Bira Yazıları

Fıçı Bira Neden Daha Lezzetlidir? #Bira101

Fıçı Bira Neden Daha Lezzetlidir? #Bira101

blank  | TR

Yoğun bir iş gününün ardından, biraz buz gibi biranın tadına doyum olmaz. Ancak bu birayı şişeden mi, kutudan mı yoksa doğrudan fıçıdan mı içmek daha iyi? Birçok bira sever, fıçı biranın diğer seçeneklere göre çok daha lezzetli olduğunu iddia eder. Elbette her zaman şişe veya kutu bira, fıçı biradan daha kötüdür demek doğru değil. Çünkü bira kalitesini etkileyen birçok faktör vardır; örneğin fıçıdaki bira hatlarının temizliği, fıçıların tazeliği gibi. Ancak tüm koşullar uygun olduğunda, fıçı biranın diğerlerinden daha iyi olma olasılığı yüksektir ve bunun birkaç nedeni vardır. Hadi hızlıca göz atalım.

Tazelik, Bira İçin Ne Anlama Gelir? 

blankTazelik, fıçı birayı şişelenmiş veya kutulanmış biradan daha iyi olmasını sağlayan en büyük nedenlerden biridir. Tazelik, tadı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, bu nedenle fıçıdan servis edilen biranın şişelenmiş biraya göre daha taze ve lezzetli olması beklenir. Doğru sıcaklık ve basınç sağlandığında ve muhafaza edildiğinde fıçı bira taze kalacaktır. Fıçı biranın farkı bu koşullar sağlandığında ortaya çıkar. 

Pastörize edilmemiş fıçı bira yaklaşık olarak 45-60 gün boyunca tazeliğini korurken, pastörize edilmiş fıçı bira 90-120 gün boyunca taze kalabilir. Kalite garantisi için çoğu bira fabrikası, her fıçının kapağına veya yanına bir “tazelik tarihi” basar. Ancak en önemlisi, bir fıçı açıldığında, bira türüne bağlı olarak yalnızca 1-3 gün boyunca taze kalır. Bu nedenle, biranın bara girdiği andan servis edildiği ana kadar taze kaldığından emin olmalısınız.

Basınç da tazelik için kritik bir faktördür. Basınç, birayı fıçıdan bardağa kadar olan süreçte gazlı ve taze tutan etkendir. Fazla veya az basınç, biranın akış şeklini etkiler. Aşırı basınç, biranın fıçı musluğundan hızla çıkmasına ve köpüklenmesine yol açar.

Birada Sıcaklık Neden Önemli?

blankElbette, biranın servis sıcaklığı önemlidir, ancak bu sıcaklığı sabit tutmak da kritiktir. Bir şişe biranın ne sıklıkla buzdolabından çıkarıldığını bilmenizin herhangi bir yolu yok. Sıcaklıkta yaşanan tutarsızlıklar, biranızın beklenenden çok daha hızlı yıllanmasına neden olur.

Ancak fıçı biralarda da sıcaklık kontrolünü sağlamalısınız. Bu nedenle bira fıçılarını doğru sıcaklıkta tutmalı ve depolama sonrasında takip etmelisiniz. Düzenli sıcaklık kontrolü, biraların bozulmasını önler. Böylece şişe biralara kıyasla daha taze ve iyi bir lezzet yakalarsınız.

Bira Işığa Maruz Kalırsa Ne Olur?

blankÇoğu bira şişesinin renginin şeffaf yerine kahverengi olduğunu daha önce fark ettiniz mi? Bu bir tesadüf değil! Işığa maruziyet, biranın tadını bozacağı için şirketler, biralarını korumak amacıyla şişelerinde renkli cam kullanırlar. Şişelenmiş biralar, taşıma veya depolama sırasında bir şekilde ışığa maruz kalır. Işığa maruziyet, biranın tadını kaybetmesine neden olur.

Fakat fıçılar hiçbir şekilde ışığa maruz kalmaz. Şişelenmiş biraların aksine, fıçı bira yalnızca musluktan döküldüğü anda ışık görür.

Fıçı biranın tadının diğer biralara göre daha iyi olmasının ana nedenleri bunlar. Ancak bira kalitesini etkileyen birçok faktör olduğundan, her zaman fıçı biranın daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Özellikle bira hatlarının temizliği, fıçıların tazeliği gibi faktörler önemlidir.

Sonuç olarak, bira tutkunları için fıçı bira tercih edilebilir bir seçenektir çünkü tazelik, sıcaklık kontrolü ve ışığa maruziyet gibi faktörler, fıçı biranın tadının daha iyi olmasına yol açar.. Ancak her bira türü ve markası farklıdır, bu nedenle kişisel tercihlere ve koşullara bağlı olarak en sevdiğiniz tadı bulmak için denemeler yapabilirsiniz.

pubinno.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın!

Sağlığınıza! 🍻

 Köpüürt x Pubinno İşbirliği 

blank  | EN

WHY DOES DRAFT BEER TASTE WAY BETTER? #BEER101

There is nothing like an ice-cold beer after a long day of work. But is it better to have it bottled, canned, or straight from the tap? Many beer lovers argue that the draft beer tastes way better than the other options. While it is not possible to say that bottled or canned beer is always worse than draft beer, since several aspects affect the quality of draft beer such as the cleanliness of beer lines, the freshness of kegs, etc. If all conditions are optimal, it is most likely that the beer from the tap will be better, and there are several reasons why. Let’s take a quick look at how.

Freshness

Freshness is the biggest reason why one would prefer draft beer over bottled or canned. Freshness has a significant effect on the flavor, which is why beer poured from a keg is expected to be fresher (and tastier) compared to a bottled beer. When the proper temperature and pressure are maintained, draft beer will stay fresh. When these properties are provided, draft beer will reveal its difference compared to other options. 

Unpasteurized draft beer can maintain its freshness for approximately 45-60 days, and pasteurized draft beer can stay fresh up to 90-120 days. For quality assurance, most breweries now print a freshness date on the lid or side of each keg. But most importantly a tapped keg will only last about 1-3 days depending on the type of beer. That’s why, just be sure that the beer stays fresh from the moment it enters the bar to the moment of service. 

On the other hand, pressure is a critical factor for freshness. Pressure is what keeps the beer carbonated and fresh from the keg to glass. Having too much or too little pressure affects the way the beer is dispensed. Too much pressure results in a foamy beer that comes quickly out of the faucet.

Controlling the temperature and pressure manually can cause some errors, more importantly, it can create problems in the quality of your service. At this point, with Pubinno Smart Taps you can get a warning when the keg is not fresh or you can determine the pressure problems right away. In this way, you can always be sure that you are serving the freshest draft beer to your customers.

Temperature

Sure, the serving temperature of the beer is determining, but it is also critical to keep the temperature constant. There is no way of knowing how many times a bottled beer has been in and out of the fridge. The inconsistencies in the temperature result in your beer aging way quicker than expected.

However, in draft beers, you must also ensure temperature control. That’s why you need to keep your beer kegs at the right temperature and keep track of them after storage. Regular temperature control prevents them from spoiling. In this way, they taste way better and fresh compared to bottled beers.

Light Exposure

Have you ever noticed that the majority of beer bottles are brown rather than clear? It is not a coincidence! Light exposure spoils the beer that’s why companies are trying to prevent the beer from spoiling by using tinted glass in their beer bottles. Bottled beer is exposed to light one way or another whether it is during transportation or storage. Light exposure causes beer to lose its taste.

Kegs, however, are not exposed to any light. Unlike bottled beer, the only time the beer sees daylight is the moment when it pours from the taps.

Don’t forget to visit pubinno.com!

Cheers! 🍻

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız