Etkinlik & Life Style

Doğada Konforlu ve Güvenli Olun: En İyi Outdoor Ekipmanları

Doğada Konforlu ve Güvenli Olun: En İyi Outdoor Ekipmanları

#outdoor 

Kampçılıktan yürüyüşe, bisiklet turlarından tırmanışa kadar birçok aktiviteyi içerisine alan outdoor kavramı son dönemlerde oldukça popüler bir hale geldi. Şehirden kaçma ihtiyacının artmasıyla giderek bir kültür haline gelen outdoor yaşam, dünyanın hemen her yerinde binlerce insanı harekete geçiriyor. Hobi ya da doğa sporu olarak yapılabilen outdoor aktiviteleri kimi zaman özel ekipmanlar gerektirebiliyor. Bizlerde outdoor yaşam kültürüne adım atmak isteyen doğa tutkunları için outdoor ekipmanları ile ilgili küçük bir liste hazırladık. İşte ihtiyacınız olan temel outdoor ekipmanları.

Doğada İhtiyacınız Olabilecek Ürünler: Outdoor Giysiler

Outdoor aktiviteler, bireyleri mental ve fiziksel açıdan güçlendirerek şehir hayatı için deşarj ediyor. Bu önemli misyonuyla giderek popüler hale gelen outdoor etkinlikler, doğanın çetin koşulları nedeniyle birtakım ekipmanlarla destekleniyor. Bu noktada atılması gereken öncelikli adım ise ilk olarak vücudumuzu doğaya hazırlamak. Peki ihtiyacınız olan temel outdoor ürünler hangileri?

Termal İçlikler

Özellikle kampçılık gibi konaklama gerektiren etkinliklerde giysilerinizde bir iç katman oluşturmak oldukça önemli. İçlik seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şeyse kumaşın pamuk değil polyester olması. Çünkü pamuk kumaş teri içerisine hapsederek derinizi rahatsız eder ve nefes almasını engeller. Polyester ise bir üst katmana çıkarak buharlaşır ve deri yüzeyinden uzaklaşır. Kısaca cildiniz nefes alır ve ısısını korur.

Sweatshirtler

Bir outdoor etkinliğinin olmazsa olmaz parçası: Sweatshirtler. Yaz kış fark etmeksizin sırt çantanızda yer alması gereken sweatshirtler ani değişen hava şartlarına karşı önlem almanıza yardımcı olur. Gündüz sıcak olan hava gece karanlığı çöktüğünde birden soğuyabilir. Bunun için yalıtımı güçlü kumaşlardan üretilmiş olan sweatshirtler tercih ederek üşüme gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz. Daha renkli bir alternatif için Köpüürt’ün özel tasarım hoodie’lerine göz atmayı unutmayın.

Yağmurluklar

Açık hava etkinliklerinin en büyük düşmanı olan yağmurlar gereken önlemler alındığından eğlenceli bir hale gelebiliyor. Kıyafetlerinizin ve eşyalarınızın ıslanmaması için koruyucu yağmurluklar bulundurmak gezinin sorumsuz tamamlanması açısından oldukça önemli. Su geçirmez montlarla vücudunuzu korurken önemli elektroniklerinizin yer aldığı çantalarınızı korumayı da ihmal etmeyin.

Doğada Konforlu ve Güvenli Olun: En İyi Outdoor Ekipmanları

Outdoor Av Malzemeleri

Olta balıkçılığı ve avcılık gibi etkinliklerde outdoor av malzemeleri ve özel ekipmanlara ihtiyaç duyuluyor. Ancak yasal izin dahilinde gerçekleştirilebilen avcılık aktivitelerinde yine yasal izinle kullanılabilen eşyalarla avlanılabiliyor. Peki kara avı ve balık avında hangi outdoor av malzemeleri kullanılıyor?

Av Tüfeği

Avcılıkta kullanılan tüfeklerin genel adı olan av tüfeği 13. yüzyıldan beri üretiliyor. Türkiye’de belirlenen yasalara göre avcılıkta genellikle yivsiz av tüfeği tercih ediliyor. Tek kırma, çifte kırma, pompalı, otomatik ve yarı otomatik gibi çeşitleri bulunan av tüfekleri yabani hayvanları avlamak için kullanılıyor. Bu tüfekler sadece yivsiz tüfek satın alma belgesine sahip kişiler tarafından satın alınabiliyor.

Olta

Balık avlamak için kullanılan olta takımları iğne, gövde ve temel malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşan özel bir ekipman. Olta balıkçılığının temel ürünü olan oltaların tarihi ise 1195’e kadar dayanıyor. Balık avında başarılı olmak için olta seçiminin doğru yapılmış olması gerekiyor. Olta balıkçılığında en önemli detaysa sulara açılmadan önce av sezonu tarihlerini kontrol etmek.

Kamuflaj, olta makinesi, fişeklik, mühimmat kutusu, matara, sırt çantası ve ördek düdüğü en çok satın alınan outdoor av malzemeleri arasında yer alıyor.

Doğada Konforlu ve Güvenli Olun: En İyi Outdoor Ekipmanları

Outdoor Kamp Malzemeleri

Doğa koşullarında konaklamak ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için en iyi seçenek: Kampçılık. Çadır ve gerekli outdoor kamp malzemeleri ile yapılabilen aktivite, minimum bir gece konaklama gerektiriyor. Bu nedenle herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için donanımlı kamp çantaları hazırlamak gerekiyor. Dilerseniz ‘’Kamp çantamda ne var?’’ videolarına dalmadan önce birlikte küçük bir liste hazırlayalım.

Çadır

Kampın en önemli malzemesi olan çadırlar, gezinin konforunu arttırmak için kişi sayısına uygun olarak seçilmeli. Büyüklüğünün dışında kamp yapılacak alanın koşullarına uygun materyallerden üretilmiş çadırlar tercih edilmeli. Bir geceden daha uzun süreli bir kamp tatili planlıyorsanız odalı çadır alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Çadır ekipmanları arasında uyku tulumları, matlar, katlanabilir masa ve sandalye ve dış tente gibi eşyalar yer alıyor.

Kamp Mutfağı

Outdoor mutfak malzemeleri, uzun süreli kamp tatillerinin olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alıyor. Şehirden uzak kırsal alanlarda kamp yapmayı tercih ediyorsanız hazır yemeklere ulaşmanız zor olabilir. Kamp ruhuna ayak uydurmak ve ekipçe bir aktivite yapmak için de kamp mutfağına ihtiyaç duyulabilir. Portatif kamp ocağı, tencere-çaydanlık seti ve yemek taşıma çantası da outdoor mutfak malzemeleri arasında yer alıyor.

Aydınlatma

Kampçılıkta zor koşullar gece karanlığı çökmeye başlayınca açığa çıkar. Bu nedenle aydınlatma malzemelerinin eksiksiz olması gerekir. Peki kampta hangi aydınlatma ürünlerine ihtiyaç duyuluyor? Güneş enerjili solar kamp lambası, el feneri, kafa lambası, taşınabilir mini fener, pilli çadır lambası ve projektör kamp süresinde kullanabilecek aydınlatma ürünleri arasında yer alıyor. Elektrik konusunda herhangi bir sorun yaşamamak için güneş enerjisiyle çalışan alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Outdoor Spor Malzemeleri

Hiking, trekking, kaya tırmanışı, rafting, yamaç paraşütü, dalış ve çok daha fazlası. Giderek daha çok kişinin ilgisini çeken outdoor yaşam kültürü bünyesinde sayısız doğa sporunu barındırıyor. Diğer spor dallarında olduğu gibi outdoor spor aktivitelerinde de özel aletler ve outdoor spor malzemeleri kullanılıyor.

Yürüyüş Ayakkabısı

Trekking ve hiking gibi doğa yürüyüşlerinde gündelik spor ayakkabıların kullanılması kesinlikle önerilmiyor. Engebeli yollardan, sulak alanlardan ve tehlikeli patikalardan geçen yürüyüş rotaları ancak zemine tutunabilen trekking ayakkabılarıyla yürünebiliyor. Yürüyüşte özel ayakkabılar kullanmak ayaklarınızı dış etkenlerden gelebilecek zararlardan da koruyor. Zemin şartları, mevsim ve fiziksel özelliklerse ayakkabı seçimi üzerinde belirleyici rol oynuyor. Ayakkabıdan maksimum performans almak için satın almadan önce mutlaka deneyin.

Tırmanış Malzemeleri

Outdoor spor aktiviteleri arasında en fazla güvenlik önlemi gerektiren sporlardan biri: Kaya tırmanışı. Tırmanış yapmadan önce gerekli eğitimleri almak ve bir ekiple yola çıkmak oldukça önemli. Bu nedenle ekipmanları da eksiksiz bulundurmak gerekiyor. Tırmanma kayışı, karabina, tırmanış ayakkabısı, halat, kafa feneri, kask, emniyet kemeri ve dağcılık çorabı temel aksesuarlar arasında yer alıyor.

Donanımlı Dalış

Outdoor ekipmanları açısından zengin olan bir diğer doğa sporuysa donanımlı dalış ya da bilinen adıyla tüplü dalış. Dalış güvenliğini ve konforunu arttırmak için kullanılan ekipmanlar su altında yaşanabilecek aksaklıkların önlenmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle gerekli güvenlik eğitimlerini almak ve dalıştan önce ekipman kontrolü yapmak hayati önem taşıyor. Peki tüplü dalışta kullanılabilecek dalış ekipmanları neler? Maske, şnorkel, palet, wetsuit, regülatör, dalış feneri, zıpkın ve şamandıra dalışta ihtiyacınız olan ekipmanlardan sadece bazıları.

Doğayla baş başa kalacağınız seyahat planınızda ihtiyacınız olabilecek outdoor ekipmanları sizler için listeledik. Sırt çantanızda eksikler varsa Köpüürt’ün özel tasarım ürünlerinden oluşan outdoor mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız