Etkinlik & Life Style

Akdeniz Bölgesinde Doğa ile Bütünleşebileceğiniz Rotalar

Akdeniz Bölgesinde Doğa ile Bütünleşebileceğiniz Rotalar

Photo Credit: @oguzraw

#akdeniz #doğa

Antalya’dan Mersin’e Isparta’dan Adana’ya kadar birbirinden özel sekiz şehre ev sahipliği yapan Akdeniz bölgesi Türkiye’nin güney şeridini süslüyor. İklimi, bitki örtüsü ve tarihi geçmişiyle dikkat çeken bölge büyüleyici yürüyüş rotalarıyla dünyanın birçok yerinden gezgini ağırlıyor. Ormanlarla ve masmavi sularla çevrili bu yollarda doğanın tüm renklerine kucak açmaya hazır mısınız? İşte Akdeniz’de gezilecek yerler ve popüler Akdeniz rotaları.

Akdeniz’de Gezilecek Yerler

Akdeniz’de gezilecek yerler denildiğinde birçok alan ön plana çıkıyor. Akdeniz bölgesi, turistik destinasyonları ve tarihi dokusuyla Türkiye’nin en değerli miraslarına ev sahipliği yapıyor. Yöresel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz restoranlar, imparatorluklara tanıklık etmiş antik kentler, el değmemiş doğa harikaları ve çok daha fazlası. Motorla Akdeniz turu yapmaya hazırsanız başlıyoruz.

Side Antik Kenti

blankAkdeniz rotaları üzerindeki ilk durağımız bölgenin turizm merkezlerinden biri olan Side Antik Kenti. Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan antik kent, Pamfilya’nın en önemli liman kenti olarak biliniyor. Side, tarih boyunca Lidyalılar, Persliler, Ptolemaioslar, Seleukoslar ve Romalılar için ev olmuştur. 20. yüzyılın başlarında bölgeye göç eden Giritliler, antik kent kalıntılarının üzerine Selimiye Köyü’nü kurmuştur. Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı, antik tiyatro, Vespasianus Anıtı, sütunlu cadde ve ticaret agorası günümüze ulaşan tarihi kalıntılardan sadece bazıları.

Mamure Kalesi

blankAkdeniz rotaları listesinin bir diğer durağı Mamure Kalesi. Mamure Klesi doğanın ve tarihin kucaklaştığı bir diğer yapı. Mersin’in Anamur ilçesinde yer alan tarihi kale, günümüze kadar hiç hasar almadan ulaşabilen nadir eserlerden biri. Yüksek kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan Mamure Kalesi’nin hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. 39 kuleden oluşan tarihi yapının içerisinde cami, su sarnıçları ve hamam gibi bölümler de bulunuyor. Kalenin içerisine inşa edilen ve Osmanlı motifleriyle süslemiş caminin sahibi ise Karamanoğulları.

Salda Gölü

blankAkdeniz’de kamp alanları listelerinin favori başlığı ile devam ediyoruz. Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü, hafif tuzlu karstik bir göl. İlçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan doğal oluşum; ormanlık alanlar, kayalıklar ve alüvyal ovalarla çevreleniyor. 184 metre derinliğe sahip olduğu bilinen Salda Gölü, Burdur’un en turistik noktaları arasında yer alıyor. Türkiye’nin en berrak göllerinden biri olan doğa harikası, farklı turistik amaçlara da hizmet ediyor. Fotoğrafçılık, kampçılık ve doğa yürüyüşü göl çevresinde yapabileceğiniz etkinliklerden sadece bazıları.

Lavanta Vadisi

blankSon yıllarda popülaritesi artmaya başlayan Lavanta Vadisi, Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde yer alıyor. Zeki Konur tarafından ekilen lavantalar sayesinde şekillenen vadi arazisi, günümüzde özellikle doğa fotoğrafçıları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Türkiye’nin lavanta ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan Kuyucak Köyü, Temmuz ayının ilk haftalarında en güzel dönemini geçiriyor. Yaz mevsiminde Akdeniz’e yolunuz düşerse mor çarşafla örtülmüş Isparta’yı ziyaret etmeyi unutmayın.

Akdeniz Çadır Kamp Alanları

Akdeniz rotaları listesinin bir diğer durağı kamp alanları. Kıyı kesimi boyunca uzanan Akdeniz bölgesi, ılıman iklimi ve eşi benzeri bulunmayan doğa harikalarıyla gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Akdeniz’de kamp alanları ve sosyal tesisler başta olmak üzere ziyaret edebileceğiniz birçok işletme bulunuyor. Doğa sporları için de uygun bir zemin sunan bölgenin en popüler aktiviteleri ise kampçılık ve trekking.

Antalya: Olimpos Antik Kenti

Akdeniz çadır kamp alanları listesinde bir diğer durağımız Olimpos Antik Kenti. Tarihe tanıklık etmiş olan antik kent Olimpos, geçmişe uzanan mirası ve doğayı kucaklayan konumu ile kamp tutkunlarına kapılarını aralıyor. Çadır ve karavan kampı için uygun olan bölgede konaklayabileceğiniz özel tesisler de bulunuyor. Bey Dağları Milli Parkı’na dahil olan antik kent bölgesinde 6 farklı kamp alanı hizmet veriyor. Olimpos’un en popüler kamp alanı ise Likya Yolu üzerinde bulunan Çıralı Kamp Alanı.

Isparta: Dedegöl Dağı

Gülleriyle nam salmış kutsal şehir Isparta, kamp turizmi açısından da oldukça kıymetli bir bölge. El değmemiş kamp alanlarıyla binlerce gezgini ağırlayan Isparta’nın en fazla ziyaretçi alan bölgesi ise Dedegöl Dağı. Melikler Yaylası’nda yer alan Dedegöl 2.292 metrelik bir rakıma sahip. Konya ve Isparta arasında sıralanan Dedegöl Dağı’nda doğa yürüyüşleri, günübirlik piknikler ve kampçılık gibi aktiviteler yapılabiliyor. Ayrıca bölgede ziyaret edebileceğiniz mağaralar ve seyir noktaları da bulunuyor.

Mersin: Taşucu

Akdeniz çadır kamp alanları listesinde son durağımız Mersin, Taşucu. Tatil köyleri ve kamp alanları ile öne çıkan Mersin, macera severleri saklı cenneti Taşucu’nda ağırlıyor. Yemyeşil denizi ve tertemiz havasıyla kamp tatili için oldukça uygun olan Taşucu, olanaklarla zenginleştirmiş işletmeleriyle konuklardan tam not alıyor. Büyüleyici manzarasıyla dikkat çeken bölgenin en önemli özelliği ise tarihi dokusu. Taşucu kamp alanları Bizans ve Roma döneminden kalan tarihi yapıların hemen yanında yer alıyor.

Akdeniz Karavan Kamp Alanları

Kampta konfordan yana olanlar için en uygun alternatif: Karavan kampı. Akdeniz karavan kamp alanları ve daha fazla güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Sonu karavan kamp alanlarına bağlanan sürüş rotaları, tarih ve doğanın süslediği manzaralarla taçlanıyor. Peki en popüler Akdeniz karavan kamp alanları hangileri?

Antalya: Kaş

Milli parkları, ormanlık alanları ve masmavi koylarıyla Antalya’nın saklı cenneti olarak isimlendirilen Kaş, kampçılık için de oldukça popüler rotalardan biri. İlçe merkezine 1.5-2 kilometre mesafede yer alan kamp alanları, zeytin ağaçlarının gölgesinde serinleme imkanı sunuyor. Çadır ve bungalov gibi konaklama seçenekleri de bulunan Kaş bölgesi genellikle karavan kampı için tercih ediliyor. Denize sıfır kamp alanında elektrik, mutfak, banyo ve internet gibi olanaklar da bulunuyor.

Mersin: Anamur

Mersin’in en turistik ilçelerinden biri olan Anamur, muz ve yerfıstığıyla ünlü eşsiz bir lokasyon. Şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan karavan kamp alanı ise Pullu Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Denize sıfır konumuyla doğa severlere unutulmaz bir kamp tatili vadeden bölgede duş, tuvalet, ateş alanı ve büfe gibi imkanlar da bulunuyor. Ilık suyu ile beğenileri kazanan kamp alanında yürüyüş yolları ve piknik alanları da mevcut.

Antalya: Adrasan

Tarihin ve doğanın kucaklaştığı bir diğer doğa rotası: Adrasan. Büyüleyici manzaralarıyla Olimpos’un en büyük rakibi olan Adrasan, nispeten daha sakin bir belde. Hem çadır hem de karavan kampı için uygun olan bölgede konaklayabileceğiniz birçok kamp alanı bulunuyor. Ayrıca ziyaretçilere bungalov evler ve apartlar gibi özel seçenekler de sunuluyor. Motorla Akdeniz turu yapmaya karar verdiyseniz rotanıza Adrasan’ı mutlaka ekleyin. Bölgede ziyaret edilecek birçok koy, tarihi fener, iskele ve el değmemiş plaj yer alıyor.

En popüler Akdeniz rotaları arasından bir güzergah oluşturduysanız yapılacak tek bir şey kaldı: Sırt çantası hazırlamak. Kamp eşyalarınızı güvenli ve konforlu bir şekilde taşımak için Köpüürt’ün özel tasarım sırt çantalarına güvenebilirsiniz. İyi yolculuklar!

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız