Bira Yazıları

Bira İçme Oyunları: 3 Eğlenceli Bira İçme Oyunu

Bira İçme Oyunları & Bira İçme Oyunu: Beer Pong, Flip Cup, King's Cup

Bu hafta, şişe çevirmeceden sıkılanlar için alternatif bira içme oyunları ile geldim. Beer Pong klasik, ama bence Beer Pong nasıl oynanır bilmek önemli; Flip Cup’taki rekabet lezzetli, King’s Cup ise saatler sürebilen ve bazen arkadaşlıkları bitiren bira destekli bir kaos reaktörü.

Bira İçme Oyunları

Beer Pong Nasıl Oynanır?

En ünlü bira oyunlarından biri, Beer Pong.

Beer Pong iki takımla oynanır, uzunca bir masanın iki ucuna onar bardak 4-3-2-1 diziliminde piramit formunda dizilir. (Bardağın boyutuna örnek olması için, Amerikan gençlik filmlerindeki kırmızı köpük bardakları düşünün.)

Takımlar sıra sıra pinpon toplarını birbirlerinin bardaklarına sokmaya çalışır, topun girdiği her bardak içilmek zorundadır.

Burada asıl amacımız, karşı tarafı sarhoş etmek. Ama, kaybetmek ile bira içmenin özdeşleştirilmesi bana hep çok tuhaf gelmiştir…

Flip Cup Nasıl Oynanır?

Yine iki takım oluyoruz, ama bu sefer takımlarda bir kişi kısıtlamamız yok. Uzun bir masanın iki ucuna dizilip, herkesin önüne bir miktar bira dolu birer plastik bardak koyuyoruz. Oyun şöyle gelişiyor:

En soldaki takım üyeleri, birayı dikiyor ve bardağı masanın kenarına getirerek bardağın altından vurmak suretiyle ağız kısmı masaya gelecek şekilde çevirmeye çalışıyor. Birinci kişi bunu başarıyla yapınca sıra bir sağdaki kişiye geçiyor, tüm sırayı bitiren ilk takım oyunu kazanıyor.

Birkaç el oynandığında dakikalar içerisinde ciddi miktarlarda bira içirmesiyle, tehlikeli de bir oyun. Üstelik Beer Pong’un aksine burada iki takım da sürekli içiyor. (Her zaman kararında içiniz.)

King’s Cup Nasıl Oynanır?

Bence iyi bir içki oyunun en önemli özelliği, çok fazla kurala sahip olmamasıdır. (Çünkü bir noktada artık kimse takip edemiyor.) King’s Cup’ın neredeyse satrançtan daha çok kuralı var, ama oyun içinde oyunlara sahip olduğu ve sıkılmadan gerçekten saatlerce oynanabildiği için bence bir istisna yapabiliriz.

Bir masa etrafında toplanın ve ortaya büyükçe bir bardak yerleştirin. Bu bardak, King’s Cup olacak.

Bir kart destesi alın, masa etrafında sıra sıra kart çekin. Çekilen kartlara göre şunları yapın:

As – Şelale: Meksika dalgası gibi düşünün. Sağınızdaki kişi içmeye başlıyor, sonra siz başlıyorsunuz, sizden bir sola geçiyor; ve sizden önceki kişi içmeyi bırakana kadar siz de bırakmıyorsunuz.

Two – You: Masada seçtiğiniz bir kişi içecek.

Three – Me: Siz içeceksiniz.

Four – Floor: Kart çekildiği andan itibaren yere dokunan son kişi içecek.

Five – Guys: Masadaki beyefendiler içecek.

Six – Chicks: Masadaki hanımefendiler içecek.

Seven – Heaven: Kart çekildiği anda elinizi kaldırın. Elini en son kaldıran kişi içki içecek.

Eight – Mate: Kendinize bir yoldaş seçin. Oyun boyunca siz ne zaman içerseniz o da içecek.

Nine – Rhyme: Siz bir kelime söylüyorsunuz, sağınızdaki kişi de onunla kafiyeli bir kelime söylüyor. Kafiyeli kelime bulamayan, veya daha önce kullanılmış bir kelimeyi söyleyen kişi içiyor.

Ten – Categories: Bir kategori belirliyorsunuz, sağınızdaki kişiden itibaren herkes sırayla o kategoriden bir örnek veriyor. (Kategorimiz bira; stout, IPA vs. sayıyoruz, gibi.) Örnek veremeyen içiyor.

Vale – Never Have I Ever: “Ben hiç şunu yapmadım” diyorsunuz, onu yapmış olan herkes içiyor. Neleri ortaya dökmek istediğiniz size kalmış.

Kız – Soru: Seçtiğiniz bir kurbanın kulağına, masadaki insanlarla ilgili bir soru soruyorsunuz. (Örneğin, “bu masadaki en aptal kişi kim?”) Soru sorulan kişi, cevabı sesli veriyor ama masadaki insanlar sorunun ne olduğunu bilmiyor. Sorunun cevabı olan kişiyle cevabı veren kişi taş kağıt makas oynuyor; cevap olan kişi kazanırsa soru tüm masaya açıklanıyor. Oyunun bu kısmında ya çok sağlam dostluklar kuruluyor, ya yılların arkadaşlıkları yıkılıyor.

Kral – Kural: Öncelikle, ortadaki King’s Cup’a kendi içkinizden bir miktar dökün.

Sonra, tüm masa için bir kural belirleyin. (Bundan sonra herkes Ege şivesiyle konuşacak gibi) Kurala uymayı unutan kişi, içiyor.

Aynı zamanda, dört Kral da çekildiğinde, son Kral’ı çeken kişi King’s Cup’taki karışımı içiyor ve oyun sonlanıyor.

blank

Yazar: BERK FİDAN