Etkinlik & Life Style

İstanbul’da Ailecek Gezilecek Yerler: Harika Bir Liste!

İstanbul’da Ailecek Gezilecek Yerler - İstanbul'da Aile Etkinlikleri

Türkiye, tarihi yapıların ve sosyal merkezlerin iç içe olduğu birbirinden özel şehirlere sahip eşsiz bir ülke. Çok yönlü yapısıyla birçok aktiviteyi deneyimleyebileceğiniz topraklarda ailenizle ve dostlarınızla birlikte unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Tarihi güzellikleri keşfetmek, turlara çıkmak, meşhur lezzetleri tatmak ve çok daha fazlası. İstanbul’da ailecek gezilecek yerler denildiğinde keyfinizi unutulmaz kılacak 7 etkinlik önerisiyle karşınızdayız. Herkese haber verin, yolculuk başlıyor!

İstanbul Adalar Turu: Kınalıada, Heybeliada, Burgazada, Büyükada

İstanbul’un belki de en güzel yanlarından biri denizi kucaklayan eşsiz bir şehir olması. Bu büyüleyici özelliğiyle şehirlilere birçok yerel kültür kazandıran İstanbul’un en popüler ve ailecek gezilecek yerler listesi etkinliği ise hiç kuşkusuz Adalar turu. Adalar Şehir Hatları vapurunu kullanarak haftanın her günü adalara gidebilirsiniz. Marmara Denizi üzerinde konumlanan dokuz adadan sadece dördü günübirlik geziler ya da turistik tatiller için ziyarete açık: Kınalıada, Heybeliada, Burgazada ve Büyükada.

Kendisine has özellikleriyle dikkat çeken adaların en popüleri ise 3.30 saatlik vapur yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Büyükada. Adaların en büyüğü ve insan yaşamının en yoğun olduğu adanın toplam uzunluğu 4.3 km. Seyahatnamelerde yazan bilgilere göre Bizans ve Osmanlı döneminde de insan yaşamının sürdüğü Büyükada, doğal güzelliğinin yanında tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da aile etkinlikleri için Büyükada’yı tercih ettiyseniz Büyükada Rum Yetimhanesi, Aya Yorgi Kilisesi ve Reşat Nuri Güntekin’in evini gezi planınıza ekleyebilirsiniz. Gelmişken adanın meşhur dondurmasını denemeyi de unutmayın.

Kanvas Sırt Çantası / Save Water

680,00
Hayatta her yük taşınır ama önemli olan bunu en şık halde taşımak. Uzun ve yorucu bir günün ardından yapılan keyif ise en güzeli. Hem günlük işler hem de keyif malzemeleri artık tek çantada, gittiğin her yerde yanında. Suni deri detaylar ve laptop bölmesi ile kanvas sırt çantasını sırtından hiç çıkartmayacaksın!

Premium Bej Kanvas Çanta

1.290,00
Hayat üzerinize tüm yüküyle beraber geliyorsa varsın olsun! Siz de o yükü en şık şekilde taşıyarak hayata karşı durun. Premium Bej Kanvas Çanta ile tüm eşyalarını rahatlıkla taşıyabilmenin yanında tüm ilginin de odağında olacaksın. Suni deri detayları ve laptop bölmesi ile kanvas sırt çantanı sırtından hiç çıkartmayacaksın!

Termos Çanta / Here to Chill

550,00
Su geçirmez lüks keten kumaş özellikli termos çanta Here to Chill ile parkta, bahçede, kumsalda içeceklerin hep soğuk kalsın!

Köpüürt Mini Clutch Çanta

180,00
Köpüürt Mini Clutch Çanta her zaman her yerde seninle! Nasıl mı? Çünkü kendisi mini. Öyle mini dediğimize bakma, içine dünyalar sığar. Hayat kurtarır. Telefonun, cüzdanın, kartların, not defterin, kalemin, çakmağın, anahtarların kozmetik ürünlerin...

İstanbul’un Görkemli Su Mahzeni: Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için 526-527 yıllarında inşa edilmiş olan Yerebatan Sarnıcı, Fatih ilçesinde yer alıyor. 1500 yıllık geçmişiyle Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine tanıklık eden sarnıç, Temmuz 2022 tarihinde tamamlanan restorasyon çalışmalarıyla yeniden ziyarete açıldı. Yeraltına büyüleyici bir kapı aralayan Yerebatan Sarnıcı’nı haftanın her günü 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Peki Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan sarnıçta sizleri neler bekliyor? Suyun içinden yükselen 1500 yıllık mermer sütunlar, Medusa heykelleri ve ters Medusa başı kabartmalı sütun ve Yerebatan Sarnıcı Müzesi. Ayrıca sarnıç, müze bünyesinde ziyarete açılan ‘’Daha Derine’’ sergisine de ev sahipliği yapıyor. Çağdaş müzecilik anlayışıyla restore edilen Yerebatan Sarnıcı, birbirinden yetenekli sanatçıların yapıtlarıyla sanatın sonsuzluğuna vurgu yapıyor. İstanbul’da ailecek  gezilecek yerler listenize tarihten bir sayfa ayırmak isterseniz sizi şehrin derinliklerine davet ediyoruz.

Sanat Ve Sanayi İş Birliği: İstanbul Rahmi Koç Müzesi

İstanbul Hasköy’de yer alan Rahmi Koç Müzesi, 1994 yılın Rahmi Koç’un destekleriyle açıldı. Sanayi, endüstri, ulaşım ve iletişim alanlarının önemli figürlerini sergileyen müze, konser ve festival gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Tekne ile Haliç Turu, Denizaltı Turu, Nostaljik Tren Turu ve Fenerbahçe Vapuru’nda doğum günü kutlamaları müzenin en sevilen etkinlikleri arasında yer alıyor.

Tarihe ışık tutan ve çağdaş vizyonuyla geleceği yakalayan Rahmi M. Koç Müzesi ‘’Müzede Eğitim’’ adıyla çeşitli eğitimler de sunuyor. Biyoloji Atölyesi, Astronomi Atölyesi, İklim Değişikliği Farkındalık Atölyesi ve sayısız tasarım atölyeleri müzede verilen eğitimlerden sadece birkaçı. Havacılık, Denizcilik, Modeller ve Oyuncaklar gibi pek çok özel koleksiyonun sergilendiği Rahmi Koç Müzesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli eşyalarını da özel Atatürk Bölümü’nde sergiliyor. Pazartesi günleri kapalı olan müzenin ziyaret saatleri ise şöyle: Salı – Cuma 9.30-17.00, Cumartesi ve Pazar 10.00-18.00.

İstanbul’da Ailecek Gezilecek Yerler Listesinde 7’den 70’e Eğlence:
İstanbul Vialand Tema Park

100 futbol sahası büyüklüğünde bir alana inşa edilmiş Vialand Tema Park, 2013 yılında hizmete açıldı. Türkiye’nin ilk tema parkı olma özelliğine sahip olan Vialand, Eyüpsultan ve Gaziosmanpaşa’nın kesişim noktasında yer alıyor. Peki Vialand’de eğlence tutkunlarını neler bekliyor?

360 Plus, Nefeskesen, Viking ve Maceraperest parkın en popüler üniteleri arasında yer alıyor. Tema parkta Fatih’in Rüyası, Kral Şakir ve King Kong gibi ikonik alanlar da bulunuyor. Klasik eğlencelerden vazgeçemem diyenlerdenseniz Çarpışan Arabalar, Mini Kule, Saray Salıncağı ve Zıp Zıp Kanguru üniteleri tam da size göre. Her yaş grubuna uygun, onlarca eğlence alanı sunan Vialand; Açık Hava Sineması, Parkur ve AVM gibi hizmetler de veriyor. Ayrıca konuklar Vialand Palace alanında konaklama imkanı bulabiliyor. İstanbul’da ailecek gezilecek yerler arıyorsanız, eğlenceyle iç içe bir tatil deneyimi için yeni rotamız: Vialand Tema Park.

Gazhaneden Kültür Merkezine: Müze Gazhane

1892’de Anadolu bölgesinin gaz ihtiyacını karşılamak için kurulan Hasanpaşa Gazhanesi, 130 yıllık geçmişinin ardından kültür merkezi olarak yeniden şehre kazandırıldı. Müze Gazhane adıyla Kadıköy’de hizmete açılan merkez içerisinde İklim Müzesi, Bilim Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi, Galeri Gazhane, Afife Batur Kütüphanesi, T Atölye ve Beltur Restoran gibi birçok alan bulunuyor. Müzede ziyaretçiler için çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Konserler, resim atölyeleri, müzik atölyeleri ve stand-up gösterileri. Ayrıca her Cumartesi, #çokseslipazar etiketiyle birçok özel standı İstanbullularla buluşturuyor. Plak dükkanları, antikalar, oyuncaklar, özel lezzetler ve çok daha fazlası. Radar İstanbul’un katkılarıyla gerçekleşen CMTPZR etkinlikleri, şehirlileri söyleşi, konser ve canlı performanslarla dolu bir hafta sonuna davet ediyor.

Her Sezon Yepyeni Hikayeler: Şehir Tiyatroları

Ailecek yapılabilecek belki de en güzel etkinlik: Tiyatro izlemek. İlk kez 1914’de Darülbedayi-i Osmani adıyla kurulan İBB Şehir Tiyatroları, şimdiye dek binlerce oyunun sahnelenmesine olanak sağladı. Yerli ve yabancı yazarların oyunlarını izleyicilerle buluşturan Şehir Tiyatroları, geniş repertuarı ve turneleriyle tüm ülkeye tiyatro sevgisini aşılamaya devam ediyor. Şehirdeki pek çok tiyatro sahnesinde izleyicilerle buluşan Şehir Tiyatroları, çocuklara özel oyunları ve dünyaca ünlü hikayelerle bu sezonda sahnelerde olacak. İki Efendinin Uşağı, Hastalık Hastası, Hamlet, Kuğunun Şarkısı, Antigone, Tartufee ve daha birçok oyun. İBB; Üsküdar, Kadıköy, Fatih ve Kağıthane başta olmak üzere şehrin en sevilen sahnelerinde tiyatro tutkunlarıyla buluşacak. Sezonun oyunlarına göz atmak için sehirtiyatrolari.ibb.istanbul üzerinden aylık olarak yayımlanan Oyun Düzeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’da Ailecek Gezilecek Yerler - İstanbul'da Aile Etkinlikleri

Panorama ve Miniatürk Gezisi

İstanbul’un en sevilen iki merkezi: Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Miniatürk. İstanbul’un fethedilişini anlatan panoramik müze Panorama, şehrin kalbi Topkapı’da hizmet veriyor. İki ana bölümden oluşan müze, girişte yer alan Panorama 1453 Sergisi ile konuklarını karşılıyor. Girişin ardından 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine resmedilen panoramik resim alanına geçiliyor. Gerçeklik algısının sınırlarını zorlayan sanatsal çalışma, 10.000 figürün yer aldığı eşsiz bir eser. Haftanın her günü hizmet veren Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni 08.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’da ailecek gezilecek yerler listeniz için ikinci durağımız ise çocukların oldukça ilgisini çeken ülkenin en büyük minyatür sergisi: Miniatürk. Beyoğlu ilçesinde ziyaretçilerini karşılayan sergi, 60.000 metrekarelik alanında binlerce figür sergiliyor. St. Antoine Kilisesi, Kız Kulesi, Artemis Tapınağı, Çanakkale Şehitler Anıtı, Mostar Köprüsü ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi serginin en çok merak edilen eserleri arasında yer alıyor. Dünyanın ikonik yapılarını ve hikayelerini ziyaretçilerle buluşturan Miniatürk; Kumandalı Tekne, Miniland Çocuk Oyun Alanı, Masal Ağacı ve Osmanlı Fotoğrafçısı gibi özel deneyimler de sunuyor. Haftanın her günü açık olan Miniatürk’ün ziyaret saatleri ise 09.00-18.00.