Etkinlik & Life Style

Tüm Zamanların En Çok İzlenen Netflix Dizileri

Tüm Zamanların En Çok İzlenen Netflix Dizileri

Netflix, 1997 yılında Amerika’da kuruldu. Aboneli video akış hizmeti sunan şirket, Türkiye’deki faaliyetlerine ise 2016 yılında başladı. 190’dan fazla ülkeye yayılan Netflix 2020 verilerine göre yaklaşık 200 milyon ücretli üyeliğe sahip. Kişiselleştirilmiş içerik deneyimini yaygınlaştıran platform, televizyon sektörünün ve beyaz perdenin en büyük rakibi aslında. Orijinal yapımlarıyla seçkin ödül törenlerinde de boy gösteren Netflix dizi ve film projeleriyle izlenme rekorlarına imza atmaya devam ediyor. İşte tüm zamanların en çok izlenen Netflix dizileri ve içerikleri.

Netflix En Çok İzlenen Diziler Listesi

Aylık abonelik hizmetiyle film ve dizi yayını yapan Netflix, içerik havuzuyla da rakiplerini geride bırakıyor. Amerika’da 1000’den fazla diziyi yayınlayan platform, Türkiye’de ise 200’den fazla diziyi ekranlara getiriyor. Peki tüm bu yapımlar arasında ülkelere göre en çok izlenen Netflix dizileri hangileri?

  • Squid Game
  • Stranger Things
  • Wednesday
  • Dahmer
  • Bridgerton
  • Sex Education
  • Atiye

Squid Game

Netflix’te en çok izlenen Kore dizileri arasında yer alan Squid Game, global bir rekoru da elinde tutuyor. İlk 28 gün içerisinde 1.65 milyar saat izlenme elde ederek listenin zirvesine yerleşen Squid Game, Güney Kore yapımı bir kurgu dizisi. İlk sezonu Eylül 2021’de yayınlanan dizi, hayatta kalma konseptiyle dikkat çeken enteresan bir konuya sahip. Hikaye, büyük miktarlarda borca sahip 456 insanın bir yarışma için toplanmasıyla başlıyor. Sonunda 45.6 milyar won para ödülü verilen yarışma pek de masum bir konsepte sahip değil.

Yarışmanın arkasında geleneksel Kore oyunlarını ölümcül platformlar kurarak yeniden düzenleyen karanlık bir ekip yer alıyor. Yarışmalar 456 yarışmacıdan geriye son bir kişi kalana kadar devam ediyor. İlk sezonuyla 94 ülkenin en çok izlenenleri arasına giren Squid Game sadece konusuyla değil konseptiyle de dikkat çekti. Yarışmacıların giydiği yeşil eşofmanlar, maskeli korumaların giydiği kırmızı tulumlar, dizide kullanılan şarkılar ve oynatılan oyunlar.  İkinci sezonu merakla beklenen Squid Game sadece en çok izlenen Netflix dizisi değil aynı zamanda global bir ikon.

Stranger Things

İlk bölümü Temmuz 2016’da yayımlanan Stranger Things, Duffer Kardeşler tarafından yazılan bir bilim kurgu ve korku dizisi. ABD yapımı televizyon dizisi, Hawkins kasabasında yaşayan altı arkadaşın macera dolu hayatını anlatıyor: Will Byers, Mike Wheeler, Dustin Henderson, Lucas Sinclair, Max Mayfield ve Eleven. 1980’lerde geçen hikaye, ABD Enerji Bakanlığı’nın bilimsel çalışmalar sırasında ‘’upside down’’ adı verilen karanlık bir dünyaya portal açmasıyla başlıyor. Bu olayın ardından paranormal vakalarla sarsılan Hawkins halkı kaybolan çocuk haberleriyle çalkalanmaya başlıyor.

Favori altılıdan biri olan Will Byers’ın kaçırılmasıyla işlerin boyutu değişiyor. Güncel olarak yayımlanmış 4 sezonu bulunan Stranger Things, 4. sezonu ile Netflix tarihinde bir rekora imza attı. Dizi Netflix tarafından yayımlanan verilere göre ilk 28 saatte 1.35 milyar saat izlenme elde etti. Listenin ikinci sırasında yer alan Stranger Things, 5. ve final sezonuyla ekranlara geri dönmeye hazırlanıyor. Dizi final sezonuyla da Netflix en çok izlenen bilim kurgu dizileri arasında parlamaya devam edecek gibi.

Wednesday

‘’I’ll dance, dance, dance with my hands, hands, hands.’’ Kasım 2022’de yayımlanan Wednesday, ilk 28 günde 1.03 milyar saat izlenme elde ederek listenin üçüncü sırasına yerleşti. Kült yapımlar arasında yer alan Adams Family karakterlerinden Wednesday’i konu alan dizi, Tim Burton imzası taşıyan bir korku komedisi. İşlediği suçlar nedeniyle okulundan atılan Wednesday, ailesi tarafından Nevermore Academy’e gönderilir. Dışlanmış yaratıklar için açılmış bu özel okulda tıpkı kendisi gibi özel olan birçok kişiyle tanışır.

Soğuk ve muzip kişiliği nedeniyle arkadaş edinmekte zorlanan Wednesday, Nevermore’u beklediğinden daha çok sevecektir. Psişik görüleriyle bir dizi Nevermore gizemini çözen Wednesday’in başından eksik olmayan belalar ve hikayede ona eşlik Hand (El) ise dizinin en sevilen yanları. Lady Gaga’nın Bloody Marry şarkısı ile sosyal medyanın gündemine yerleşen Wednesday dans akımıyla en az bölümler kadar izlenme elde etti. Dizinin ikinci sezonu şimdiden merak konusu.

Dahmer

2022 yılında yayımlanan ABD yapımı suç dizisi Dahmer, ilk 28 günde 1 milyar saat izlenerek ilk beşe girmeyi başardı. Başrolünde Evan Peters’ın yer aldığı dizi, hükümlü katil Jeffrey Dahmer’in hikayesini konu alıyor. 17 farklı cinayet suçu işleyen Dahmer’in karanlık hayatını anlatan dizi, Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi ismiyle yayımladı. Konusu nedeniyle medyayı ikiye bölen yapım eleştiri oklarına rağmen en çok izlenen Netflix dizileri arasına girmeyi başardı.

ABD’nin en ünlü katillerinden biri olan Dahmer’in işlediği suçlardan 1992’de hüküm giymesine kadar geçen süreyi aktaran dizi Eylül 2022’de yerleştiği sırayı korumaya devam ediyor. Dahmer’i izlerken ‘’Milwaukee Canavarı’’nın yakalanma hikayesine ve kan donduran gerçeklere şahit olacaksınız.

Bridgerton

İlk sezonu Aralık 2020’de yayımlanan Bridgerton, İngiliz yapımı tarihi romantizm dizisi. Julia Quinn’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi Türkiye’de en çok izlenen Netflix dizileri arasında yer alıyor. Rekabetin merkezde olduğu sosyete hayatını anlatan dönem draması, Bridgerton ailesinin hikayesini anlatıyor. Birbirine bağlı 8 kardeşin aşk ve entrika dolu yaşamına eğilen drama 15 dalda Emmy Ödülleri’ne aday gösterildi ve 2 ödülün de sahibi oldu. Dizinin ilk sezonu 625 milyon izlenmeyle altıncı sıraya yerleşirken Mart 2022’de yayımlanan ikinci sezonu ise 656 milyon izlenme ile beşinci sırada yer aldı. İlk sezonda Hastings Dükü ve Daphne’nin aşkı, ikinci sezonda Anthony ve Kate’in tutkulu hikayesi. Geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Bridgerton’ın yeni sezonu merakla bekleniyor.

Sex Education

2019 yılında ilk sezonu yayınlanan Sex Education, Netflix en çok izlenen komedi dizileri arasındaki yerini koruyor. 419 milyon rekor izlenmeyle komedi türünde en çok izlenen yapım olan Sex Education’ın yayınlanmış 3 sezonu bulunuyor. Cinsellik terapisti ebeveynleriyle yaşayan Otis’in hikayesini konu alan Sex Education’da işler Otis’in bu sorunu avantaja çevirmesiyle değişmeye başlıyor. Gizli bir seks terapisi kliniği açmaya karar veren karaktere arkadaşı Maeve Wiley eşlik ediyor. 3. sezonuyla Netflix en çok izlenen diziler listesi içine girmeyi başaran Sex Education, 2019 ve 2022 BAFTA Ödülleri’ne da aday gösterildi. Laure Nunn tarafından yazılan hikaye dördüncü sezonuyla devam edecek. Çekimlerine Ağustos 2022’de başlanan dördüncü sezonun yayın tarihi ise henüz bilinmiyor.

Atiye

En çok izlenen Netflix Türk dizileri arasında birinci sırada Atiye yer alıyor. 7.8 Imdb puanına sahip olan dizinin başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Hazal Türesan gibi birçok yıldız isim sıralanıyor. İlk sezonu 2019 yılında yayımlanan Atiye, Netflix etiketi taşıyan ikinci Türk yapımı dizi projesi. Şengül Boybaş’ın ‘Dünyanın Uyanışı’ isimli eserinden uyarlanan Atiye, 2021’de yayımlanan üçüncü sezonuyla final yaptı.

Çocukluğundan beri aynı sembolü çizen Atiye’nin ekseninde geçen hikaye izleyiciyi Göbeklitepe’ye götürüyor. İnsanlığın varoluşuna dokunan dizide Atiye’nin geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki bağlantısı ile işler daha da karmaşık bir hal alıyor. Fantastik-gizem türündeki dizi Nemrut Dağı, Kapadokya ve Mardin’de geçen çekimleriyle Anadolu turizmine de büyük katkı sağladı.

En çok izlenen Netflix dizileri ve konularını içeren küçük listemizi burada noktalıyoruz. İçlerinden izlemediğiniz bir yapım varsa vakit kaybetmeden oynat tuşuna basın. Biranızı ve çerezlerinizi de hazırlamayı unutmayın. Seyir keyfinizi artırmak için Köpüürt’ün özel tasarım ürünleriyle dolu mağaza bölümüne göz atabilirsiniz.