Etkinlik & Life Style

Gezilmesi Gereken Müzeler: Yeni Yılda Listenize Ekleyin!

Gezilmesi Gereken Müzeler: Yeni Yılda Listenize Ekleyin!

Bazen tarihe tanıklık etmiş özel eşyalar, bazen konuklarını zamanda yolculuğa davet eden koleksiyonlar, bazense tarihe ev sahipliği yapmış yapılar. Kitaplarda okuduğunuz, belki de ekranlarda izlediğiniz o ilginç hikayeleri deneyimleme fırsatı yakalamak istemez misiniz? Tarihin büyülü sayfalarında unutulmaz bir yolculuğa çıkacağınız gezilmesi gereken müzeler listesini sizler için derledik.

Gezilmesi Gereken Müzeler Listenize Başlamadan Önce:
MüzeKart Nasıl Alınır?

Türkiye’nin en iyi 7 müzesi arasında rotanızı belirlemeden önce işleri sizler için kolaylaştıralım. Müze kart nedir? Nasıl alınır?

MüzeKart+, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 350’den fazla müzeyi ve ören yerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret etmenize olanak sağlayan bir hizmet. 60 TL’lik bir ücret karşılığında T.C. vatandaşlarına sunulan MüzeKart+, kimlik kullanılarak belirlenen satış noktalarından alınabiliyor.

İstanbul’un En Eski Müzesi: İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul’da gezilmesi gereken müzeler listesinin başında olan ve üç ana bölümden oluşan müzeler kompleksi: Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi. Şehrin en eski müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, farklı kültürlere ait yaklaşık bir milyona yakın eseri sergiliyor. 1869 yılında Müze-i Hümayun adıyla kurulan kompleks, müzecilik kültürünün kurumsal hayata taşınmasını da simgeliyor.

1881’de kurumun başına geçen Osman Hamdi Bey ile birçok özel eseri bünyesine ekleyen İstanbul Arkeoloji Müzeleri, haftanın her günü ziyarete açık. İskender Lahdi, Kadeş Antlaşması ve Ab-ı Hayat Çeşmesi ise müzenin en çok dikkat çeken eserleri arasında yer alıyor. Müzenin ziyaret saatleri ve giriş ücretleri gibi detaylı bilgiler için broşürü inceleyebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede?
Cankurtaran Mahallesi 34122 Fatih/İstanbul

Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe Örenyeri

Gizemli hikayesi ve tarih çizgisini değiştiren buluntularıyla dizilere konu olan bölge: Göbeklitepe. Mimarisiyle 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Göbeklitepe Örenyeri, dünyanın bilinen en eski tapınma yeri olarak kabul ediliyor. 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski inanç merkezi ilan edilen Göbeklitepe, dini inançların yerleşik hayata geçiş üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.

Yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan bölgede en dikkat çeken buluntu ise boyu 6 metreye, ağırlığı ise 40 tona ulaşabilen ‘’T’’ formundaki steller yani anıtsal dikilitaşlar. Dikilitaşların üzerinde yer alan insan ve hayvan figürleri ve taşlarla oluşturulmuş mekanlarsa hala arkeologların merceği altında. Yeni yılda rotanıza Göbeklitepe’yi eklerseniz bölgeden çıkarılan tüm buluntuların sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni de mutlaka ziyaret edin.

Göbeklitepe Nerede?
Dağeteği Mahallesi 63290 Şanlıurfa

Ankara’nın İlk Müzesi: Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1921 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisiyle Eti Müzesi kurulması üzerine ilk çalışmalara başlandı. Ülkenin dört bir yanından toplanan Hitit buluntuları, Ankara Kalesi’nin restore edilen alanlarına (Akkale Burcu, Augustus Mabedi ve Roma Hamamı) taşındı. Kalenin sağladığı sınırlı alan bir süre sonra yetersiz kaldığı için yakınlarında bulunan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restorasyonuna başlandı.

Müze, 1938 – 1968 tarihleri boyunca süren restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açıldı. Müzenin en dikkat çeken özelliği ise eserlerin kronolojik sıraya göre belirlenmiş alanlarda sergilenmesi. Sanal turlar ve canlandırmalarla tarihe dokunabileceğiniz, Ankara’da gezilmesi gereken müzeler listesinin en başında olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Göbeklitepe kazısının ikonik buluntusu olan T biçimli dikilitaşların replikasını da sergiliyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede?
Gözcü Sokak, No:2 06240 Ulus/Ankara

Truva Atı Efsanesi: Troya Müzesi

Gezilmesi gereken müzeler listenize eklenmesi gereken ve 1998’den beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Troya Müzesi, Troya Antik Kenti’nin girişinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Rampalı girişiyle adım adım Troya’nın epik hikayesine sürükleyen müze, konuklarını rampa duvarlarında yer alan mezar taşları, heykeller, canlandırmalar ve fotoğraflarla karşılıyor.

Giriş kısmında ise ziyaretçileri çağ isimlerinin ve arkeolojik terimlerin, şemalar ve çizimlerle açıklandığı ‘müze oryantasyonu’ köşesi bekliyor. Müzede görsel ışık grafikleri, diorama, animasyonlar ve dokunmatik ekranlar gibi interaktif deneyimler de yer alıyor. Lahitler, gözyaşı şişeleri, sikkeler ve kemik objeler ise müzenin en dikkat çeken buluntuları. Efsaneleşmiş hikayelere konu olan Truva Atı ise aynı bölge içerisinde yer alan Troya Örenyeri’nde sergileniyor.

Troya Müzesi Nerede?
Merkez İlçe, Tevfikiye Köyü, Truva 6 Sokak, No:12, 17100 Çanakkale

Kanvas Sırt Çantası / Save Water

680,00
Hayatta her yük taşınır ama önemli olan bunu en şık halde taşımak. Uzun ve yorucu bir günün ardından yapılan keyif ise en güzeli. Hem günlük işler hem de keyif malzemeleri artık tek çantada, gittiğin her yerde yanında. Suni deri detaylar ve laptop bölmesi ile kanvas sırt çantasını sırtından hiç çıkartmayacaksın!

Premium Bej Kanvas Çanta

1.290,00
Hayat üzerinize tüm yüküyle beraber geliyorsa varsın olsun! Siz de o yükü en şık şekilde taşıyarak hayata karşı durun. Premium Bej Kanvas Çanta ile tüm eşyalarını rahatlıkla taşıyabilmenin yanında tüm ilginin de odağında olacaksın. Suni deri detayları ve laptop bölmesi ile kanvas sırt çantanı sırtından hiç çıkartmayacaksın!

Termos Çanta / Here to Chill

550,00
Su geçirmez lüks keten kumaş özellikli termos çanta Here to Chill ile parkta, bahçede, kumsalda içeceklerin hep soğuk kalsın!

Köpüürt Mini Clutch Çanta

180,00
Köpüürt Mini Clutch Çanta her zaman her yerde seninle! Nasıl mı? Çünkü kendisi mini. Öyle mini dediğimize bakma, içine dünyalar sığar. Hayat kurtarır. Telefonun, cüzdanın, kartların, not defterin, kalemin, çakmağın, anahtarların kozmetik ürünlerin...

Mustafa Kemal Atatürk’ün İzleri: Cumhuriyet Müzesi

Günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak ziyaretçilerini kabul eden bina, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hizmet verdi. Vedat Tek tarafından 1923 yılında inşa edilen yapı, ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi binası olarak kullanıldı. Birinci TBMM binasının yetersiz kalması nedeniyle Atatürk’ün talimatıyla meclis binası olarak yeniden tasarlandı. 1960 yılına kadar meclise hizmet veren bina, 1981 yılında Cumhuriyet Müzesi olarak ziyaretçiye açıldı.

Cumhurbaşkanlarının fotoğrafları, özel eşyaları ve kanunların ilk nüshaları müzede sergilenen özel parçalar arasında yer alıyor. Sergilenen en özel eşyaysa Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu seslendirdiği mikrofon. Ayrıca Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi olma unvanına sahip olan müzede çocuklara özel anlatım üslubuyla sesli betimlemeler de yapılıyor.

Cumhuriyet Müzesi Nerede?
Cumhuriyet Bulvarı, II. Meclis Binası, No: 2/10, 06030 Ulus/Ankara

Noel Baba’nın Anısına: Aziz St. Nikolaos Anıt Müzesi

Patara ve Myra arasında bir hayat süren Aziz St. Nikolaos ya da bilinen ismiyle Noel Baba. Myra halkı tarafından anısına yapılmış temsili kilise mezarında anılmaya devam ediyor. M.S. 300 yılında dünyaya gelen ve piskoposluk yapan Aziz Nikolaos’ın bu mekanda dünyadan ayrıldığına inanılıyor. Myralılar tarafından Mucizelerin Azizi St. Nikolaos anısına inşa edilen kilisenin duvarlarında Noel Baba’nın yaptığına inanılan bir dizi mucizenin motifi yer alıyor.

Gezilmesi gezeken müzeler listesinden Nikolaos Anıt Müzesi‘nin en dikkat çeken parçasıysa balık pulları ve yapraklarla süslenmiş St. Nikolaos’a ait olduğuna inanılan taş lahit. Kırmızı beyaz kostümüyle ve dağıttığı hediyelerle dünyanın en ünlü hikayesinin kahramanı olan Noel Baba, bugün hala anıt müzesinde yaşamaya devam ediyor. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan kilise, 6 Aralık tarihinde Noel Baba ile Dünya Barışına Çağrı etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

Aziz St. Nikolaos Anıt Müzesi
Gökyazı Mahallesi, Müze Caddesi, 07570 Demre/Antalya

Güzelliğin Başkenti: Afrodisyas Müzesi ve Örenyeri

Güzellik tanrıçası Aphrodit’e adanmış bir antik kent: Aphrodisias. 2017 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kent, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentleri arasında yer alıyor. 1961 – 1990 yıllarında arkeolog Kenan Tevfik Erim’in kazıları sonucu gizemi çözülen bölgenin M.Ö. 6. yüzyılda kurulan küçük bir köy olduğu bulgusuna ulaşıldı. Aphrodit Tapınağı’nın inşasıyla kent önemli bir dine merkeze dönüştü.

Roma İmparatoru Augustus tarafından inşa edilen anıtlarsa bugün kentin önemli sembolleri arasında yer alıyor. Antik kentin en popüler yapıları ise 30 bin kişilik kapasiteye sahip dünyanın en iyi korunmuş stadyumu, 7 bin kişilik mermer tiyatro ve Aphrodit Tapınağı. Helenistik Dönem ve Erken Bizans arasında etkin olan Aphrodisias Heykeltıraşlık Okulu’ndan kalan heykel ve lahitler de ziyaretçilerin ilgisini çeken buluntular arasında.

Afrodisyas Müzesi ve Örenyeri
Geyre Beldesi, Kenan Erim Caddesi, No:4, 09385 Karacasu/Aydın

Gezilerinizde size buz gibi içecekleriniz soğuk taşıma çantaları sayesinde kolayca eşlik edecek! Hemen Kopuurt’ün özel tasarımlı çantalarını inceleyin, size en uygun olanını hızlıca sipariş edin.