Bira Yazıları

Kola ve Bira Neden Soğuk İçilir?

Kola ve Bira Neden Soğuk İçilir?

#kola #bira

Soğuk içiniz uyarılarına alışığız ama, gazlı içecekleri neden soğuk içmeyi tercih ettiğimizi hiç düşündünüz mü? Cevabınız “Çünkü tadı öyle daha güzel oluyor” ise hatalı değilsiniz, ama neden öyle daha güzel oluyor? Bira neden soğuk içilir? Gelin bu hafta, sıvılarda çözülen karbondioksitlerin dünyasına bir yolculuğa çıkalım.

Bir Fizik ve Kimya Oyunu

blankBir birayı ya da gazlı bir içeceği soğuk içmek, büyük çoğunlukla fizik ve kimyanın bir oyunudur.

Sıvıların sıcaklığı düştükçe, gazları daha iyi çözmeye başlarlar. Yani soğuk bir bira, sıcak bir biraya göre gazlılığını çok daha iyi muhafaza eder. Bu da bize daha sıkı ve “çivi gibi” baloncuklar ve daha gazlı bir bira olarak geri döner. Oda sıcaklığında servis ettiğimiz bir lagerde ise gazlılığın azaldığını, baloncukların ağımızda daha gevşek hissedildiğini, hatta biranın neredeyse ağzımızda balon balon köpürdüğünü görürüz.

Bir Lezzet Meselesi

Gazını içinde daha sıkıca tutan bir biranın dokusu, içtiğimiz şeyin lezzetini etkiler. (Dikkat ederseniz “tadını” değil, lezzetini diyorum. Tat ve lezzet ayrımından şurada bahsetmiştim.) İçtiğimiz içeceğin lezzetini etkileyen bir diğer öğe ise, soğukluğun bizzat kendisidir. Tükettiğimiz içecekler vücut sıcaklığından uzaklaşıp soğudukça, onların lezzetlerini daha az algılamaya başlarız. Tatlılık ve asiditeyi daha ortalama bir düzeye çekeriz, içeceğimizde rahatsızlık verici herhangi bir tat varsa onları da büyük miktarda gizleriz.

Hal böyle olunca, birçok içecek de onları soğuk içeceğimiz varsayımıyla üretilir. Örneğin eğer kola sıcak içime uygun şekilde formüle edilseydi, çok daha az şekerli olurdu. Bu sefer de soğuk içtiğimizde şu andakine göre daha şekersiz bir kola ile karşılaşırdık. Yani aslında içecekleri, içmemiz planlanan sıcaklıklarda tüketmemiz; onlardan alacağımız zevki yüksek miktarda optimize etmemiz için epey önemli.

Kültürel Kodlar

blankBira soğuk içmemiz için tasarlandı dedik. Peki oda sıcaklığında içmemiz uygun olacak biralar yok mu? Tabii ki de var. Ancak hiçbiri bizim günlük hayatımızda bolca tükettiğimiz lagerlerden değil.

Oda sıcaklığında tüketilmesi gereken biraları tüketirken bile, ilk kez deneyenlerimiz büyük ihtimalle bir işkilleniriz. Çünkü birayı buz gibi olmadan servis etmek birçoğumuz için tabuya yakın bir mevzudur. Günün sonunda ise, önemli olan bizim zihnimizdeki “ideal” bira imgesidir.

Lafı geçmişken, birayı donma derecesine yakın buz gibi içmek de büyük bir yanlıştır. Ondan ve ideal bira servis sıcaklıklarından da burada bahsetmiştik diyor ve haftaya görüşene kadar sizi iyi haftalar dileklerimle baş başa bırakıyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız