Bira Yazıları

Tuz ve Bira: Bira Yemekleri Neden Tuzludur?

Tuz ve Bira: Bira Yemekleri Neden Tuzludur? Bira ve Kızartmalar

Bir bara girdiniz, biranızı söylediniz, yemek seçiyorsunuz veya önünüze ikram atıştırmalıklar geldi. Şu anda siz de “Aa evet” diyeceksiniz ki, önünüze gelen yiyeceklerin hepsinin (genellikle bolca) tuzlu olacağını garanti edebilirim. Peki bar yemekleri neden tuzludur? Kendimiz de söylesek, ikram olarak da gelse, neden hep bolca tuzlu atıştırmalıklarla karşılaşırız? Aslında bu sorunun cevabı, hem barın satış stratejisinde hem de bizim damak tadımızda gizli.

Tuz ve Bira

Tuz ve bira iyi bir ikilidir. Bunu açıklamak için önce zıt tatlardan bahsetmeliyiz.

Limonata yaparken, çok ekşi başlayan bir su ve limon karışımına şeker eklediğimizde ekşiliğin artık o kadar da baskın olmadığını fark ederiz. Çünkü ekşilik ve tatlılık, birbirlerini dengeleyen zıt tatlardır.

Aynı ilişki, bitter tatlar ve tuz için de geçerlidir. Tuz, bitter tatları algılamamızı azaltır.

Tuz ve Bira: Bira Yemekleri Neden Tuzludur? Bira ve Kızartmalar

Bira ise, kabul etmeliyiz, acıdır. Biraların tamamı acılıklarıyla öne çıkmaz ama neticede hemen hemen her birada şerbetçiotundan gelen az da olsa bir acılık hissedilir. Biz buraya bir tuz tüketimi eşleştirdiğimizde ise, çok daha ‘pürüzsüz’ bir bira içeriz. Hem biz bu eşleşmeden daha çok keyif alırız, hem de biz keyif aldıkça bar bize daha çok bira satar.

Tuz ve Susuzluk

Bu bir sır değil, tuz bizi susatır. Susadıkça da, daha bir keyifli daha bir coşkulu bira içeriz. Bu bizim için de bir keyiftir tabii ki, ancak bu işte başka bir bit yeniği de var.

Bu devirde, barların neden bize tuzlu fıstık veya mısır ikram ettiğini düşündünüz mü? Veya neden bir bar menüsünün neredeyse sadece bizi susatacak yiyeceklerden oluştuğunu? Eminim bunun üzerine sayısal veriler vardır, ancak misafirlere ikram edilen her tuzlu atıştırmalık, bize o atıştırmalığın kat kat fazlası kadar içecek geliri olarak geri döner. Hele ki bu ikramların fıstık ve mısır gibi olabilecek en maliyetsiz atıştırmalıklardan oluştuğunu düşünürsek, buradaki hesabı siz de kolayca yapabilirsiniz.

Barda ikram edilen fıstıklara karşı masumiyetinizi yitirdiniz belki. Ancak bunun günün sonunda o kadar da şeytani bir hareket olmadığından bahsetmekte fayda var. Yazının geri kalanında da bahsettiğim gibi, bu çift yönlü bir yol. Evet, belki siparişleriniz artıyor ancak bunu zorunluluktan değil, biradan daha çok zevk aldığınız için keyiften yapıyorsunuz. Hem barın hem de misafirin mutlu olduğu, benzersiz bir denge söz konusu.

Barların ve biranın, yağlı tuzlu yemeklerle ilişkisinden Bira ve Kızartma: Kızarmış Yiyecekler Birayla Neden İyi Gider? yazısında da daha farklı bir boyutta bahsetmiştik. Daha geniş bir okuma için ziyaret edebilirsiniz.

blank

Yazar: BERK FİDAN