Bira Yazıları

Bir Bira Kaç Kalori?

Bira Kaç Kalori? Bira Göbek Yapar Mı? Hangi Bira Daha Az Kalorili?

Bira ve göbek, zihnimizde özdeşleşmiş simgeler. Ancak burada bütün suçu biraya atmak doğru değil. Alkol başlı başına kalori demek, bira ise yüksek alkollü içkilerden birazcık daha yüksek kalorili. Peki bir bira kaç kalori? Bunu cevaplamadan önce, biradaki kaloriler üzerine daha detaylı bir giriş yapmamız gerekiyor.

Biradaki Kaloriler Nereden Geliyor?

Bira; malt, şerbetçiotu ve maya ile yapılıyor. Maya şekeri yiyor ve alkol üretiyor. Biradaki kaloriler ise fermante olmamış besinlerden ve alkolden geliyor.

Alkolü, kafein gibi, besin değeri olmayan bir madde gibi düşünüyoruz ancak aslında kalori bakımından oldukça yoğun. 1 gram alkol, yaklaşık 7 kalori demek. (Referans olarak, 1 gram protein 4 kalori.) 45 ml’lik bir shot votka; hiçbir karbonhidrat, protein veya şeker içermeden, başlı başına 96 kalori ediyor.

Bira Kaç Kalori?

33 cl bir bira yaklaşık 150 kaloriyken, 50 cl bir bira ise yaklaşık 200 kalori.

1 shot votkanın dengi bir şişe 33’lük bira, dolayısıyla bir porsiyon bira ve bir porsiyon votka arasında yaklaşık 50 kalorilik bir farktan bahsediyoruz. 5 şişe 33’lük bira içtiğiniz bir gecede, bira yerine votka içseydiniz 250 kalori daha az alacaktınız (ki bu senaryoda votkayı sek içiyorsunuz). Beş bira yerine votka içerek tasarruf edeceğiniz kalori, yalnızca bir adet Snickers kadar.

Aklına takılanlar için, bir kadeh sek şarap ise ortalama 120 kalori imiş.

Bira Göbek Yapar Mı?

Fazla kilolarımızın sebebi, nereden aldığımızdan bağımsız olarak, aldığımız fazla kaloriler. Günlük 2000-2500 kalori almamız gerekiyor diyelim, 5 şişe 50’lik bira içtiğimiz bir gece sadece biradan 1000 kalori alıyoruz. Yanında sadece bir tabak patates kızartması yesek, oradan da bir 300 kalori ekliyoruz. Günlük kalori ihtiyacımızın yarıdan fazlası, gecenin bir saatinde vücudumuza zerk oluyor. (Ve büyük ihtimalle zerk olduğu yerde bizimle kalıyor.)

Peki burada suçlu bira mı? (Sorarım size…) Arada bir içtiğiniz bir şişe bira, büyük ihtimalle bir paket çikolata yemekten çok daha az şişmanlatıcı.

Hangi Biralar Daha Kalorili?
Hangi Bira Daha Az Kalorili?

Biranın alkol oranı ve içindeki fermante olmamış şeker miktarı arttıkça, kalorisi de daha yüksek olacaktır. Düşük alkollü ve light biralar, tabii ki en düşük kalorili seçenekler. Onların ötesinde, mayanın şekeri iyice yiyip bitirdiği gevrek hissiyattaki biralar daha düşük kaloriliyken, tatlı hissettiğiniz veya Imperial IPA gibi yüksek alkollü biralar nispeten daha yüksek kalorili olacak.

İşin anahtarı, ölçülü tüketim. Bira başlı başına bir kalori canavarı değil, ancak bir gecede litrelerce içtiğimizde ve yanında yarım kilo kızartma yuttuğumuzda o kalorilerin artık bizim ayrılmaz bir parçamız haline gelmesi işten bile değil.

blank

Yazar: BERK FİDAN