Bira Yazıları

Bira Buzlukta Donar Mı? Buzlukta İçki Tutmak

Bira Buzlukta Donar Mı? Buzlukta İçki Tutmak

Birayı hızlıca soğutmak veya sıcak aylarda buz gibi bira içmek için, zaman zaman biramızı buzluğa atma eğiliminde olabiliriz. Buradaki en büyük sorulardan biri, “Bira donar mı?” olur. Birçok içkiyi buzlukta saklayabiliriz, ancak düşük alkollü içkilerde durum biraz daha farklıdır. Bira buzlukta donar mı? Hangi içkileri buzlukta saklayabiliriz?

Şarap ve Bira Buzlukta Donar Mı?

İçtiğimiz düşük alkollü içeceklerin çok büyük bir kısmı, sudur. Alkollü oldukları için donmayacaklarını düşünebiliriz. Ancak fermante içkilerdeki alkol miktarı, donmayı önleyecek seviyede değildir. Şarap da bira da, buzlukta donar. Hatta uzun bir süre buzlukta bıraktığınız bir bira veya şarap, donmakla kalmayıp şişesini de patlatabilir. Bir buzluğun duvarlarından bira temizlemek çok sinir bozucudur.

Bira Buzlukta Saklanır Mı?

Bira buzlukta saklanmaz. Donacaktır. Biranızı hızlı bir şekilde soğutmak için, 15-20 dakikadan daha uzun süre buzlukta tutmayın. Hızlı bira soğutma konusunda ipuçları için bu yazıya da danışabilirsiniz.

Birayı buz gibi servis etmek konusundaki düşünceler ve ideal bira servis sıcaklıklarından da burada bahsetmiştik.

Donmuş Bira İçilir Mi?

Eğer biranız donmuş ve şişesini patlatmışsa, lütfen şişede kalan miktarı tüketmeye çalışmayın. Şişenin bütünlüğünün zedelendiği tüm senaryolar, biranın içinde potansiyel cam parçaları olabilir demektir.

Bira bir bütün halinde korunduysa, donmasının size bir zararı dokunmayacaktır. Ancak tabii ki önce birayı çözdürmeniz gerekir. Donup çözünmüş bir birada, çok düşük gazlılık başta olmak üzere çeşitli değişiklikler fark edebilirsiniz.

Lütfen dondurup çözdürdüğünüz hiçbir gıdayı tekrardan dondurup tüketmeyin.

Hangi İçkiler Buzlukta Saklanabilir?

%40 ve üzeri alkollü içkiler, standart ev tipi buzluklarda donmaz. (Çok bozuk ayarlı bir ev buzluğunda bir şişe cinin donduğuna şahit oldum. Lakin, istisnadır.) Bu içkiler donmayacaktır, ancak buzluk bir içki saklama yeri de değildir. Eğer amacınız sıvıyı uzun süreler boyunca muhafaza etmekse, serin ve karanlık bir yer yeterli ve daha doğru bir tercih olur.

Buzlukta sakladığımız yüksek alkollü içkiler, genellikle daha dolgun ve yağlı bir kıvam alırlar. Bununla birlikte, süper soğuk içtiğimiz bir votkanın lezzetini de çok daha az alırız. Süper yumuşak, yağ gibi akan bir votka elde eder; daha kaliteli bir içki içtiğimizi hissederiz.

Lezzetini almak istediğimiz ve zaten kaliteli bir içki için ise böyle oyunlara ihtiyacımız yoktur. Hatta aşırı soğuk, içkinin lezzetini kapatacaktır. Böyle durumlarda yüksek alkollü içkimizi illaki serinletmek istiyorsak bir süre buzdolabında konuk edebilir veyahut buz ile servis edebiliriz.