluşumu HEREAFTER, elektronik müziği yeni nesil bir sahne şovuna dönüştürmeye hazırlanıyor. Özel performanslar ve uzatılmış setlerle renklenecek gecenin ilk konukları ise Türkiye’nin başarılı DJ sanatçıları BeeGee ve Gaia Ekho. Gerçek adı Birol Giray olan BeeGee, elektronik müziğin tanınan DJ’leri arasında yer alıyor. Radyo kuruluşlarında da görev alan BeeGee, Electronica Festival ve Chill-Out Festival gibi popüler festivallerin de organizatörü. BeeGee’nin sahnedeki partneri ise çello ve piyano ana dallarında müzik eğitimi alan Gaia Ekho. Klasik müziği elektronik altyapılarla harmanlayan Gaia, birçok global festivalde sahne aldı. DJ setlerine çello, piyano ve vokal performansları da ekleyen Gaia Ekho, LIVE sahneleriyle hayran kitlesini genişletti.

Elektronik müziğin başarılı isimleri BeeGee ve Gaia Ekho sayısız global sahnenin ardından Goodspaces İstanbul için hazırlanıyor. 18 Şubat 2023 Cumartesi gecesi gerçekleşecek etkinlikte konukları özel performanslar ve sürprizler karşılayacak. Şubat ayı elektronik müzik etkinlikleri ile elektronik müzikte yepyeni bir sayfa açmak için yeni nesil sahne şovu HEREAFTER’da buluşalım.

Kanto Records Sunar: ShocK•ꓘulturel

Barselona kökenli müzik şirketi Kanto Records, yeni projesi ShocK•ꓘulturel ile İstanbul’a geliyor. Farklı kültürleri ve müzik tarzlarını bir araya getiren proje ilk etkinliğini Paris’te gerçekleştirdi. Yarattığı yeni görsel ve duyusal evrenin içerisinde özgün müzik tarzlarını sunan ShocK•ꓘulturel, alanında başarılı sanatçılarla yepyeni bir kültüre öncülük ediyor. Projenin yeni ikilisi Orçun Barni ve Kamer Kaya, Yalnayak, İkaru ve Oceanvs Orientalis ile birlikte etkinlikte sahneyi paylaşacak isimler arasında yer alıyor. ShocK•ꓘulturel sahnesi Orçun Barni & Kamer Kaya ile house, Yalnayak ile psikedelik rock, İkaru ile Anadolu ezgileri ve Oceanvs Orientalis ile dance türlerinin elektronik müzikle harmanlandığı farklı bir deneyim sunuyor.

Global sahnelerde sahne almış olan sanatçılar, Paris rüzgarıyla bu kez İstanbul’daki hayranları için hazırlanıyor. Coğrafyanın müzik için bir sınır olmadığını vurgulayan ShocK•ꓘulturel ekibi, Anadolu’dan Asya’ya kadar pek çok kültürün ezgilerini tek bir DJ kabininde birleştiriyor. 24 Şubat 2023 Cuma gecesi gerçekleşecek etkinliğin ev sahibi ise Babylon İstanbul sahnesi.

Trap’ten hip hop’a, dance’ten 80’ler rock müziğine… Elektronik müziğin eşlik ettiği tüm müzik türleri, 2023 Şubat ayı takvimini dolduruyor. Dünyaca ünlü DJ’ler ve global sahnelerde performans sergilemiş olan Türk sanatçılar… Şubat ayında elektronik müziğe doyabileceğin birçok etkinlik seni bekliyor. Geceni daha eğlenceli bir hale getirmek için birkaç özel aksesuar eklemeye ne dersin? Hoodie’ler, sırt çantaları, şapkalar ve çok daha fazlası için Köpüürt’ün mağaza bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın.