Bira Yazıları

Bira Kokteyli Michelada Nasıl Yapılır?

bira kokteyli michelada tarifi nasıl yapılır

Elbette kokteyl denince baz içki olarak aklımıza öncelikli olarak bira kokteyli gelmiyor. Fakat birayla çok eğlenceli kokteyller yapabiliyoruz. Üstelik çoğunluğu da alkol oranı düşük, gönül rahatlığıyla içebileceğimiz kokteyller. Bira kokteylleri serimizin ilk bölümünde ise elimizde öyle bir karışım var ki, tam bir kötü gün dostu. Hadi Michelada nasıl yapılır bir göz atalım.

Michelada Nedir?

Michelada, bira bazlı bir Meksika kokteyli. Temelde iki Michelada tarifi var, biri limon ve tuz ile bizim Churchill’i de andırırken diğerinde işin içine domates suyu da giriyor. İki türlü de, çok iyi bir sıcak hava içkisi. Domates sulu olan versiyon ise tıpkı Bloody Mary gibi aynı zamanda iyi bir akşamdan kalma kahvaltısı içeceği. (Kamu spotu: Her zaman kararında içiniz.)

Nasıl Yapılır?

 

Temel Michelada Tarifi

Öncelikle kadehimizi alıp tuzla gerdan çekiyoruz. Bunun için, geniş bir tabağa iri çekilmiş tuz döküyoruz ve ardından kadehin limon sürdüğümüz ağzını tuza bandırıyoruz. Kadehimiz hazır.

30 ml lime veya limon suyunu, zevkimize göre birkaç damla acı sosu (ben Tabasco gibi sirke bazlı sosları tercih ediyorum), ve birkaç damla Worcestershire sosu (Onsuz hiçbir şey aynı olmuyor… “Vustışır” diye okuyunuz, marketinizden ısrarla isteyiniz.) kadehimize alıp içine bir çimdik tuz ve bolca buz da ekliyoruz. Bu noktada içerideki karışımı ufak bir karıştırıyoruz. Ardından işin içine biramız giriyor. Kadehin geri kalanını, aldığı kadar Meksika birası ile tamamlıyoruz. Tepesine bir dilim de limon iliştirebiliriz.

Michelada bu haliyle benim için tam bir güneşte yanıyorum kokteyli. Tuzuyla limonuyla, tıpkı Churchill gibi, insanı bir anda toparlayan bir etkiye sahip. Bu, kötü gün dostu dememin ilk sebebi. Şimdi ikinci versiyona da bir bakalım.

Domatesli Michelada Tarifi

Bu kokteylin kökeninin domatessiz olduğunu biliyoruz, ama Michelada dendiğinde aklımıza genel olarak domatesli bir kokteyl geliyor. Domates suyunun bu karışıma hangi noktada dahil olduğunu merak eder, ve bu konuda mutfakları evirip çevirmekten pek hoşlanan Amerikalılar’dan şüphelenirken; bu versiyonda neyi farklı yaptığımıza bir bakalım.

Yukarıdaki baz Michelada’mıza birayı eklemeden önce, 60 ml de domates suyu ekliyoruz. Bu noktada ufak bir karıştırıyoruz ve yine kadehi Meksika birası ile tamamlıyoruz.

İlk tarif, çok daha temiz bir reçete. Burada ise sular biraz bulanıyor, tıpkı Bloody Mary yapar gibi çılgın eklemeler yapmak da imkanlar dahiline giriyor. Turşu veya istiridye suları, zeytin salamuraları, soya sosları… Zaten böyle tuzlu ve ‘çorba ruhlu’ kokteyllerin en keyifli noktası da kişisel deneylere bu kadar müsait olmaları.

Bu versiyon, domates suyuyla gelen biraz daha dolgun yapısıyla bence tam bir brunch kokteyli. Besleyici bile sayılabileceği için, çok kötü durumdaysanız kahvaltının kendisi bile olabilir. Alın size bir kötü gün dostu daha. Siz tüm şartlar optimalken Martini yudumlarsınız ama cenazenize domatesli bira diye burun kıvırdığınız Michelada gelir…

İpucu 1: İki versiyonda da hem içerikte hem gerdanda tuz yerine Tajin kullanabiliriz. Türkiye’de Tajin bulamayacağımız için, başka bir acı biber ve tuz karışımı da işimizi görecektir.

İpucu 2: Evde taze domateslerden yaptığım domates suyu beni Bloody Mary’de rahatsız etmezken, burada domates suyunun gazlı birayla seyrelmesiyle birlikte pürüzlü doku daha göze batar bir hale geliyor. Taze domates kullanılacaksa iyi süzmek, veya meyve suyu markalarının hazır domates sularından kullanmak daha iyi sonuç verecektir.

blank

Yazar: BERK FİDAN

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız