Bira Yazıları

En İyi 6 Bira Belgeseli

En İyi 6 Bira Belgeseli

#bira #belgesel

Klimalı bir odada buz gibi birayla yine bira üzerine bir şeyler izlemek, bu sıcaklarda yapabileceğimiz en güzel aktivitelerden biri. Daha önce bira çevresinde dönen filmlerden burada bahsetmiştim. Bu sefer de bira belgesellerine bakalım, hatta penceremizi biraz daha genişletip bir tane de içki belgeselinden bahsedelim.

blankCrafting A Nation (2013)

Thomas Kolicko’nun yönettiği ‘Crafting a Nation’, craft bira üreticilerinin Amerikan ekonomisini nasıl baştan inşa ettiğini ele alıyor. Craft üreticilerin perde arkasını, özellikle de işin finansal boyutunu görmek için güzel bir tercih.

 

blankBlood, Sweat and Beer (2015)

Yine bira, yine kraft bira. Bu sefer bir ticari dava markasını takip ediyoruz, The Brew Gentleman Beer Company’yi kurmaya çalışan 23 yaşında üç genci izliyoruz.

 

blankBeer Hunter: The Movie (2013)

Beer Hunter, Michael Jackson hakkında. O değil, bira ve viski yazarı olan Michael Jackson… MJ’ın seyahatlerinden görüntüler ve bira dünyasından röportajlarla kendisinin yaşamına bir adım daha yaklaşıyoruz.

 

blankProhibition (2011)

Daha önce ABD’de içkinin yasaklandığı “Prohibition” döneminden burada bahsetmiştim. Bu mini belgesel serisi de o dönemi anlatıyor. Yasağın nasıl yürürlüğe koyulduğundan, içki kaçakçılarına ve organize suçun yükselişine kadar uzanan; katastrofik sonuçlarla dolu bir “yanlışlar” hikayesi.

 

blankBeer Wars (2009)

Amerika’daki bira endüstrisine bir bakış. Büyük bira üreticileriyle küçük kraft biracıların mücadelesini anlatıyor. Pazarlama stratejileri, dağıtım zorlukları ve tüketici tercihleri derken bir bakmışsınız biranız bitmiş…

 

blankBrewmaster (2018)

Listemizin nispeten yeni üyesiyle, kendi brewery’sini açma hayalleri kuran bir avukatın ve Master Cicerone sınavını geçmek için çalışan bir bira eğitmeninin hikayelerine tanıklık ediyoruz.

 

İçimiz dışımız, üstümüz başımız derken; biraların artık ekranlara da dolması kaçınılmaz. Daha ciddi bir şeyler isteyenlere belgeseller, kurgu da olur diyenlere (ilk paragrafta) filmler; yanında soğuk bir bira ve bir kase çerezle her türlü on numara bir evde pinekleme planı.

YAZAR

Berk Fidan

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız