Bira Yazıları

Craft Bira Nedir?

Craft Bira Nedir? - Türkiye'deki Craft Bira Üreticileri

Craft bira / craftbeer endüstriyel üreticilerin haricinde kendi stillerinde veya geleneksel tarzda ama küçük üreticileri temsil eden bir sınıf. Bira sektörünün aykırı, özgürlükçü ve girişimci yanını temsil ediyor diyebiliriz.

Dünya genelinde de sevilen bu tarzdaki üreticiler yoğunluklu olarak Amerika ve Avrupa’da bulunuyor. Amerika’da Brewers Association craft bira tanımını üretim kapasitesi 6 milyon litreden küçük, en fazla %25 hissesi endüstriyel bir üreticiye ait, geleneksel veya yeni bir stilde üretim yapan üreticiler olarak daha belirgin yapmış.

Türkiye’de Craft Bira

Türkiye’de craft bira / craftbeer konusuna ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sektörel çeşitlilik ve gelişim açısından önem verdiğim ve desteklediğim bir konu.

Türkiye’de şu anki piyasa şartları aşırı yüksek vergi oranları, zorlaştırılan mevzuatlar ve reklam yasaklarından dolayı zengin bir üretici yelpazesi oluşmasına uygun olmadığı için açıkçası az sayıda olan ve büyük zorluklara rağmen emek vererek sektörde yenilikler ortaya koymaya çalışan tüm craft bira üreticilerimizin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’deki craft bira üreticileri için güncel listeyi ve hangi üreticinin nerede üretim yaptığını aşağıda paylaşıyorum, mekanlarda veya alışveriş esnasında denk gelirseniz farklı bir deneyim için tercih edilebilir.

Burada craft bira üretiminin yaratıcı ve yeniliçi ruhuna örnek olarak Muğlalı bir craft bira markasından bahsetmek istiyorum. Global viski devlerinden biri ile iş birliği yaparak daha önce o marka tarafından viski olgunlaştırılmasında kullanılmış fıçılarda stout stilinde üretilen biraları 4 ay dinlendirerek biraya daha zengin ve farklı aromalar kazandırılmasını sağlayan bir üretim süreciyle butik bir üretim yaptılar.

Yenilik ve yaratıcılık demişken; bir sonraki yazımda bira üretimi sürecinde inovasyon konusundan bahsedeceğim.

Türkiye’deki Craft Bira Üreticileri Güncel Tam Listesi

 1. Gara Guzu / Muğla
 2. Pablo Bira / Muğla
 3. Feliz Kulpa / İzmir
 4. 3 Kafadar / İstanbul
 5. Trokya Bira / Edirne
 6. Knidos Brewery / İstanbul
 7. Torch Brewery / İstanbul
 8. Cunda Bira / Cunda Adası
 9. Antiochs Brewery / Hatay
 10. DAS Bira / Kırklareli ( Lüleburgaz )
 11. Bristol Kadıköy / İstanbul
blank

Yazar: EMRE KOÇ