Etkinlik & Life Style

Doğanın Keyfini Çıkarın: En Eğlenceli Outdoor Etkinlikleri

Doğanın Keyfini Çıkarın: En Eğlenceli Outdoor Etkinlikleri

Açık hava aktivitelerinin kültüre dönüştüğü yeni nesil bir kategori: Outdoor yaşam. Kelime anlamı olarak ‘’açık hava’’ ya da ‘’dış mekan’’ olarak tanımlanan outdoor, genellikle doğa sporlarıyla birlikte kullanılıyor. Şehirden uzaklaşmayı ve doğayla baş başa kalmayı amaçlayan outdoor etkinlikleri kampçılıktan barbeküye kadar birçok açık hava aktivitesini tek başlık altında topluyor. Peki en popüler outdoor aktiviteleri nelerdir?

Outdoor Aktiviteler

Outdoor aktiviteleri denildiğinde birçok farklı etkinlik ön plana çıkıyor. Genellikle tırmanış, dağcılık, trekking ve yamaç paraşütü gibi doğa sporlarıyla ilişkilendirilen outdoor kavramı, modern beklentileri karşılamak için yeni misyonlar kazandı. Etki alanını giderek genişleten outdoor aktiviteler içerisine barbekü, piknik ve sinema gibi basit etkinlikler de dahil edildi. O halde sırada ‘’Açık havada ne yapılır?’’ sorusuna cevap aramak var. İşte en sevilen outdoor aktiviteleri!

1) Trekking

Outdoor etkinlikleri arasında aklımıza gelen ilk aktivite hiç kuşkusuz trekking. Doğa yürüyüşü de diyebileceğimiz trekking yürüyüşleri genellikle belirlenen bir rota üzerinde ve bir grupla birlikte yapılır. Patikalardan, ormanlardan ve dik yamaçlardan geçen rotalar, uzunluğuna ve tehlike seviyesine göre seviyelere ayrılır. Bir günden daha uzun sürecek trekking gezileri için detaylı bir planlama yapılması gerekir. Kamp için gerekli malzemeler ve mevsim şartlarına uygun kıyafetler trekking’in temel gereksinimleri arasında yer alır.

2) Bisiklet Turu

Outdoor aktiviteler denildiğinde akıllara ilk olarak bisiklet turları geliyor. Şehirde ya da kırsalda geniş bir bölgeyi keşfetmek için tercih edebileceğiniz outdoor aktiviteler arasında bulunan eğlenceli bir seçenek: bisiklet sürmek. Dört mevsim boyunca bisiklet sürme imkanınız olsa da bu aktivitenin en keyifli olduğu dönemler hiç kuşkusuz ilkbahar ve yaz ayları. Hem şehri keşfetmek hem de sağlıklı bir aktivite yapmak için bisiklet sürmekten daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz. Güneşten korunmak için güneş gözlükleriniz ve şapkalarınız hazırsa bisikletlerinize atlayabilirsiniz.

3) ATV Safari

Outdoor etkinlikleri denildiğinde ön plana çıkan bir diğer etkinlik ATV Safari. Doğada adrenalin dolu dakikalar geçirmeye var mısınız? ATV safari hemen her şehirde yapabileceğiniz eğlenceli bir sürüş sporu. Herhangi bir ehliyet gerektirmeyen ATV motorlarını kullanarak tesislerin belirlediği alanlar içerisinde sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Tarihi yapılar etrafında turlar atabilir ya da yemyeşil ormanların derinliklerine inebilirsiniz. Gezi sırasında tur rehberini takip etmeyi ve güvenlik kurallarına uymayı unutmayın.

4) Kaya Tırmanışı

Son yıllarda giderek popüler hale gelmeye başlayan kaya tırmanışı, profesyonellik gerektiren bir doğa sporu. Tırmanış malzemeleri ve partner eşliğinde gerçekleştirilen kaya tırmanışının tehlikeli bir dinamiği olduğunu da belirtelim. Doğal ya da yapay kaya oluşumlarına tırmanışların yapıldığı sporda güç ve dayanıklılığın yanında denge de ön plana çıkıyor. Tırmanışlar için kum taşı, granit, kuvarsit ve bazalt gibi oluşumlar tercih ediliyor. Tırmanışı güvenle tamamlamak içinse outdoor ekipmanları ve eşyalarının eksiksiz olması oldukça önemli.

5) Paten

Özellikle çocukluk yıllarında birçok kişi için büyük bir tutku olan paten, son yılların en popüler sporlarından biri. Açık havada yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biri olan paten, zeminin uygun olduğu hemen her yerde kayılabilir. Paten slalom, quad, hız, urban, agresif ve fitness olmak üzere 6 farklı çeşide sahip. Paten seçiminde seviyenize uygun bir model tercih etmek için bir profesyonele danışmayı unutmayın. Peki paten nerede kayılır? Zemini uygun sokakların dışında paten kayabileceğiniz tam teşekküllü tesisler de bulunuyor. Skatepark olarak isimlendirilen parklarda ücretsiz bir şekilde paten kayabilirsiniz.

6) Olta Balıkçılığı

Şehirden uzaklaşarak kendinizi serin sulara bırakmak ister misiniz? Tabii sadece mental anlamda. Olta balıkçılığı uzun yıllardan beri yapılan keyifli bir outdoor aktivitesi. Balık tutarak hem şehir stresinden uzaklaşabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun için gerekli bakanlıklara başvurarak amatör balıkçılık sertifikası almanız gerekiyor. İzinlerinizi aldıktan sonra balıkçılık ekipmanlarını toparlayarak yola çıkabilirsiniz. Galata Köprüsü, Dragos Sahili, Şile ya da Sarayburnu. Rotanızı belirlemeden hemen önce bölgelerin avlanma mevsimlerini kontrol etmeyi unutmayın.

7) Kampçılık

Dünyanın en popüler doğa aktivitesi: Kampçılık. Outdoor etkinlikleri arasında ön plana çıkan kampçılık, doğada konaklamak için tercih edebileceğiniz eğlenceli bir alternatif. Kuş sesleri, ateş başı sohbetleri, çimen kokusu, sandviçler, yaban hayvanları ve çok daha fazlası. Şehirden uzaklaşmak ve doğayla baş başa bir gece geçirmek için kamp yapmaktan daha güzel ne olabilir? Ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli sohbetler için şehrinize en yakın kamp alanının yolunu tutun. Termos çantanızı favori biranızla doldurmayı da unutmayın.

8) Yamaç Paraşütü

Sıradaki outdoor aktivitesi yüksek oranda adrenalin içerir: Yamaç paraşütü. 1980’li yıllardan beri aktif olarak icra edilen ekstrem sporda serbest paraşüt kullanarak yamaçtan atlanıyor. Sporcular yamaç boyunca hızla koşarak kendilerini uçsuz bucaksız uçurumlara doğru bırakıyor. Sadece okumak bile oldukça korkutucu değil mi? Hafif hava aracı sınıfında bulunan yamaç paraşütü gerekli güvenlik önemleri alındığında bir tehlike teşkil etmiyor. İzniniz, outdoor ekipmanlarınız, tabii bir de cesaretiniz varsa yamaç paraşütü yapmaya hazırsınız demektir.

9) Doğa Fotoğrafçılığı

Paraşütten, tırmanışlardan ve patenlerden sonra ilaç gibi gelecek bir outdoor etkinliği: Doğa fotoğrafçılığı. Fotoğraf makinesinden başka bir ekipmana ihtiyacınız olmayan doğa fotoğrafçılığı, teknik olarak manzaraları, hayvanları ve bitkileri fotoğraflamak anlamına geliyor. Profesyonel olarak doğa fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız ekstra birkaç ekipman edinmeniz gerekebilir. Objektif, tripod, konventer, filtre ve deklanşör kablosu. Hem gezmek hem de fotoğrafçılığın püf noktalarını öğrenmek için her mevsim düzenlenen fotoğrafçılık turnalarına katılabilirsiniz.

10) Tüplü Dalış

Outdoor etkinlikleri için son durağımızda gizemli mavi sulara doğru büyüleyici bir yolculuğa çıkıyoruz. Su altı aktivitesi olarak tanımlanan tüplü dalış, gerekli outdoor ekipmanları kullanılarak gerçekleştiriliyor. Genellikle gruplar eşliğinde yapılan dalışlarda profesyonel bir dalgıç da katılımcılara eşlik ediyor. Dalıştan önce temel eğitimler veriliyor ve güvenlik için gereken önlemler alınıyor. Akvaryum Koyu, Fener Adası, Bodrum Büyük Resif ve Uçan Balık Türkiye’nin en çok ziyaret edilen dalış noktaları arasında yer alıyor.

Outdoor Yemek Festivalleri

Açık hava etkinliklerinin en renkli hali: Outdoor yemek festivalleri. Yıllardan beri süregelen festival kültürü, kendisine özgü temasıyla benzersiz manzaralara sahne oluyor. Geleneksel kutlamalardan konserlere kadar birçok amaç için düzenlenebilen festivallerin en sevilen yanıysa alanlara kurulan yemek stantları. Peki bir outdoor festivali hangi yemek türleri için stant açıyor? İşte outdoor festivali detayları!

Outdoor yemek festivalleri, etkinliğin temasına ya da katılımcı profiline göre farklı menülere sahip olabiliyor. Açık hava konserleri gibi kalabalık etkinliklerde genellikle bölgenin en popüler sokak lezzetleri servis ediliyor. Bir ülkenin outdoor yemek kültürünü keşfetmek istiyorsanız sokak sokak gezmenize gerek yok. Bir festivale katılarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Oktoberfest, Pizzafest, La Tomatina, Onion Market ve Salon du Chocolat ise dünyanın en popüler outdoor yemek festivallerinden birkaçı.Outdoor yaşam denildiğinde festivaller ön plana çıkıyor.

OutdoorFest Kapadokya

Türkiye’nin ilk outdoor yaşam ve aktivite festivali: OutdoorFest. Outdoor yaşam ve aktivite festivali: OutdoorFest farklı seçeneklerle ön plana çıkıyor. Belirlenen festival alanlarında birbirinden renkli anlara ev sahipliği yapan OutdoorFest, İstanbul’da gerçekleşen etkinliğin ardından Kapadokya’ya uzanıyor. Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan festival, Kapadokya’nın büyüleyici atmosferinde unutulmaz bir deneyim vadediyor. Festivalde doğa fotoğrafçılığı, bisiklet bakımı, doğal krem yapımı, alpinizm, harita okuma, kahve demleme ve karavan kullanımı gibi çeşitli atölyeler düzenleniyor. Sabah yogası, sabah koşusu, oryantiring, subsoccer, ayak futbolu ve DJ performansları ise katılabileceğiniz etkinliklerden bazıları. Türkiye’nin en popüler outdoor festivali hakkındaki tüm detaylar için Outdoor Türkiye sayfasını takipte kalabilirsiniz.

Etkinliklerde size eşlik etmesi için Köpüürt’ün özel tasarım ürünlerine bir şans vermeye ne dersiniz? Hoodieler, şapkalar, t-shirtler ve çok daha fazlası için mağaza bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın.