Bira Yazıları

Londra Bira Seli

londra bira seli

Bugün dünyanın en tuhaf endüstriyel kazalarından birini konuşuyoruz, Londra bira seli… 17 Ekim 1814’te, St Giles Londra’da, korkunç bir kaza devasa bir bira tsunamisine sebep oldu. 8 kişinin hayatını kaybettiği kazada, 320.000 galonu aşkın bir miktarda bira sokaklara saçıldı.

1814 Londra Bira Seli Nasıl Gerçekleşti?

Londra’nın iki büyük bira üreticisinden biri olan The Horse Shoe Brewery’nin yaklaşık 7 metrelik ahşap bir fermantasyon tankı vardı ve bu tank demirden devasa halkalar ile birbirine tutturulmuştu. İçinde ise binlerce fıçı hacminde brown porter ale vardı.

17 Ekim 1814 günü, tankı tutan halkalardan biri koptu. Bu halkalar yılda birkaç kez fıçılardan kaydığından, bu hasar çok büyütülmedi ve ileride tamir edilmek üzere not edildi. Bir saat içinde ise tank bütünlüğünü yitirmiş, fermente olan bira dökülerek birahanenin arka duvarını yıkmıştı. Bu sırada başka tanklar da zarar görmüş, onların içindeki biralar da bu sele dahil olmuştu.

Kaynaklara göre yaklaşık 1 milyon iki yüz bin litre bira, sokaklara dağılmaya başladı. 4.5 metrelik bira dalgası, iki evin bodrumuna dolarak evlerin çökmesine sebep oldu.

Evlerin birinde, önceki gün vefat eden iki yaşındaki bir çocuk için yas tutuluyordu. Evdeki 5 kişi hayatını yitirdi. Diğer evde hayatını yitiren Mary Banfield ve kızı Hannah ise kazaya çay vaktinde yakalandılar. Kaza sonucunda 8 kişi hayatını kaybetti.

londra bira seli

Görsel temsili. Ancak tuhaf bir şekilde, bu görsel de 1919 Büyük Pekmez Seli’nden. Belli ki gıda maddelerinin muhafazası konusunda sıkıntılı bir dönemden geçmişiz.

Dökülen Biralara Ne Oldu?

Bedava bira seli, herkes tarafından bir kaza gibi karşılanmadı. Yüzlerce insan, ellerinde ne kap varsa bira doldurdu. Kazanın dokuzuncu kurbanı, günler sonra alkol zehirlenmesinden ölerek kayıtlara geçti. Bölgedeki bira kokusu ise aylarca devam etti.

Birahane’ye dava açıldı, ancak mahkeme kazanın Tanrı’nın takdiri olduğuna karar verdi. Kaza ise birahaneye günümüz parasıyla yaklaşık 1.25 milyon pound’a mal oldu. Ancak kaybedilen biraların vergisi maliyeti tazmin edildi.

Zaman içerisinde, ahşap fermantasyon tankları yerlerini beton tanklara bıraktı.

Bu konuda daha detaylı araştırma yapmak isterseniz yazının ana kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

blank

Yazar: BERK FİDAN