Bira Yazıları

Fıçı Bira Neden İyidir?

fıçı bira

“Bunu bir de fıçıdan iç” cümlesini, birayla yakından ilgilenen insanlardan mutlaka en az bir kere duymuşuzdur. Peki fıçı bira gerçekten iyi bir şey mi? Fıçı biraya su karıştırmıyorlar mı? Fıçıdaki bira, şişedekinden nasıl daha iyi olabilir ki? Dünyanızı sarsmak istemem ama fıçı bira sulu değil ve evet, fıçı bira iyidir.

Fıçı Bira ve Şişe Bira Farkı

Temel birkaç kriter üzerinden fıçı ile şişe arasındaki farkları inceleyelim ve ‘Fıçı bira neden iyidir?’ sorusunu cevaplayalım.

Tazelik

Pastörize edilmemiş bir fıçı biranın toplam ömrü iki ay kadardır. Üreticiden doğrudan bara gelen ve yüksek hacimlerde tüketilmesi için tasarlanan fıçılar, şişelerle aynı uzun ömürlülük kaygısını taşımaz. Siz bunu bir dezavantaj olarak görmeden önce, şunu aradan çıkaralım; zaten kalabalık bir barda en çok tüketilen ürün fıçı biradır. Hatta bağlanan fıçı genellikle en fazla birkaç gün içerisinde biter. (Ciddi yoğunluklarda, tek günde aynı biradan üçüncü dördüncü fıçının bağlandığını görmek de olağandır.)

Dolayısıyla doğru saklanmış ve servis sürekliliği sağlanmış bir fıçı, o biranın içebileceğiniz en taze halidir. Buzdolabında ve hatta depolarda aylarca beklemesi muhtemel şişeler ise istisnai durumlar haricinde o kadar taze olmayacaktır.

şişe bira

Işık

O gece içtiğiniz son kadehin sizi bozduğu gibi, birayı da ışık bozar. Zaten bu yüzden bira şişeleri genellikle koyu renklidir. Taşıma veya saklama sırasında uzun süre ışığa maruz kalan biralarda, skunky tabir edilen nahoş aromalar oluşur. (Ve hatta bu yüzden şeffaf şişeleriyle ünlü büyük bir bira markası, birayı şişenin ağzına bir dilim limon sıkıştırarak içmenizi önerir.)

Çelikle kuşanan fıçı biralar, doğal olarak, ışıktan hiçbir şekilde etkilenmezler. Özellikle yazlık yerlerde şişeler cayır cayır güneşin altında yatarken, fıçı bira sipariş etmek damak kurtarıcı bir harekettir.

Deneyim

Evden çıktınız, yürüdünüz, ve evde de tüketebildiğiniz bir şeyi daha farklı bir şekilde tüketmek için bir işletmeye girdiniz. Bu akış tanıdık geliyor mu?

Sinemadan bahsediyorum. Fıçı bira, biranın sinemasıdır. (Merak etmeyin, ‘yayınla’ tuşuna bastığım anda İddialı Metaforlar Polisi gelip beni evimden alacak.) Elbette ki objektif değerlendirmeleri, önceki iki etkenden farklı olarak, etkilemez. Ancak favori biranızı bir barda fıçıda bulmak, başlı başına keyfinizi artırır.

Fıçı Bira Sulandırılıyor Mu?

Hayır. Fıçı, basınçlı ve kapalı bir sistemdir. Ekstrem mühendislik denemeleriyle eminim içine bir şekilde su basılabilir, ama böyle bir teçhizatın var olduğuna veya yaygın bir şekilde kullanıldığına dair hiçbir kanıtımız yok. Basbayağı komplo teorisi yani…

İçtiğiniz fıçı bira daha yumuşak geliyor olabilir. Bunun da birkaç sebebi olabilir. İçtiğiniz biranın taze hali, pastörize edilip şişede zaman geçirmiş halinden daha yumuşaktır; bira fıçıdan yanlış karbonasyonla servis ediliyordur; veya özellikle her şey dahil bir oteldeyseniz, otellere özel üretilen daha düşük alkollü fıçı biralardan birini içiyorsunuzdur.

şişe biraŞişe Bira Fıçı Biradan Ne Zaman Daha İyidir?

Fıçı bira ve şişe bira arasındaki farka değindik, fıçıyı bir güzel övdük. Ama bazı durumlarda şişe bira güvenli bir liman olabilir. Aşağıdaki durumlarda şişe bira daha mantıklı bir sipariş olacaktır:

  • Temizliğine güvenmediğiniz bir bardasınızdır. Bardağın temizliğine bile güvenmiyorsanız, fıçı hattı da büyük ihtimalle çok iç açıcı durumda olmayacaktır. Doğru temizlenmemiş bir bira hattından kusurlu bir bira içmektense şişe bira söylemek daha mantıklıdır.
  • Bar çok sakindir, ve ezelden beri sakinmiş gibi duruyordur. Aynı fıçının haftalardır takılı olduğunu düşünüyorsanız, şişe bira söylemek daha mantıklıdır.
  • Fıçıdaki bira o an size hitap etmiyordur. İstediğiniz birayı şişe ile söylemek, ne içmek istediğini bilen koca koca insanlar olarak sonuna kadar hakkınızdır.

Sanıyorum fıçı biranın, çoğu zaman daha iyi bir tercih olduğu konusunda anlaştık. (İçine su katılmadığını da hafif hafif kabulleniyoruz.) Birçok büyük şehirde, farklı farklı kraft biraları fıçıdan içebileceğimiz taproomlar açılmaya başladı. Fıçı bira ve şişe arasındaki farkı net bir şekilde deneyimlemenin en güzel yolu, böyle bir mekana gidip favori biranızı fıçıdan içmek olacaktır.

blank

Yazar: BERK FİDAN