Bira Yazıları

Ev Partileri İçin Bol Köpüklü Öneriler

Ev Partisi Önerileri & Fikirler & Oyunlar - Ev Partisi İçin Gerekenler

Önümüz yılbaşı. Kendini fiks menülerde sınırsız yerli içkiye talim ettirmeyecekler, ev partilerini planlamaya ufak ufak başladı. Bir ev partisi düzenlemek aslında atla deve bir iş değil. Fakat biranın su gibi akacağı iyi bir ev partisi için önemli birkaç nokta var.

Buradaki önerilerin birçoğu, birazcık daha kalabalık olacağınız partiler için. Evde 4-5 kişi ağırlayacaksanız, bu ev partisi tavsiyelerini kendinizce yorumlayabilirsiniz.

Ev Partisi için İçki Alışverişi

Organizasyonun en önemli noktası, içki stoğu. Buradaki önemli detay, aslında kitlenizi siz tanıyorsunuz. Benim iki temel kriterim var: ne kadar ağır içiciler ağırlayacağım, ve onları kaç saat ağırlayacağım. Kişi başı üç bira, güzel bir başlangıç noktası. Ancak parti sabahlara dek sürecekse veya mesela benim arkadaşlarımı ağırlıyorsanız, kişi başı 5-6 bira çok daha güvenli bir tahmin. Ne olursa olsun, öngördüğünüz miktarın %20’si kadar fazla içki alın. En kötü ihtimalle haftalarca fazladan biranız olur. Gece 2’de açık tekel aramaktan iyidir.

Örneğin 20 kişilik bir parti için 60 bira, artı %20 masumiyet payı: toplamda 72 bira içimizi rahat ettirecektir. Tabii bu hesap ortalama içiciler için geçerli.

Bira dışındaki içkiler için de, yine kitlenizi tanımanız önemli. Ne kadar şarap içen olur, ne kadar yüksek alkollü içerler; en iyi siz bilirsiniz. Bir şişe şarabın 5 içki, bir şişe yüksek alkollünün ise 15 içki olduğunu düşünerek toplam hesabınızı yapabilirsiniz.

Buz Sorunsalı ve Kasa Kasa Bira Soğutmak

blankTaze üşütmüş arkadaşlarınız hariç herkes buz gibi bir şeyler içmenin peşinde olacak. Günlerce kalıp kalıp buz da yapsanız, bir ev partisine yetecek miktarda buz elde etmenizin imkanı yok. Hiç yok. Ne yapıyoruz; tekelden veya büyük marketlerden, kilo kilo buz alıyoruz. Buralarda bulamıyorsak, mahalledeki barımızdan kafemizden rica ediyoruz, bize birkaç kilo satıyorlar. Zaten onların da birçoğu buzlarını kendileri yapmayıp poşet poşet satın alıyorlar. Bunu tercihen partiden çok kısa süre önce yapıyoruz ki, buzları direkt eve yığalım ve eriyecek vakitleri olmasın. Bir kısmını kullanmak üzere buzluğa atıyoruz, büyük bir miktarı içecekleri soğutmak üzere kenara ayırıyoruz.

Buz yapmak büyük dert olduğu gibi, çok bira içilecekse bunların hepsini dolaba sığdırmak da bir dert. Bir de her bira almak isteyen gidip dolabınızı açmasın derim. Burada, Bira En Hızlı Nasıl Soğutulur? yazımda bahsettiğim bir yöntemi kullanacağız. Ya manavdan plastik sebze kasaları alıyoruz, ya da havalı buz kovasıdır prezantabl leğendir bir şeyler çözüyoruz. (Sebze kasası aldıysak, içine çöp poşeti geçirip bir havuz oluşturuyoruz.) Ardından bunlara bolca buz döküp, biraz tuz sepeleyip, birazcık da su ekliyoruz. Buz havuzlarımız hazır, onlarca şişeyi bu havuzlarda soğuk tutabiliriz.

