Etkinlik & Life Style

Doğada Yapılabilecek En Popüler Aktiviteler

Doğada Yapılabilecek En Popüler Aktiviteler

#istanbul #doğa #aktivite

Trafik, gürültü, kalabalık, kirli hava… Şehrin tüm bu karmaşasından uzaklaşmak ve kendinizi doğanın kollarına bırakmak ister misiniz? İşte o çok popüler ve tamamen ücretsiz olan rehabilitasyon merkezinin ismini sizlerle paylaşıyoruz: Doğa. Yeşile ve maviye doyacağınız, bedeninizi ve ruhunuzu yenileyeceğiniz 9 aktiviteyi sizler için listeledik. ‘’Doğada ne yapılır?’’ sorusunun cevapları için aşağıda buluşalım.

İstanbul’da Doğa Yürüyüşü: En Popüler Yürüyüş Rotaları

Temiz hava almak ve tüm düşüncelerden uzaklaşmak için en basit çözüm hiç kuşkusuz yürüyüş yapmak. Bu yürüyüş yemyeşil ağaçlarla ve kuş sesleriyle çevrelenince etkisi ağrı kesiciden farksız oluyor. Peki hem şehre yakın hem de doğayla iç içe bir yürüyüş yolu bulmak mümkün mü? Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, doğanın en özel hediyeleri olan ormanlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı, eşsiz hayvan türleri ve muhteşem manzarasıyla şehrin en özel yürüyüş rotalarından. Aydos Ormanı, Emirgan Korusu, Atatürk Arboretumu, Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Yıldız Parkı ve Validebağ Korusu. Şehrin en kalabalık noktalarında nefes alabileceğiniz yürüyüş rotalarından sadece bazıları.

Adalar Bisiklet Turu: Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada.

Doğa ve sporun iç içe olduğu bir aktivite önerisi: Bisiklet sürmek. Giderek yaygınlaşan bisiklet yollarıyla şehir sporu haline gelmeye başlayan etkinlik, doğayı hissederken bedeninizi çalıştırabileceğiniz doğa aktiviteleri arasında bulunuyor. İstanbul’da bisiklet sürmenin en keyifli olduğu lokasyonsa hiç kuşkusuz Adalar. İSPARK işletmesi kapsamında hizmet veren bisikletler, ziyarete açık 4 adada da kiralanabiliyor. Ayrıca bisiklet kiralama işlemi sunan yerel işletmeler de bulunuyor. Kiralama işleminden sonra atılacak son adımsa kendinizi şehir, deniz ve doğa arasında kalmış büyüleyici İstanbul manzarasına bırakmak.

Doğa Sporları: Rafting

Doğada Yapılabilecek En Popüler AktivitelerMetropolde yaşayan macera tutkunları için doğa sporlarına ulaşmak zor bir hal alabiliyor. Karşınızda rafting yapmak ve sulara sarılmak isteyen İstanbulluların ilk durağı: Melen Çayı. Şehre yaklaşık 2 saatlik mesafede bulunan Melen Çayı, Kocaeli’nin Sakarya ilçesinde yer alıyor. Bölgede bulunan rafting tesisleri, günübirlik ya da konaklamalı olarak rafting turları düzenliyor. Ayrıca tesislerde paintball, atv turu ve trekking gibi hizmetler de sunuluyor. Şehir stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olan rafting, doğada yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden.

Doğada Konaklama: Kamp

blank‘’Doğada ne yapılır?’’ denince belki de akla gelen ilk aktivite: Kamp. Doğada bir gece geçirmek, hayvanların sesini dinlemek ve kendinizle baş başa kalmak. Mental olarak yenilenmek ve şehir hayatına zinde dönebilmek için kamp yapmayı deneyebilirsiniz. Ateş başı sohbetleri, sıcak içecekler, mangal ve orman yürüyüşleriyse kampla birlikte gelen bedava hizmetlerden sadece bazıları. Kocaeli’de bulunan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, İstanbul’a yakın en güzel kamp alanları arasında yer alıyor. Tesiste karavan alanı, yaban yaşamı, Hobbit Evleri, bisiklet parkurları, yürüyüş yolları, olta balıkçılığı ve piknik alanı gibi birçok hizmet bulunuyor. Kilyos, Ağva, Erikli Yaylası, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı ve Uçmak Dere ise kamp yapabileceğiniz İstanbul’a yakın eşsiz doğa merkezlerinden sadece bazıları.

Bungalov Evler: Yedigöller Milli Parkı

Bolu’da yer alan ve 1962 yılında koruma altına alınan Yedigöller Milli Parkı, birbiriyle bağlantılı 7 gölden oluşuyor: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl. Keşfedilen bazı buluntularsa bölgenin Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığını kanıtlıyor. Birçok bitki türüne ev sahipliği yapan milli parkta yabani hayvanlar ve 100’den fazla kuş türü de yaşamakta. Doğanın tüm güzelliklerini bir arada sunan Yedigöller Milli Parkı; kamp, olta balıkçılığı, yürüyüş rotaları, piknik alanları ve seyir noktaları gibi birçok hizmet veriyor. Ayrıca parkta 18 ünitten oluşan bungalov evler alanında konaklama imkanı ve restoran hizmeti de bulunuyor. Çevre illerden kolaylıkla ulaşımın sağlanabildiği milli parkın en yoğun dönemiyse sarı ve kırmızının dans ettiği sonbahar mevsimi.

Su Sporları: Dalga Sörfü

İstanbul’da denizle iç içe aktiviteler yapmak pek de popüler değil. Fakat bunun en büyük sebebi mümkün olduğunun bilinmemesi. İstanbul’da dalga sörfü yapabilmek için sörf okulları tarafından açılmış eğitimlere katılabilirsiniz. Şile Belediyesi Spor Akademisi’nin 7-18 yaş grubuna ücretsiz eğitim verdiğini de ekleyelim. Ülkede dalga sörfüne en uygun bölge olan Karadeniz sularında su sporları için açılmış birçok tesis bulunuyor. İstanbul’a en yakın merkez ise Şile. Şile bölgesinde yer alan tesislere kaydolarak hem eğitim alabilir hem de güvenli bir alan içerisinde dalga sörfü yapabilirsiniz. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede doğayı hissetmek için sudan daha iyi ne olabilir?

At Biniciliği: Ömerli Tesisleri

Doğada Yapılabilecek En Popüler AktivitelerTürklerin ata sporları arasında yer alan binicilik, şehir içinde ve şehir dışında kurulan tesislerle varlığını sürdürmeye devam ediyor. En popüler merkez ise İstanbul Çekmeköy’de bulunan Ömerli bölgesi. At biniciliği üzerine profesyonel eğitim veren tesislerin kurulduğu bölge ormanla çevrili doğası ve tertemiz havasıyla binicilik tutkunlarının uğrak noktası. Bölgede bulunan merkezlerde eğitimler, uluslararası binicilik federasyonu ve Türkiye Binicilik Federasyonu sertifikalı eğitmenler tarafından veriliyor. Her seviyeye uygun binicilik derslerinin yanında binicilik malzemeleri alımı ve satımı, at pansiyon, çocuklar için hobi biniciliği ve restoran hizmetleri de sunuluyor.

Suda Meditasyon: SUP Yoga

SUP yoga, geleneksel yoga ve kürek sörfü sporlarının birleşmesiyle oluşmuş bir su sporu olarak tanılanabilir. Açılımı ‘’Stand Up Paddle Board Yoga’’ yani ‘’Ayakta Kürek Sörfü Yogası’’ olan sporun amacı suyun iletkenliğini ve meditasyonu birleştirmek. Zihin dünyasına seyahat etmek için doğanın elementlerinden yararlanan yoga kültürü, SUP yoga ile suyun iyileştirici gücünden faydalanmayı da amaçlıyor. Dalgaların ve rüzgarın sesi sayesinde meditasyon sırasında odaklanmak çok daha kolay bir hale geliyor. Suya düşmek ve ıslanmaksa SUP yogayı diğer türlerden ayıran eğlenceli bir yönü. SUP yoga, sörf okullarında verilen özel eğitimler ve derslerle yapılabiliyor. Ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan yoga türünün en sık yapıldığı bölgeyse İstanbul Caddebostan Sahili.

ATV Safari: Belgrad Ormanı

Bu aktivitede anahtar kelimemiz denge. Bir yandan doğanın sesiyle sakinleşirken bir yandan da ATV turuyla adrenalinin doruklarına ulaşıyoruz. Nerede mi? Son durağımız İstanbul Sarıyer’de bulunan Belgrad Ormanı. ATV Safari adıyla macera tutkunlarını karşılayan aktivite, 60 dakikalık inanılmaz bir deneyim sunuyor. En popüler doğa sporları arasında yer alan ATV Safari, ormanın derinliklerine doğru büyüleyici bir yolculuğa davet ediyor. Belgrad Ormanı çevresinde bu hizmetten faydalanabileceğiniz birçok doğa sporu tesisi de bulunmakta. ATV sürüş ve güvenlik eğitimi, safari boyunca size eşlik edecek rehberlik hizmeti ve gerekli tüm ekipmanlarsa belirlenen ücretler kapsamında tesisler tarafından sağlanıyor. Sizeyse sadece büyüleyici sürüş rotasının tadını çıkarmak ve yaban hayatının gizemli canlılarıyla tanışmak kalıyor.

Doğa gezinizde biralarınız hep buzz gibi kalsın isterseniz, hemen Köpüürt’ün özel tasarımlı soğutucu termoslu çantalarını inceleyebilirsiniz.

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız