Bira Yazıları

Alkolsüz Bira Nedir?

Alkolsüz Bira Nedir? Nasıl Yapılır? Alkolsüz Bira Kaç Kalori?

Online satış noktalarında, içki ruhsatı olmayan burgercilerde, lüks marketlerin meşrubat dolaplarında, hatta benzinliklerde; kendisiyle sıkça karşılaşıyoruz. Şişesi bira gibi, içi bira gibi, ama tam da bira değil gibi… Gözümüzün tam da kesmediği, ailenin uzak kuzeni alkolsüz bira nedir?

Alkol oranı %0,05’ten düşük olan biralara diyoruz. Evet, çok düşük de olsa alkolsüz biralarda da alkol mevcut. Ama bu 0,05 oranında alkol, bizi etkilemeye yetecek bir miktarda değil. Çünkü aynı miktarda alkol portakal suyunda veya olgun bir muzda da var.

Alkolsüz biralar çoğunlukla normal biralarla çok benzer görünüyor. Ancak burunda ve damakta, kimileri epey farklı. Zaman zaman daha pişkin kokulara veya daha tatlı damaklara denk gelebiliyoruz. (Tabii ki alkolsüz biraların çok iyi örnekleri de var.)

Alkolsüz Bira Nasıl Yapılır?

Tüm biralar malt, şerbetçiotu, maya ve sudan yapılıyor. Alkolsüz bira yapmak için ise kullanılan birçok yöntem var, ancak iş günün sonunda şuna bağlanıyor: Ya alkol üretmeyeceğiz, ya da ürettiğimiz alkolü bir şekilde ayrıştıracağız.

Farklı tipteki mayalar, farklı alkol derecelerinde çalışmayı durduruyorlar. Örneğin bir şarap mayası paşalar gibi %15 derece alkollere kadar fermantasyon gerçekleştirebilirken, normal bir bira mayası bunun çok daha altında kalıyor. Benzer şekilde, fermantasyonunu çok daha düşük alkol oranlarında sonlandıran mayalar da mevcut. Bu mayalar alkolsüz olan bira yapımında kullanılabiliyor. Yine fermantasyon sıcaklığını kontrol ederek veya fermantasyon yerine başka enzimleri oyuna dahil ederek bira alkolsüz olarak üretilebiliyor.

Bir diğer alternatifimiz ise, birayı her zamanki gibi fermante edip elde ettiğimiz alkolü sonradan ayrıştırmak. Bunun için aşina olduğumuz damıtım yöntemini, bu sefer tersten tutuyoruz. Alkolü buharlaştırıyoruz ancak nihai ürün diye piyasaya alkolü değil alkolün içinden çıktığı karışımı sunuyoruz.

Alkolsüz Biralar Neden Üretilir?

“Alkolsüzse neden bira içeyim?” diyenlerin sesi gür çıkıyor. Ancak açıkçası, sayıları giderek azalıyor. Globalde lo&no yani düşük alkollü ve alkolsüz içecekler kategorisi yükselişte. Bunda başlıca, Z jenerasyonunun alkole karşı daha mesafeli olması etkili.

Alkolsüz biraları tüketmek için birçok sebep var. Zaten içki içmiyorsanız, gazozlar dışında içebileceğiniz çok az şey var. E, bira da zaten epey güzel bir şey. Neden mahrum kalasınız?

İşin üretim tarafına girdiğimizde, markaların burada çok büyük pazarlama motivasyonları oluyor. Alkolsüz bira öyle bir şey ki, bütün kapıları açıyor. O hala bira, hala sizin ana ürününüz. Ama alkolsüz, yani alkollü içeceklerin yaşadığı hiçbir kısıtlamayı yaşamıyor. Katar Dünya Kupası gibi sıkıntılı sponsorluk anlaşmalarında, kısıtlandırılmış reklam mecralarında, alkollü içecek sokamadığınız raflarda; alkolsüz biralar imdada yetişiyor.

Alkolsüz Bira Kaç Kalori?

100 ml alkolsüz bira, yaklaşık 37 kalori. Bu da 500’lük bir şişeyi 185 kalori yapıyor. Karşılaştırmak için, normal bir şişe lager bira ise yaklaşık 200-220 kalori. Tabii bu sayıların üründen ürüne değişeceğini göz ardı etmeyin.

blank

Yazar: BERK FİDAN