Buzun, en azından bu miktarlarda aldığınızda, çok da ucuz bir şey olmadığını fark edeceksiniz. Parti bütçenizde buzu da hesaba katın.

Şişeler Karışmasın

İnsanların çoğunlukla ayakta takıldığı partilerde, bira şişeleri sürekli kaybolur. Bir yere koyar, yerini unutur; üç şişenin arasına koyar, “Hangisi benimdi?” der. Gider yeni bira alır.

Partiden önce kırtasiyeye uğrayın, etiket ve kalın uçlu keçeli kalemler edinin. Bunları bira istasyonunuzun yanında konumlandırın. İlk misafirlerinizi de etiketlere isimlerini yazıp şişelerine yapıştırmaya teşvik edin. Herkes kendi şişesini bardağını tanısın.

Hem tatlı bir şişe kişiselleştirme oyunu, hem de içki maliyetinizi düşürmek için verimli bir yol.

Ev Partisi Önerileri:
Plastik Bardak Satın Alın

Bu hayatta en zor bulunan şeylerden biri, düzgün plastik bira bardağıdır.

200 ml’lik plastik bardaklarla gün geçmez. 50 cl’lik bardaklara ihtiyacınız var. Artık çoğu tekelde denk gelmek mümkün. (Amerikan filmlerindeki havalı kırmızı bardaklardan istiyorsunuz biliyorum. O yok, aramayın.)

Birayı şişeden de içebilirler tabii ki, ama plastik bardaklar tüm içkiler için hayat kurtarıcı. Kalabalık bir ev partisi ise hiçbir şekilde cam bardak çıkmasın, sabahımız bulaşıkla zehrolmasın.

Ev Partisi Önerileri & Fikirler & Oyunlar - Ev Partisi İçin Gerekenler

Ev Partisi İçin Atıştırmalıklardan Kaçınmayın

İnsanların heder olduğu bir partinin en büyük özelliği, yeterince yiyecek olmamasıdır.

Sadece cips ve mısır, tüm gece için asla yeterli değil. Misafirleriniz hem tok karnına içsin, hem de “Ay ben kötü oldum” diyen yağlı ve tıkayıcı bir şeyleri mideye indirebilsin. İnsanların yemek istasyonlarından alıp direkt yiyebileceği finger foodlar, minik sandviçler, burada hayat kurtarıcı. Kolaya kaçmak isterseniz, dondurulmuş nugget’tır falafeldir büyük miktarda alıp tepsi tepsi fırınlayın. Ne olursa olsun yemek istasyonunuz dolu olsun.

Bir de gece bir saatte, “Kokoreç mi söylesek” muhabbeti dönecek. Mezhebinize göre önden bir işkembe veya mercimek çorbası hazırlarsanız, tam bu noktada çıkarıp milletin aklını alırsınız.

İçkilerinizi Gizleyin

Eğer evinizde nadide içkilerden oluşan bir barınız varsa, o barı boşaltın. Partide aksın gitsin istemediğiniz hiçbir içkiyi ulaşılabilir bir yerde tutmayın. Single malt viskileriniz o geceyi bazanın altında geçirsin. Ya sormadan alıp içerler, ya da sorarlar ve kıramazsınız: içerler.

İçki Oyunları Her Zaman Geçerli Bir Tercihtir

İster ev partisinin başında herkesi bir masaya toplayıp oynatın, ister bir köşeyi Beer Pong’a ayırıp serbest bırakın. İçki oyunları özellikle birbirini tanımayan büyük grupları kaynaştırmak için etkili bir silah. Detaylıca yazdık, Bira İçme Oyunları‘nı okuyabilirsiniz.

Keyifli ve akıcı bir ev partisi için bunlar temel ipuçları. Tabii ki ağırlanacak misafire ve sayıya göre, birçok şey değişebilir. Ev partisi kraft biraya benzer: genellikle her parti diğerinden farklı ve tutarsızdır.

blank

Yazar: BERK FİDAN