Bira Yazıları

Katar Dünya Kupası ve Bira Yasağı

Katar Dünya Kupası Bira Yasağı & Katar'da İçki Kısıtlamaları | kopuurt.com

Katar ve Ekvator arasındaki maçla, geçtiğimiz Pazar akşamı Dünya Kupası heyecanını yaşamaya başladık. 29 gün sürecek Kupa ne gibi olaylara sahne olacak henüz bilmiyoruz ancak bira cephesinde gelişmeler oldukça sıcak. Katar Dünya Kupası’nda bira yasağı söz konusu mu, Katar’da bira var mı, bunları bir inceleyelim.

Katar’da İçki Kısıtlamaları

Katar’da alkol, tamamen illegal değil. Ancak çok sıkı düzenlemelere tabii. 21 yaşını geçmiş olanların alkol alabildiği ülkede içki satılan yerler otel restoranları ve barları ile kısıtlıyken, yalnızca Katar sakinlerinin alabildiği özel bir içki satın alma izni olmadan perakende içki alışverişi yapmanız da mümkün değil.

Kamusal alanda içki içmek veya sarhoş olmak bir suç, ve sokakta içki içtiğiniz bir senaryoda 6 aya kadar hapis ihtimaliniz dahi mevcut. Otel barlarında bir bira ise yaklaşık 50 Riyal, yani 13 dolar.

Katar Dünya Kupası’nda Bira Yasağı

blank

Katar Dünya Kupası’ndaki son bira yasağı, açılış maçına 48 saat kala geldi. FIFA, bira satış noktalarını stadyumlardan kaldırıp hayranlar için ayrılmış stadyum dışındaki alanlara odaklanacağını duyurdu. Duyuru, Kupa’nın sponsoru Budweiser için de sürpriz olmalı ki, Budweiser resmi Twitter hesabından “Yani, garip oldu” minvalinde bir tweet attı, sonra sildi.

“Bu Dünya Kupası diğerlerinden farklı, çünkü alkolün kültürde büyük bir rol oynamadığı Orta Doğu ve Güney Asya’dan daha fazla taraftar katılıyor. Birçok taraftar için, alkolün varlığının zevkli bir deneyim yaratmayacağını düşündük.

Taraftar Bölgeleri’nin bir kısmı alkol servis ediyor, diğerleri ise içkisiz. Taraftarlar rahatsızlık hissetmeden nereye gideceklerini seçebilirler. Stadyumlarda durum böyle değildi.”

Resmi açıklamanın bir kısmı bu şekilde. Yani Dünya Kupası’nda stadyumda neden bira yasak diye sorarsanız, işin özü için çok uzağa bakmanız gerekmiyor. Herhangi somut bir sebepten değil, ‘insanlar içki içilmesinden rahatsız olur’ diye yasak. İçilen alan ve içilmeyen alan ayrımlarıyla içkiye sigara muamelesi yapmak ise paha biçilemez.

Son durumda, Dünya Kupası’nda yalnızca saat 18.30’dan sonra ‘içkili’ Taraftar Bölgeleri’nden bira alınabilecek, çok içen taraftarlar ise ‘Ayılma Bölgeleri’nde’ ağırlanacak. (Şakasız)

Evde izlerken özel Dünya Kupası Bira Bardağı ile stadyumdaki taraftarlara nispet yapmak isteyenleri ise hiçbir güç durduramayacak.

blank

Yazar: BERK FİDAN