Bira Yazıları

Patates Kızartmasına Alternatif Bira Eşlikçileri

bira eşlikçileri

Bira eşlikçileri ile ilişkimizi patates kızartmasından öteye taşımanın vakti gelmedi mi sizce de? Biliyorum, “Bira ile ne iyi gider?” dendiği anda gözünüzün önünde patatesler cozurduyor veya mısırlar patlıyor. Ama tüm bunların ötesinde, bira keyfinizi katlayacak çok farklı eşlikçiler mümkün.

Bira Yanında Ne Yenir?

Kızarmış yiyeceklerin bira ile müthiş bir uyum sağladığı bir gerçek. Hele ki soğuk bir lager, yediğimiz kızartmanın yağını tuzunu damağımızdan bir çırpıda temizliyor, bizi bir sonraki lokmaya hazırlıyor. İçtikçe yiyoruz, yedikçe susuyoruz, susadıkça daha çok içiyoruz. Aslında yağlı, tuzlu ve bazen de acı bar yemeklerinin temel mantığı bu: size daha çok bira içirmek.

Hadi bariz eşleşmelerin ötesine geçelim, ve patatese alternatif bira eşlikçilerine bir göz atalım.

Patatese Alternatif Bira Eşlikçileri

Turşu ve Zeytin

bira eşlikçileri turşu zeytin

Tuzlu ve ekşi tatlarıyla bu salamura dostlarımız, sadece biraya değil birçok içkiye çok iyi eşlik ediyor. Turşuya daha ‘hip’ barların ikramlarından biraz daha aşinayız. Ama yeşil zeytin de çok iyi bir bira eşlikçisi. Üstelik, ikisi de büyük ihtimalle şu anda buzdolabınızda var ve hiçbir hazırlık gerektirmiyor.

İpucu: Hafif tatlı kornişon turşularına böyle durumlarda her zaman elim gider ama bamya ve erik gibi turşu dünyasının daha marjinal üyelerini de denemeyi unutmayın.

Bir Bira Eşlikçisi Olarak Peynir

peynir

Söz veriyorum, zeytin ve peynir derken size kahvaltı veya çilingir sofrası kurdurmaya çalışmıyorum.

Bizim beyaz peynir gibi salamura peynirler, genellikle içki eşlikçisi olarak müthiş sonuçlar vermiyorlar. Ama daha Avrupai tarzdaki keçi peynirleri, gravyerler, camembertler; farklı biralar ile çok iyi uyum sağlıyorlar. Bira ve peynir eşleşmesi özellikle Belçika’da çok yaygın. Hatta bira ve peynir öyle el ele gidiyor ki, Chimay gibi manastır birası üreticileri aynı zamanda peynir de üretiyorlar.

İpucu: Bütün eşleşmelerde olduğu gibi, burada da anahtar kuralımız peynirin tadı yoğunlaştıkça birayı da yoğunlaştırmak. Örneğin taze ve kremamsı bir keçi peyniriyle bir buğday birası, bir Gouda ile bir Belgian Ale, rokfor gibi küflü bir peynirle ise bir Porter harika eşleşecektir.

Kuru Et

bira yanında iyi giden yiyecekler kuru et

Kuru et ve bira, özellikle daha dolgun ve kavruk tatların hakim olduğu biralarda, çok keyifli bir eşleşme. Daha tuzlu ve baharatlı tipte kuru etlerle asiditesi ve karbonasyonu nispeten daha yüksek ale biraları eşleştirebileceğimiz gibi; füme tipteki kuru etlerle de daha kavruk ve hatta füme biraları eşleştirebiliriz.

Geleneksel Bir Bira Eşlikçisi: İstiridye

bira eşlikçileri istiridye

A-aaa peynir zeytin derken nerelere geldik. Bizim için tabii ki çok alışılmadık, ama Stout ve İstiridye aslında klasik bir eşleşme. Özellikle nitrojenle servis edilen Stout biraların kremamsı dokusu, istiridyelerin tuzlu ve salamuramsı lezzetini karşılıyor, ikisi birleşince tam bir umami bombası oluyor. Bir gün gerçekten çok para harcamak isterseniz bir kasa istiridye ile güzel zaman geçirebilirsiniz.

Bira ve Sushi

bira yanında iyi giden yiyecekler sushi

Sushi ile asiditesi yüksek beyaz şarapları ve köpüklü şarapları eşleştirmeye alışığız. Bize göre daha marjinal hareketler olarak sake veya yeşil çay da tercih edebiliyoruz. Ama aslında sushi de iyi bir bira eşlikçisi. Sushi’nin narin lezzetlerini baskılamayacak pilsner tipi biralar ve tahıl reçetesinde pirinç de bulunan Asyalı biralar, burada iyi tercihler.

İpucu: Köpüklü şaraplar demişken, sek damağıyla Şampanya’yı andıran Brut IPA’lere de bir şans vermek mantıklı olabilir.

Bira eşlikçileri ilk aşamada aklımıza gelenden çok daha çeşitli. Patates kızartması ve patlamış mısırın ötesine geçip, sofraları şenlendirmek ise bizim elimizde. Sizin en sevdiğiniz eşleşme hangisi?

blank

Yazar: BERK FİDAN