Bira Yazıları

Biralı Kek: Orman Meyveli Biralı Muffin

Biralı Kek: Orman Meyveli Biralı Muffin

#bira #kek

Bira sevdiğimiz bir içecek elbette ama, hiç birayla yemek yapmayı denediniz mi? Bira yemek tariflerinde hem aroma hem de doku olarak genel lezzete önemli derecede katkıda bulunabiliyor. Biz ise bu sefer orman meyveleri aromalı bira ile çikolatalı bir muffin yapacak, biralı kekimizin lezzetinin ve yumuşacık dokusunun tadını çıkaracağız.

Birayla Kek Yapmak: Orman Meyveleri Aromalı Varım ile Çikolatalı Muffin Tarifi

Varım’ın aromalı biralarını içtiyseniz, aroma kuvveti bakımından hiç de çekingen olmadıklarını fark etmişsinizdir. Hal böyle olunca, bu biralarla kokteyller denemek kadar onları farklı tatlılarda kullanmak da güzel bir fikir. Bu tarifin sonunda öyle bir muffin çıkıyor ki hem çikolataya çok net hissedilen bir böğürtlen aroması eşlik ediyor, hem de elimizde yumuşacık ve oldukça nemli bir kek oluyor.

Tarif için gereken malzemeler şu şekilde:

  • 250 gram un
  • 125 gram şeker
  • 50 gram (1 paket) kakao
  • Yarım paket kabartma tozu
  • İki kare tercihen bitter çikolata
  • Bir yumurta
  • 100 gram yoğurt
  • 90 gram zeytinyağı
  • 200 ml Orman Meyveleri Aromalı Varım

blankÖncelikle iki kare bitter çikolatayı irili ufaklı doğruyorum. Buradaki en önemli detay, çikolatanın çeyreği kadarını neredeyse un inceliğine getirmek. Daha iri taneler lokma lokma çikolata öbekleri oluştururken, un gibi olan çikolata da kekin tamamına yayılıp çikolata lezzetini destekliyor. Bir de damla çikolata değil normal bir bitter çikolata kullanıyorum. Zira damla çikolata, fırında erimek yerine o damla damla formunu korumak üzere işleniyor.

Büyükçe bir kapta, tüm kuru malzemeleri ve doğradığım çikolataların yaklaşık %80’ini bir araya getiriyorum. Bu kuru malzemeleri bir çırpıcı yardımıyla homojen bir toz haline getiriyorum.

Başka bir kapta ise yumurta, yoğurt ve zeytinyağını birleştirip çırpıyorum. Bu arada bu tarifte bir mikser kullanmama gerek yok. Karışım homojen hale gelene kadar elle çırpmam yeterli.

Ardından, ıslak karışıma 200 ml Orman Meyveleri Aromalı Varım ekliyorum. Yine hafifçe karıştırıyorum, ve ıslak harcı kuru malzemelerin üstüne döküyorum.

İki karışım bir araya geldikten sonra çırpıp hamuru fazlaca işlememe gerek yok. Bir silikon spatula yardımıyla karışımı katlaya katlaya karıştırıyorum. İçeride kuru un kalmamasına dikkat ediyorum.

Hamuru, üstte ince bir parmak kadar boşluk kalacak şekilde bir muffin tepsisinin içindeki muffin kalıplarına döküyorum. Doğrayıp hamura karıştırmadığım çikolataları, muffin’lerin üstüne paylaştırıyorum. Ve 180 derece fırında yalnızca 20 dk pişiriyorum.

Fırından çıktıktan sonra mümkün olan en kısa sürede muffin’leri muffin tepsisinden çıkarıyorum ve tercihen bir tel üstünde 15-20 dk soğutuyorum.

Böylece biralı kekim hazır. Isırdıkça hem çikolatayı tamamlayan bir böğürtlen aroması, hem de ıslak keke benzer nemli ve yumuşak bir doku hissedeceğim. Afiyet olsun.

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız