Bira Yazıları

Malty Crisps: Malttan Başlayan Bir Sürdürülebilirlik Öyküsü

Malty Crisps: Malttan Başlayan Bir Sürdürülebilirlik Öyküsü

#malty #köpüürt

Malty Crisps, bira üretiminde ortaya çıkan fazla malzemelerin yaratıcı bir şekilde kullanılmasıyla doğan bir sürdürülebilirlik öyküsünün kahramanı.

Bu blogta hem gıda atıklarının azaltılmasına hem de lezzetli bir atıştırmalığın doğmasına katkı sağlayan bir başarı öyküsünden bahsedeceğiz.

Malt: Bira Yapımının Anahtarı

Malt, bira yapımının temel bileşenlerinden biri. Maltın mayşelenmesi, yani su ile demlenmesi ile bira yapımı başlar. Ancak bu süreç sona erdikten sonra ortaya çıkan bir şey var: malt posaları.

Hani evinizde çay demlersiniz de posası kalır ya, aynı onun gibi düşünebilirsiniz. Geleneksel olarak, malt posaları sadece bir yan ürün olarak kabul edilir ve birçok bira fabrikasından ya yem endüstrisine, ya biyogaz üretimine ya da çöpe gönderilir.

Malt Posalarının İkinci Hayatı

2021 yılında Malty, malt posalarını bir atık veya yan ürün olarak değil, değerli bir kaynak olarak görmeye başladı. Anadolu Efes’te çalışan 3 mühendis, zengin lif ve protein kaynağı malt posalarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inandılar ve bu düşünceyle Malty girişimini kurdular. Malty, kurulduğundan beri malt posalarının ileri dönüşümü üzerine çalıştı ve yeni reçeteler geliştirmeye odaklandı. 2 yıllık Ar-Ge çalışmalarından sonra malt posalarını lezzetli atıştırmalıklara dönüştürmeye başladı.

Daha İyi Bir Dünya İçin; Gıdanın Dönüşümü

Dünyada her yıl üretilen gıdaların üçte biri henüz tüketici ile buluşmadan atığa dönüşüyor. Gıdaları daha verimli kullanmak önümüzdeki yılların en önemli sorumluluklarından biri olmuş durumunda. Malty Crisps, malt posalarının içeriğindeki değerli besin maddelerini koruyarak, tekrar gıda haline getiriyor, atıştırmalıklara dönüştürüyor. Bu yaklaşım sürdürülebilir bir dünya için önemli bir fark yaratıyor. Yeniden tahıl üretiminin önüne geçerek bir paketi ile tam 19 litre su tasarrufu sağlıyor.

Sürdürülebilirlik ve Lezzet Bir Arada

Malty Crisps, malttan başlayan ve sürdürülebilir bir geleceği hedefleyen bir ileri dönüşüm hikayesi. Gıda atıklarının azaltılması, doğal kaynakların korunması ve lezzetli bir ürünün doğmasının bir arada olduğu bu hikaye, sürdürülebilirlik ve yaratıcılığın güzel bir birleşimidir.

Malty Crisps, malttan başlayan bu dönüşüm hikayesinin bir parçası olarak, sürdürülebilir bir geleceği inşa etmeye katkı sağlıyor. İşte bir posadan, hem lezzetli hem de sürdürülebilir bir ürüne uzanan bu ilham verici yolculuk, gelecekte sayıları artacak yeni sürdürülebilirlik öykülerinin habercisi olabilir.

Bira binlerce yıl önce gıda endüstrisine yön verdi. Bugün de Malty gibi öykülerle gıdanın geleceğine ilham vermeye devam ediyor.“

 Köpüürt x Malty İşbirliği 

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız