Bira Yazıları

Birayı Mükemmel Bir Şekilde Doldurmak İçin 8 İpucu

Birayı Mükemmel Bir Şekilde Doldurmak İçin 8 İpucu

blank  | TR

Birayı mükemmel bir şekilde doldurmak, CO2 kontrolünü ustalıkla yönetmekle ilgilidir. Farklı unsurların biranın karbonizasyonunu nasıl etkilediğini anlamaya başladığınızda bu hiç de zor değildir. İşte Pubinno’dan size birayı mükemmel bir şekilde doldurmaya başlamak için ipuçları:

1- Köpük Her Şeydir

blankBiranın köpüğü ya da üst tarafı birçok faydaya sahiptir. Özellikle çoğu craft birada, köpükle biranın benzersiz tadını alabilirsiniz. Ayrıca köpük, hava ile bira arasındaki bağlantıyı keser, hem biranın benzersiz aromalarını korur hem de birayı daha uzun süre soğuk tutar. Eğer köpüğün çok az veya çok fazla olduğundan emin değilseniz, parmaklarınızı bardağın üzerine koyun ve köpüğün 2 parmak kalınlığında olduğundan emin olun. Ayrıca, köpük karbonasyonu azalttığı için sizi tok hissettirmez, böylelikle sonraki bardaklarınızın da keyfini çıkarabilirsiniz.

2- Bardak Sıcaklığı

blankSoğutulmuş bir bardak kullanmak, birayı mükemmel sıcaklıkta tutmanın iyi bir yoludur. Ancak işin püf noktası,, doldurma işleminden önce bardağı durulamaktır. Eğer bira bardağı, biradan daha soğuksa, aşırı köpük oluşturur. Biranızın türüne göre en iyi servis sıcaklığını bildiğinizden emin olun, bazı biralar diğerlerinden biraz daha sıcak olabilir.

3- Birayı Doldurmaya Başlamadan Önce Biranızı Tanıyın

blankHer biranın kendine özgü özellikleri vardır. Örneğin, Guinness gibi bir stout biranın ince, kremsi, yoğun bir köpüğü olmalıdır. Bu nedenle bardağı doldurduktan sonra birkaç saniye bekletmelisiniz, çünkü çok yüksek bir azot oranına sahiptir. Ancak bir pilsner söz konusu olduğunda, bardağı doldurma esnasında yarıya kadar eğebilirsiniz ve 2-3 parmak kalınlığa ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, birayı mükemmel bir şekilde doldurmaya başlamadan önce keyif almak istediğiniz biranın özellikleri hakkında biraz araştırma yapmalısınız. 

4- Doğru Açı, Doğru Zaman

blankDoldurma işleminize bardağı 45 derece açıyla başlayın. Bira, bardağının 3/4’üne ulaştığında, bardağı yavaşça düzleştirin ve her zaman merkezi hedefleyin. Bazı durumlarda, bira türüne bağlı olarak bardağı yarı dolu olduğunda bile eğebilirsiniz.

5- Temiz Bardak Şart

blankBardaklar her koşulda kristal berraklıkta olmalıdır. Bu, sadece birayı hijyenik tutmak için değil, aynı zamanda köpüğün doğru formunu korumak için de önemlidir. Bardak içindeki lekeler, köpüğün kalitesini ve formunu bozar, karbonizasyonu ve tabii ki tadı etkiler. Bardağın dışı da aynı derecede önemlidir; kimse parmak izi bulunan bir bardağı istemez. Özellikle kristal berraklıkta bir pilsner birası için temiz bir bardak hayati önem taşır.

6- Bira ile Musluğun Temas Etmesine İzin Vermeyin

blankBiranızı bir musluktan dolduruyorsanız, biranın musluğa temas etmemiş olması son derece önemlidir. Musluğun dışı, bakteri oluşumu için en elverişli yerlerden biridir. Eğer Smart Tap gibi temassız bir şekilde bira doldurabileceğiniz bir cihaz kullanmıyorsanız, biranızın hijyenini sağlamak için ekstra dikkatli olmanız gerekir.

7- Uygun Bardağı Seçin

blankHer bira benzersiz olduğu için bardaklar da aynı şekilde benzersiz olmalıdır. Bir Guinness bardağı, bir pilsner bardağından farklı özelliklere sahiptir. Bazı bardaklar, tüm tatları yakalamak için kenarları boyunca kavis gerektirir; bazı bardaklar, karbonizasyonu artırmak için daha geniş bir gövdeye ihtiyaç duyar. Aynı şekilde doldurma işlemi tamamen aynı olsa bile sonuçlar, bardağın şekli nedeniyle büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Bu nedenle biranın özelliklerini bildiğiniz gibi, doğru bardak kullanımına da dikkat etmelisiniz.

8- Doğru Hat Temizliği

blankDoğru hat temizliği, birayı mükemmel bir şekilde doldurmanın temelidir. Eğer bira hatlarında bira çok uzun süre beklemişse, -yani bir saatten fazla bir süre- yukarıda sıralanan tüm adımları izleseniz bile biranızı mükemmel bir şekilde dolduramayabilirsiniz. Ayrıca bira, borularda ısınır ve aşırı köpük oluşturur. Unutmayın; birayı mükemmel bir şekilde doldurmak, karbondioksiti kontrol etme sanatıdır. Bununla birlikte, biranın tadı metalik olabilir, garip kokabilir. Karşılaşabileceğiniz birçok diğer sorun daha olabilir. Smart Clean gibi %400 daha verimli bira hattı temizleme teknolojileri sizi tüm bu sorunlardan kurtarabilir ve biranızı mükemmel bir şekilde doldurmanızı sağlayabilir.

Tüm bu ipuçlarını takip etmek, barmen üzerinde büyük bir baskı yaratır. Her şeyi kolaylaştırmak ve onlara yardımcı olmak için akıllı çözümler harika bir yöntem olabilir.

Pubinno’nun devrim niteliğindeki Smart Tap’i, barmenin birayı mükemmel bir şekilde doldurmasına yardımcı olur ve neredeyse tüm işlemleri otomatikleştirir. Biranızı mükemmel bir şekilde doldurmak için bize her zaman başvurabilirsiniz.

pubinno.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın!

Şerefe! 🍻

 Köpüürt x Pubinno İşbirliği 

blank  | EN

8 Tips For Pouring Perfect Beer

Pouring the perfect beer is all about mastering the control of CO2. It is not hard once you start to figure out how different elements affect the carbonation of the beer. Here are Pubinno’s tips for you to help to start with pouring your perfect pint.

1- Foam is Everything

The foam or the head of the beer has many benefits. First, you can taste its unique flavor of foam, especially for most craft beers. Also, since it cuts the connection between air and beer, it preserves both its unique aromas and keeps the beer colder for a longer time. If you are not sure if it is too little or too much, put your fingers on the glass and make sure that it is 2 fingers thick. Also, since it releases some of the carbonation, you don’t get a filled-up feeling.  So, you can keep enjoying the next glasses of delicious pints.

2- Glass Temperature

Using a chilled glass is a good way to keep the beer at the perfect temperature. But the catch is rinsing the glass before the pouring process. If the beer glass is colder than the beer itself, it creates excessive amounts of foam. Make sure that you know the best serving temperature for your beer type before pouring it at 2-3°C; some beers might need to be slightly warmer than others.

3- Know Your Beer Type Before Pouring Beer

Each beer has unique characteristics. For example, a stout beer like Guinness should have a thin, creamy, dense foam. So you have the let it rest a few seconds after you fill ¾ of a glass, then continue pouring since it has a very high nitrogen ratio. But when it comes to a pilsner, you can even tilt your glass halfway while your pouring for reaching a 2-3 fingers thickness. So, you should research a little about the properties of the beer you want to enjoy before you start pouring your perfect pint.

4- Right Angle, Right Time

Start your filling process by tilting the glass at a 45-degree angle. As the beer reaches ¾ of the glass, gradually straighten the glass. And always try to aim at the center. Sometimes you can tilt your when it is half-full too, depending on the beer type.

5- Well-cleaned Glass is a Must

Glasses should be crystal-clear cleaned for every condition. It is not only important to keep the beer hygienic but also to keep the head in the proper form. The stains inside the glass disrupt the head’s quality and form, affecting the carbonation and of course, the taste. The outside of the glass is equally important; no one wants to get served a glass that has fingertips. Especially for a crystal-clear pilsner beer, clean glass is vital.

6- Never Let the Beer Touch the Nozzle

If you are filling your glass from a faucet, it is crucial to ensure that the beer doesn’t touch the faucet. The beer left on the outside of the tap is one of the most prone places for bacteria growth. If you don’t use a device like Smart Tap that you can fill out your beer hands-free, you have to be extra careful to provide the hygiene of your beer.

7- Choose the Proper Glass

Since each beer is unique, so their glasses too. A Guinness glass has different properties than a pilsner glass. Some glasses need a tunnel effect by narrowing through the rim to capture all the flavors; some glasses need a wider body to increase the carbonation so on so forth. Even the fill is exactly the same, the results can be drastically different because of the shape of the glass. So, as you know the characteristics of your beer, you should also pay attention to using the right glass.

8- Proper Line Cleaning

Proper line cleaning is the basis of the perfect pour. If the beer waited in the beer lines for too long, like more than an hour, you can’t have the perfect pour even though you follow all the steps in here. The beer gets warmer in the pipes, and it creates excessive amounts of foam. Don’t forget; the perfect pour is the art of controlling CO2, don’t let it get out of your hands. Also, the beer taste can be metallic, it can smell funky, and there are many other problems you might encounter. Smart Clean can save you from all this trouble with 4 times faster and 400% more efficient beer line cleaning technology and ensure the perfect pour.

Following all these tips puts an immense amount of pressure on the bartender. To make everything easier and help them out, smart solutions might be a great facilitator. Pubinno helps the bartender perform the perfect pouring with its revolutionary Smart Tap and smoothly automates almost all the processes. You can contact us to pour your beer perfectly every time.

Don’t forget to visit pubinno.com!

Cheers! 🍻

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız