Bira Yazıları

Birada Ne Kadar Alkol Var?

Birada Ne Kadar Alkol Var?

Özellikle yeni tanışanlar için en popüler sorulardan birisi, “birada ne kadar alkol var” oluyor. Elbette bira, muhteviyatındaki alkol için tükettiğimiz bir şey değil. Ancak bira farklı farklı lezzetlerde olabildiği kadar, farklı farklı alkol oranlarına da sahip olabiliyor. Bu da birayı birçok anla eşleştirmemize imkan tanıyan ve birayı çok yönlü kılan yönlerden bir tanesi. Peki birada ne kadar alkol var?

Genelde İçtiğimiz Biralarda Ne Kadar Alkol Var?

Market raflarından alıp içtiğimiz lager biraların birçoğu, %4 ve %5 alkol arasında geziniyor. Yüksek alkollü biralara baktığımızda ise çoğunlukla %7 ila %8,5 arasında alkol oranları görüyoruz.

Alkol oranını, biranın kalitesini belirten somut bir gösterge gibi değerlendirmekse çok yanlış. Her bira tipinin, hedeflediği bir alkol oranı var. %4 alkollü bir lager biranın alkol oranı, o bira tipinin bir özelliği. Onu kolay içilebilir kılan faktörlerden biri o. %8 alkollü bir lageri hayatımızda aynı anlara konumlandıramazdık. Keza %8 alkol beklediğimiz dolgun bir Imperial Stout da %5 alkollü olsaydı elimizde çok farklı bir ürün olurdu.

Biraya Alkol Ekleniyor Mu? Biranın Alkolü Nereden Geliyor?

Bira ve şarap gibi fermante içkilere, dışarıdan alkol eklenmiyor. Bu içkiler fermantasyon ile kendi alkollerini oluşturuyorlar.

En basit anlatımla, biranın alkolü nereden geliyor? Bira şırasının içinde, mayaların yiyebileceği şekerler var. Mayalar bu şekerleri yiyor, büyüyor ve gelişiyorlar. Şekerleri yiyince de, tıpkı bizim yemek yiyip tuvalete gitmemiz gibi, alkol çıkartıyor ve karbondioksit pırtlıyorlar. Bu tamamen doğal sürecin sonunda, artık şırada yiyecek besin kalmayınca, mayalar durgunlaşıyor ve fermantasyon sona eriyor.

Bir Şişe Şarap Kaç Şişe Bira Eder?

Söz konusu şarabın ve biranın alkol oranlarına bağlı olmakla birlikte, bir şişe şarap yaklaşık 5 şişe 30’luk biraya denk düşüyor. Tabii bu karşılaştırmayı yalnızca içerdikleri alkol miktarı bakımından yaptığımızı akılda bulundurmakta fayda var.

Benzer şekilde bir shot viski veya votka, bir kadeh şarap, ve 30cl’lik bir şişe bira yaklaşık olarak aynı miktarda alkol içeriyor.

Birada alkol var mı, biraya alkol nasıl ekleniyor, birada ne kadar alkol var gibi soruların cevabı bu şekilde. Evet, bira alkollü bir içki ve genellikle %5 alkollü olmakla birlikte raflarda %8,5 alkollü biralar da bulunabiliyor.