Bira Yazıları

Bira Keyfinin Tamamlayıcısı: En İyi Bira Aksesuarları

Bira Keyfinin Tamamlayıcısı: En İyi Bira Aksesuarları

Tarihi, Mezopotamya’ya kadar uzanan bira, eski kültürlerde en az ekmek kadar değerli bir besin kaynağıydı. İnsanlık tarihinin neredeyse tüm dönüm noktalarına eşlik eden alkollü içecek yüzyıllar süren serüveninde çeşitli misyonlar kazandı. Öyle ki ilk üretiminden bu yana sudan bile daha sağlıklı olduğunu düşünülen bira, besin zincirinde önemli bir yere oturdu. Zaman içerisinde kutsal bir mertebeye erişmesiyle dini ritüellere de dahil oldu. Medeniyetlerin kalkınmasında da önemli bir rol oynayan bira, tarih boyunca çeşitli kültürlerin oluşmasına ve yeni ürünlerin üretilmesine zemin hazırladı.

Bira İçin İcat Edilen Ürünler

Tarihin en eski içeceklerinden biri olan bira, ilk kez M.Ö. 10.000’de üretildi. Keşfinden yana birçok amaca hizmet eden içecek sayesinde çeşitli icatlar gündeme geldi. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi ‘’pipet’’. Modern insanlık tarihine 19. yüzyılda dahil olan pipet aslında çok daha eski bir geçmişe sahip. M.Ö. 3000’lerde Sümerler tarafından kullanılan kamışlar ilk defa bira içmek için üretildi. Sümerler bardağın dibinde oluşan tortuları önlemek amacıyla kamıştan ya da altından yapılmış pipetler kullandı. Sümerlere ait olduğu düşünülen minyatürlere ve kabartmalara göre halk, geniş ve derin fıçılara konulan birayı uzun kamışlar kullanarak içiyordu.

Bir diğer popüler icat ise bira bardağı. Bira ilk keşfedildiği yıllarda çok daha lokal bir içecek olarak görüldüğü için servisinde özel süslemeler yapılmıyordu. Geniş fıçılarda mayalanan bira, bir süre sonra taş ve kilden yapılmış kaplarda servis edilmeye başlandı. 1600’lere kadar devam eden gelenek 18. yüzyılda İngiliz soyluların fikriyle cam bira bardağı üretimini gündeme getirdi. Alman cam ustaları tarafından yapılan ilk cam bira bardakları, bugün hala devam eden ‘’bira bardağı’’ üretiminin doğmasını sağladı. Zaman içerisinde bira türlerine ve içimine göre özel bardak modelleri geliştirildi. Weissbier bardakları, kolsch bardakları, mug’lar… Öyle ki düzenlenen festivaller ve kutlamalar için de özel bira aksesuarları yapılmaya başlandı. Dünya Kupası bira bardağı da Köpüürt’ün en özel tasarımlarından biri. Maç izlerken biradan daha iyi bir eşlikçi düşünülemez değil mi?

Sahil Kültürü ve Bira

Bira, mevsimi olmayan bir içecek olsa da yaz aylarının gelmesiyle raflarda öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Yakıcı yaz günlerinde buz gibi biradan bir yudum almak ve serinlemekten daha güzel ne olabilir ki? İşte bu düşünce ‘’yaz ve bira’’ kavramlarını ayrılmaz bir ikili haline getirdi. Öyle ki zaman içerisinde ‘sahilde bira içmek’ gibi yerleşmiş bir gelenek de oluştu. Bu geleneğin yayılmasıyla üretilen bira aksesuarları zamanla sahil kültürüne entegre edildi.

Sahilde bira içmenin keyfi bir başka, evet. Fakat açık hava koşullarının getirdiği birtakım aksaklıklar da mevcut. Sahilcilerin en çok şikayet ettiği konuysa hiç kuşkusuz kumlu zemin. Bira şişesini kumsala koyduktan sonra dik durmasını beklemek ve şişeye yapışan kum taneciklerinden kurtulmaya çalışmak kimi zaman eziyet olabiliyor. Artık bunlar için endişelenmenize gerek yok. Köpüürt’ün özel tasarımı olan kum bardak tutucu sayesinde içeceklerinizi kumdan uzak tutabilirsiniz. İki biradan daha fazlasını isteyenler içinse 7 litrelik hacme sahip buz kovası iyi bir seçenek olacaktır.

Yaz aylarının bir diğer sorunu ise yakıcı güneş ve sıcak hava. Bu koşullarda biranın soğuk kalmasını beklemekse neredeyse imkansız. Soğukluğunu kaybedeceği için bira stoğu yapamamak, sahil ve market arasında mekik dokumak bira keyfinize set çekebilir. Bunun önüne geçmek için soğutucu termos çanta kullanabilirsiniz. Su geçirmez keten çanta ile güneşin altında buz gibi biranızı yudumlamaya devam edebilirsiniz.

Bira Festivallerinde Olmazsa Olmaz Bira Aksesuarları

Bira çeşitlerinin ve markalarının tanıtılması için bir aracı olan bira festivalleri aslında çok köklü bir geçmişe sahip. Uzun yıllardan beri düzenlenen festivallerin asıl misyonu ise birayı ve insanları bir araya getirerek sosyalleşmek. Dünyanın hemen her ülkesinde düzenlenen festivallerde bölgeye özgü biralar ön plana çıkıyor. Çeşitli etkinliklerin ve workshop’ların eşlik ettiği festivallerde konserler de düzenleniyor. En fazla bira festivalinin düzenlendiği ülkelerse dünyanın en popüler bira festivali Oktoberfest’e ev sahipliği yapan Almanya, ABD, İngiltere, Brezilya ve Kanada. Bu festivallerde bira gizleme aparatı kullanmanıza gerek yok.

Her bira festivali kendisine özgü kutlamalarıyla renkli anlara sahne oluyor. Katılımcılar da bireysel tarzlarıyla farklılıklar yaratarak festival ruhuna katkıda bulunuyor. Çizginin dışına çıkmak ve sınırları aşmak için aracı olan festival kültürü, kendinizi ifade edebilmeniz için de eşsiz bir fırsat. Peki bira festivallerini renklendirmek ve festival ruhuna eşlik etmek için hangi bira aksesuarları kullanılabilir? Köpüürt’ün özel tasarımlarıyla bu çok daha kolay.

Şişe koymak için kanguru cepli hoodie ile festivalde fark yaratabilir ve eğlenceli kişiliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. ‘’Beer Mood On’’ mottosuyla mesaj veren ürün, eğlenceye ara vermeden devam etmeniz için özel olarak tasarlandı. Festival kültürüne ayak uydurabilecek bir diğer tasarım ise Here to Chill cap şapka. Gündüz festivallerine katılmayı sevenlerdesiniz güneş ışınlarına karşı önlem almanız şart. Bunun için bira kültürüne özel mottolarla süslenmiş bira baskılı t shirt alternatiflerini de tercih edebilirsiniz.

Ev Dekorasyonu ve Bira Aksesuarları

Yaşam alanınızı zevklerinize uygun bir şekilde dekore etmeniz oldukça önemli. Bunun en büyük sebebi ise günün büyük bir kısmını evde geçiriyor olmak. Bu zamanı keyifli ve huzurlu hale getirmek için uygulayabileceğiniz birkaç dekorasyon tüyosu bulunuyor. Tabii bu tavsiyeler biraseverleri daha yakından ilgilendiriyor. Evde küçük partiler vermek ve atmosferi bira kültürüne uygun hale getirmek için Köpüürt’ün özel tasarım dekorasyon ürünlerine göz atabilirsiniz. Özel bira aksesuarları ile evinizin atmosferini tazeleyebilirsiniz. Dilerseniz bira anahtarlık ile evlerinizin kapısını aralamaya başlayalım.

Salon duvarınızı renklendirecek özel bir duvar örtüsüne ne dersiniz? ‘’Don’t bother me, I’m here to chill.’’ mottosuyla süslenmiş olan duvar örtüsü salonunuza eşsiz bir renk katacak. Mikrofiber kumaştan üretilmiş olan tasarım örtü ile evinizde renkli bir fotoğraf köşesi de oluşturabilirsiniz. Bira benim için bir tutku diyorsanız işleri biraz daha ciddileştirebiliriz. İşte kendinizi favori pub’ınızda hissetmenizi sağlayacak olan bir ürün önerisi: Ev barı. İkili bar taburesi ile birlikte gelen ürün bira tutkunları için evde özel bir bar köşesi yaratmayı amaçlıyor.

Seramik dekorasyonlardan tekstile, tasarım posterlerden çantalara kadar birçok özel tasarım bira aksesuarları Köpüürt’te sizleri bekliyor. İster açık havada olun ister ev ortamında bira keyfinize ara vermeden köpürtmeye devam edebilirsiniz.

Aradığınız tüm bar aksesuarları ve daha fazlası için mağaza bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız