Bira Yazıları

Antik Bira vs Modern Bira

Antik Bira vs Modern Bira

blank  | TR

#antikbira #modernbira

Bira, insanların ürettiği en eski içeceklerden biridir ve en azından M.Ö. 5000 yılına, İran’a kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Şu anda dünyanın en popüler 3. içeceği olan bu eski içeceğin doğduğu yer Orta Doğu ve Mezopotamya’dır. Modern birayı daha iyi anlayabilmek için önce antik biranın ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Bu nedenle, antik biranın modern biradan farklarını keşfetmek için tarihine dalmamız gerekiyor.

Antik Zamanlar

Bira Bardaklarını Niçin Dondurmamalıyız?Stanford Üniversitesi Arkeologları tarafından yapılan son araştırmalara göre, bira yapmak için tahıl yetiştirmek, modern tarımın nedeni olabilir. Sonuç olarak, insan medeniyeti köyler ve topluluklar oluşturarak göçebe bir yaşam tarzından tarıma geçiş yaptı. Bu gelişmeler, insanlık tarihinin köşe taşları olduğundan, insan medeniyetinin doğuşu ile bağlantılı olabilir.

Antik Mezopotamya’da, kil tabletler, çoğu bira üreticisinin muhtemelen kadın olduğunu göstermektedir. O dönemde bira yapımı oldukça saygın bir meslekti. Mezopotamya’da toplumsal onay ve tanrısal koruma elde eden tek meslek buydu. Ayrıca, Sümer tabletleri, insanların ortak kaselerden bira içtiğini ve bunu kamış pipetlerle yaptığını göstermektedir.

Mısır’daki Giza Piramitleri’nin inşası sırasında her işçiye, günlük dört ila beş litre bira verildiğini biliyor muydunuz?

Konu malzemelere geldiğinde, temel değişiklikler bulunmaktadır. Arpa hala çoğu biranın ana maddesiydi ve hala öyledir. Ancak, antik zamanlarda tahıllar, malt işlemi sırasında çok fazla pişirilirdi, hatta yanardı. Bu da antik biranın her zaman kavrulmuş bir tadı olduğu anlamına geliyor. Bugün ise farklı bir hikaye söz konusu; tahıl maltı tamemen bilimsel bir süreç haline gelmiştir. Bira üreticileri, maltlamadan taviz vermeden hafif renk ve lezzette tonlarca bira üretebilirler, böylece lezzetli, ferahlatıcı modern bir tat elde ederler.

Ortaçağdan Günümüze

blankAncak şerbetçiotu konusu, bira endüstrisi için oldukça yeni bir alışkanlıktır. İnsanlık birada şerbetçiotunu Ortaçağ Hristiyan rahipleri sayesinde kullanmaya başladı. Hristiyan rahipleri bira depolama konusunda öncüydü. Şunu belirtmekte fayda var ki, şerbetçiotu birayı daha uzun süre korumanın ve lezzet eklemenin harika bir yoludur.

Maya da sonradan eklenen içeriklerden biridir. Ancak maya 1857 yılına kadar keşfedilmemişti. Fransız mikrobiyolog Louis Pasteur, alkol fermantasyonun kimyasal bir katalizörle değil yaşayan mayalar tarafından gerçekleştirildiğini kanıtladı. Pasteur ayrıca bakteri ve diğer zararlı organizmaları öldürmenin yeni bir yolunu buldu. Bira veya şarabı ısıtarak bozulmayı önledi. Bu tekniğe şimdi Pasteurizasyon (pastörizasyon) deniyor ve hala kullanılıyor.

Soğutma da biranın tarihinde oldukça yenidir. Münih’teki Spaten Bira Fabrikası için çalışan Carl von Linde, 1873 yılında özellikle bira için mekanik soğutma sistemini icat etti –Spaten hala harika bira yapmaktadır.- Mekanik soğutma, yıl boyunca bira yapma olanağı sağladı ve soğuk fermante edilen lager biralarının sıcak fermante edilen alelere göre daha fazla yaygınlaşmasını sağladı. Mekanik soğutmanın icadı, lager biranın dünya çapında yayılmasında ve daha sonra hakim olmasında kritik bir faktördü.

Antik bira, arpa lapasıyla dolu bir çamurdan lezzetli, soğuk, gazlı ve ferah bir içeceğe yani bugünkü haline gelmek için uzun bir yol kat etti. Antik biranın modern biradan farkı oldukça büyüktür. Bugün, Pubinno, modern biranın en teknolojik olarak geliştirilmiş versiyonunu oluşturuyor. Antik bira ile modern bira arasındaki farkları görmek ve Pubinno’nun İnternet of Beer ekosistemine nasıl entegre edildiğini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz!

 Köpüürt x Pubinno İşbirliği 

blank  | EN

Ancient Beer vs Modern Beer

Beer is one of the oldest beverages humans have produced, dating back to at least 5000 BC in Iran. This ancient drink was born in the Middle East, and Mesopotamia is now the 3rd most popular drink in the World. To better learn the modern beer, we first need to understand what ancient beer is. So, let’s dive into its history to discover the differences between ancient beer vs modern beer.

Ancient Times

According to a recent research conducted by Stanford University Archeologists, cultivating grain for making beer can be the reason for modern agriculture. Consequently, human civilization transitioned from a nomadic lifestyle to farming by creating villages and communities. Since these developments are the keystone of human history, the birth of human civilization can connect to the birth of human civilization.

In ancient Mesopotamia, clay tablets indicate that most brewers were probably women. Brewing was a fairly well-respected occupation during the time. It was the only profession in Mesopotamia that derived social sanction and divine protection from female deities/goddesses. Also, Sumerians tablets indicate that there used to be communal bowls where people drank beer out of reed straws. 

Did you know? During the building of the Great Pyramids in Giza, Egypt, each worker got a daily ration of four to five liters of beer, which served as both nutrition and refreshment that was crucial to the pyramids’ construction.

When it comes to ingredients, there are fundamental changes. Barley was and still is the main element of most beers. However, in ancient times, the grains were often cooked too much during the malting process until they got burnt. This means ancient beer always had a roasted flavor. It is a different story today; grain malting is an exact science. Breweries can produce tons of beer with light color and flavor for a deliciously crisp modern taste without compromising on malting.

Middle Ages to Today

However, when it comes to hopes, it is a fairly new habit for the beer industry. Thanks to Christian Monks in the Middle Ages, humanity started to use hops in the beer. As we mentioned in the evolution of beer dispensers, Christian monks were the early frontiers for beer storage. It just so happens that hops are a great way to preserve the beer longer and add flavor.

Yeast is also one of the other latecomers. Although, it wasn’t discovered until 1857. A French microbiologist, Louis Pasteur, proved that alcoholic fermentation was conducted by living yeasts and not by a chemical catalyst. Pasteur also discovered a new way to kill bacteria and other harmful organisms. He prevented spoilage by heating up beer or wine. This technique, now called Pasteurization, is still used today.

Refrigeration is also a fairly recent invention in the history of beer. Carl von Linde, working for the Spaten Brewery in Munich, invented Mechanical refrigeration specifically for brewing in 1873 -Spaten still makes delicious beer today.- In addition to year-round brewing, refrigeration allowed for the expanded availability of the colder-processed lager beers versus warm-fermented ales. Breweries could be larger and further from natural ice sources. The invention of mechanical refrigeration was a critical factor in the spread and later dominance of lager brewing worldwide.

Ancient beer has come a long way to get where it is today, from a clay pot of barley gruel to a crisp, cold, carbonated, and refreshing beverage. Ancient beer vs modern beer is crucially different. Today, Pubinno creates the most technologically advanced version of modern beer. To check out how this ancient drink is modernized and embedded in an ecosystem called the Internet of Beer by Pubinno, click here!

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız