Bira Yazıları

James Bond İçkileri | Vesper Martini

James Bond İçkileri | Vesper Martini

James Bond İçkileri | Vesper Martini

Tüm zamanların en büyük casusu James Bond, işinde olduğu kadar içmekte de iyi. Kendisini kitaplarda ve filmlerde birçok farklı içkiyle görüyoruz. Hatta içki markalarının filmlerdeki sponsorluk bedellerini ağzımız açık dinliyoruz. Peki James Bond ne içiyor?

Martini / Vesper Martini

Şüphesiz, James Bond’un en çok birlikte anıldığı içki Martini. Kendisi Martini’sini çalkalanmış içiyor, o filme hangi cin veya votka markası sponsor olduysa o markayı telaffuz ediyor. Ki burada Gordon’s cinin Bond ile olan uzun süreli ilişkisine de değinmek gerek.

Bond’un imza Martini’si ise Vesper Martini. Vesper Martini nasıl yapılır derseniz, bunun bir Martini varyasyonu olduğunu söyleyebiliriz.

3 ölçü Gordon’s cin

1 ölçü votka

Yarım ölçü Kina Lillet (yerine Lillet Blanc kullanacağız)

İnce bir dilim limon kabuğu

İçkileri buz dolu bir shaker’a koyuyor, iyice çalkalıyoruz. Ardından bir kokteyl kadehinde ince bir dilim limon kabuğuyla servis ediyoruz.

Peki Bond neden çalkalanmış Martini tercih ediyor? Martini’yi buzla karıştırmak yerine çalkaladığımızda hem daha bulanık bir görüntü elde ediyor, hem küçük buz parçalarını kadehe bırakıyor, hem de kokteyli ekstradan sulandırıyoruz. Bunun Bond’un kişisel tercihi olduğunu söyleyebiliriz elbette ama benim çok sevdiğim de bir teori var.

Bond bir casus, ve etrafındakileri sarhoş ederken kendisinin ayık kalması gerekiyor. Çalkalanmış Martini ise daha çok sulanmış bir kokteyl olarak bu amaca hizmet ediyor. Bu teori tutarlı, çünkü seri boyunca birçok sipariş edilmiş ancak bir yudum bile alınmamış içkiye şahit oluyoruz.

James Bond İçkileri | Vesper Martini

Şampanya

Bond’un elinde en sık gördüğümüz içkilerden biri de Şampanya. Neticede, Bond hem çok gusto sahibi bir adam hem de MI6’te dipsiz bir masraf hesabı var.

Burada yine sponsorluklar konuşuyor. Taittinger ve Bollinger en sık duyduğumuz markalar.

James Bond ve Bira

Bond tabii ki bira da içiyor. Skyfall ve Spectre’da Bond’u birer şişe Heineken içerken görüyoruz. Yalnızca Skyfall’daki ürün yerleştirmenin Heineken’e maliyetinin 45 milyon dolar olduğu söyleniyor.

James Bond ve Rakı

Bu sefer Daniel Craig’li filmlerden biraz daha geriye gidiyoruz. Aslında, epey geriye gidiyoruz. 1963 tarihli From Russia with Love’da Bond İstanbul’a gönderiliyor ve Sean Connery iki kadeh rakı yuvarlıyor.

Viski Soda

Kitaplar ve filmlerin toplamına baktığımızda, Bond’un en çok içtiği içki ise viski soda. Şu anda çok popüler olmasa da, viski soda klasik bir karışım: 1 ölçü viski, keyfinize göre 2-3 birim soda ile seyreliyor, belki bir dilim de portakal veya limon kabuğu ekleniyor.

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız