Bira Yazıları

Ünlülerin İçki Markaları

Ünlülerin İçki Markaları

#ünlüler #içki #marka

Son birkaç yıldır yeni trendimiz, ünlülerin çıkardığı veya satın aldığı içki markaları. İş öyle bir hal aldı ki, bir içki markasına sahip olmak tıpkı kendi moda veya güzellik markanı çıkarmak gibi bir standart haline geldi. Öyleyse biz de bu hafta ünlülerin içki markalarına bakalım, aradaki tanıdık markalara şaşıralım.

1. Ryan Reynolds – Aviation Gin

blank

Ryan Reynolds 2018’de Aviation Gin’e ortak olmuş, bu cini kendi imajı ve mizahıyla harmanlamıştı. Aviation 2020 yılında tam 610 milyon dolara Diageo’ya satıldı. Ancak Ryan Reynolds hala Aviation ile birlikteliğini koruyor. YouTube’da kolayca bulabileceğiniz “sarkastik” Aviation reklamları ise sektör için sıra dışı birer örnek oluyor.

2. Angelina Jolie & Brad Pitt – Château Miraval Rosé

blank

Ünlü çift 2008’de Chateau Miraval’ı satın almış, bu şen Provence rozesine yepyeni bir şan katmıştı.  Brad Pitt hala sahipliğini koruyor, ancak Angelina Jolie 2021’de %50 hissesini içki grubu Tenute del Monde’a sattı.

 

3. George Clooney – Casamigos Tequila

blank

Aktör ve yönetmen George Clooney, Casamigos’u 2013’te kurmuştu. Sonra ne oldu tahmin edin. Casamigos da 2017’de içki devi Diageo’ya satıldı. Sanırım bir içki markası sahibi olmak kadar onu Diageo’ya satmak da bir trend.

 

4. Kendall Jenner – 818 Tequila

blank

Kendall Jenner 2021’de 818 Tequila’yı duyurdu ve bunun ardından hem tekilayı ele alışı hem de türlü türlü “cultural appropriation” vakası ile gündeme de oturdu. Ancak hem satış rekorları hem de ödüllere baktığımızda, şu anda her şey yolunda gibi duruyor.

5. Iron Maiden – Trooper

blank

2013’te Iron Maiden ile iş birliğini duyuran Robinsons Brewery, Trooper adlı Golden Ale’i çıkardı. Şu anda ise hepsi Iron Maiden şarkılarından esinlenilmiş isimlerle tam olarak 13 biralık bir portföyleri var.

Iron Maiden gibi grupların biraları var elbette, ancak bireysel ünlülerin bira üretimiyle çok da ilgilenmediklerini söylemek yanlış olmaz.

6. Pentagram – Pentagram

Son bir örnek ise kendi içimizden gelsin. Kısa denilebilecek bir zaman önce kraft biracı 3Kafadar, Pentagram ile iş birliğini duyurmuştu. Tıpkı Iron Maiden ve AC/DC gibi gruplar gibi Pentagram için de bir bira üretildi. Ancak duyumlara göre bu Schwarzbier, üretiminden kısa süre sonra etiketi sebebiyle yasaklandı.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 3Kafadar (@3kafadarbira)

YAZAR

Berk Fidan

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız