Bira Yazıları

Amerika İçki Yasağı ve Bira

amerika içki yasağı prohibition era

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1920 yılında geçen bir yasa ile; alkollü içkilerin üretimi, ihracatı, taşınması ve satışı yasaklandı. Amerika içki yasağı süresince içki kaçakçıları krallıklar kurdu, tüketim alışkanlıkları değişti ve hatta alkol tüketimi azalmayıp arttı, damak tatları değişti, ve ABD’deki bira üreticilerine çok büyük bir darbe vuruldu. 13 yıl sonra, 5 Aralık 1933’te bu yasa yürürlükten kalktı ancak sektör çoktan değişmişti ve bunun geri dönüşü kolay olmayacaktı. Prohibition Era olarak adlandırılan döneminin bittiği Repeal Day’i bu hafta 89. senesinde kutlarken, bu süreçte bira tüketimi nasıl etkilendi, bira üreticileri nasıl ayakta kaldı bir konuşalım.

Prohibition Era Nedir? Amerika İçki Yasağı

Prohibition Era, ABD’de içki üretiminin ve satışının yasak olduğu 1920 ve 1933 yılları arasındaki döneme verilen ad.

amerika içki yasağı prohibition era

İçki karşıtı propaganda görseli. Bira üretim tesisini,
evin üzerine düşen bir gölge olarak tanımlıyor.

Amerika içki yasağı birden bire gelmedi. Ülke çapında yasak geldiği noktada, 48 eyaletten 33’ü zaten içkiyi çoktan yasaklamıştı.

Bira cephesinden baktığımızda, bu yasakta Alman-Amerikan bira üreticilerinin başarısı da rol oynadı. 1. Dünya Savaşı evresindeki Alman karşıtı duygularla birlikte, kötü gösterilen Alman-Amerikan bira üreticileri Prohibition propagandalarında sıkça kullanıldı. Bira üreticileri ise içki sektörünün geri kalanıyla pek de birlikte durmadı. “Herkes sarhoşlardan nefret eder ve viski sarhoş eder. Yalnızca bira içenler ‘komik’ olabilir ama asla sarhoş olamaz.” gibi söylemlerden kaçınılmadı.

İçki yasağı öncesinde, yüksek alkollü içkilerden bira tüketimine kayda değer bir geçiş söz konusuydu. Prohibition ile bu tüketim alışkanlığı tersine döndü. İnsanlar hem alkol etkisini daha net hissedebildikleri, hem de illegal üretimi daha kolay olan yüksek alkollü içkileri tercih ettiler. Bu süreçte kaçakçılığı yapılan düşük kaliteli ve belki de yolda bozulmuş biraların piyasayı sarması da bira tüketimine pek destek olmadı. Böylece sıradan bira içicileri de yüksek alkollü içicilerine döndüler, çok daha ağır içiciler oldular.

amerika içki yasağı prohibition era

Amerika İçki Yasağı Sırasında
Bira Üreticileri Ne Yaptı?

İçki yasağı, açık açık göstere göstere geldi. Yine de 1915’te faaliyette olan 1.300 bira üreticisinden yalnızca yaklaşık 100 tanesi Prohibition döneminden sağ çıkabildi. Büyük üreticilerin birçoğu, yasağa giden yılllarda büyük gayrimenkul yatırımları yapmıştı.

Bira üreticileri tesislerinde meşrubatlar, süt ürünleri, ve meyve suları üretti. Piyasaya sürdükleri malt şurupları ve mayalar, ev biracılarına göz kırptı. Sahip oldukları barların mülkleri satıldı. Bir de alkol oranı %0,5’ten düşük neredeyse birala üretildi, ancak hiçbir zaman beklenen popülariteyi kazanamadı.

Prohibition Era Sonrası Bira Üreticileri

İçki yasakları öncesinde, her bar genellikle bir içki üreticisine aitti. (Üreticiye anlaşmayla bağlı değil, doğrudan üreticiye aitti.) Prohibition Era sonrasında bu sistem engellenerek, ABD’de şu anda da mevcut olan üç ayaklı sistem kuruldu. Bu sistemle üreticiler, dağıtıcılar ve satıcılar net bir şekilde ayrıldı ve üreticiyle satıcı arasındaki direkt bağlar engellendi.

Bir diğer değişiklik, fıçı musluklarında oldu. Yasaklar öncesinde bira jenerik musluklardan servis edilirken, yeni yasayla birlikte muslukların üstünde ürün adının net bir şekilde belirtilmesi şart koşuldu. Bununla birlikte musluk kolları için markalar türlü türlü tasarımlar yaptı, bugün koleksiyonerlerin peşinde koştuğu musluk kollarının ilk örnekleri üretildi. Yine üreticiler ile satıcılar ayrıldığı için, ürün çeşitliliği de barlar için bir rekabet noktası haline geldi.

Başka sektörlere yaptıkları yatırımlarla 13 yıl boyunca hayatta kalabilen büyük üreticiler haricindeki oyuncuların batmasıyla, bira çeşitliliği büyük ölçüde sekteye uğradı. Yıllarca meşrubat tüketen damaklar ise, bugün klasik Amerikan lageri diyebileceğimiz daha yuvarlak biraları talep etti. Günümüzde içtiğimiz birçok ale biranın tekrar gündeme gelmesi de ancak craft bira devriminden sonra mümkün oldu.

89 yıl önce bu haftalarda, Amerikalılar uzun bir süre sonra ilk defa yasal birer içki yudumladılar. Bu hafta bir kadeh de; aniden değil, alıştıra alıştıra ve kabul edile edile gelen bu yasağa ve kaldırıldığı gün olan Repeal Day’e kaldırın. Şerefe!

blank

Yazar: BERK FİDAN